2 günlük İstanbul gezisi. nerelere gideyim?

nerelere olmazsa olmaz?
Beylikdüzünde kalıcam 2 günde dolu dolu gezmekten çok tarihi mekanları nasıl bir programla gezeyim?
dolmabahçe sarayı, ayasofya camii gibi görmem gereken yerlere nasıl rahat ulaşıp gezebilirim? bu köylüye yardımcı olun.

estafurullah
hoşgeliyosun öncelikle :)
beylikdüzünde kalmasan iyiymiş.
neyse ama ordan metrobüsle mecidiyeköye gelip, her yere oradan ulaşabilirsin.
trafi indirmeni tavsiye ederim
o bütün toplu taşıma bağlantılarını haritalarıyla gösteriyor.
bana kalırsa sultanahmet civarını gez ilk gün. karaköy ve galataya da git o gün. ve beyoğlu.
sonraki gün de karşıya geçip kadıköy ve modayı gezebilirsin.
  • interview with the vampire  (18.01.18 15:11:59 ~ 15:15:03)
Aynı sorun bende de vardı.
Kimse adam akıllı yardım etmişti
Sorsan herkes İstanbullu
Neyse

1. Gün Topkapı sarayı - Ayasofya müzesi - aya irini (bilet almadan önce sor restorasyon bitti mi diye. Bitmediyse aya iriniye girme) - Mozaik müzesi
Akşam üzeri Ortaköyde kumpir ye(pahalı ama sen bilirsin)

2. Gün Galata kulesi (sabah erken git çok sıra oluyor) - rahmi koç müzesi (kesinlikle git) Eminönü balık ekmek ye. Büfelerden sosisli ye
Bol bol resim cek
  • bana her yer cehennem  (18.01.18 15:17:10 ~ 15:18:30)
oncelikle linc edilme pahasina gene bunu diyecegim. Kadikoy ve Moda'yi unutun. Istanbul'a 2 gunlugune gelen bir insanin Kadikoy ve Moda'da gorecegi hicbir sey yok ozellikle Baris Manco evine falan gitmek istemiyorsa. Esas Istanbul tarihi olarak bizim tarihi yarimada dedigimiz yerdir. 2 gunde degil 4-5 gunde ancak hakki verilir sirf orasinin bile.

Beylikduzu uzak ama onerildigi gibi metrobus ve metro ile ulasim saglayacaksiniz.

Ben olsam Eminonu'den baslarim. Orada bir balik ekmek yerim once. Karin doysun. Sonra agir agir tramvay yolunu takip ederek Sirkeci'den yukari dogru yuruyun. Yol uzerindekileri seyleri gorursunuz.
Ayasofya ve Topkapi'ya varinca oralara girersiniz. Topkapi'da epey restorasyon varmis, o sebeple her yeri acik degil herhalde. Acik olsa zaten 4-5 saat oradagecer normalde, ama iste her yeri acik degilse 1-2 saatte biter tahminim.
Ayasofya'ya kadar gitmisken Sultanahmet'e de giriverin.
Gene orada Yerebatan Sarnici var. Ilginizi cekiyorsa gorebilirsiniz. O da 15 dakikalik bir sey.
Arkeoloji Muzesi var. Oraya da girebilirsiniz ama orada da sanirim bazi sergiler kapali.
tramvayi takip ederek yukariya dogru yuruyun. Yol uzerinde ilginizi ceken seylere bakarsaniz tramvay ile onunden gecmek yerine. Bunu yas ve saglik problemi yoksa soyluyorum elbette.
Yukari dogru giderken Kapalicarsiya geleceksiniz. Kapalicarsi'ya gitmediyseniz, onu da gorun elbette.
Kapalicarsidan yukari -artik tramvay yolundan ciktiniz- Suleymaniye'ye cikin. Suleymaniye'yi gorun. Turbeleri vs. var Suleyman ve Hurrem'in. Onlara da bakip, turbelerin oradan Suleymaniye'nin arka bahcesine cikip, oradaki nefis manzarayi gorun. Fotograf cekin isterseniz. Keyfinize kalis. Cikinca oradan, hemen Suleymaniye'nin yaninda kuru fasulyeciler var. Orada kuru fasulye yeyin. Cok leziz ve ucuzdur. Hemen yakinda Aga Kapisi var. Kalabalik ve unludur ama manzarasi iyidir. Caniniz isterse cay-kahve icebilirsiniz. Daha sonra kestirmeden -umumi wc var belediyenin- onun yanindan, Eminonune yuruyebilirsiniz isterseniz. 10-15 dakika ya surer ya surmez. Enerjiniz ve zamaniniz varsa, Karakoy'e de gecebilirsiniz. Size kalmis. Yoksa donersiniz evinize. Eminonun inmek yerine vezneciler metro duragina da gidebilirsiniz. Oradan Mecidiyekoy ve metrobus. Arkeoloji Muzesine ve -ve aslinda bir de Turk-Islam Bilim muzesine falan girerseniz bunlarun hepsini yapamazsiniz ama elbette.

Ikinci gun ise biraz size kalmis. soyle bir sey olabilir.
Karakoy'den baslanir gune. Orada soyle bir turlanir, bir yerde belki bir sabah kahvesi-cayi icilir. Sonra Tunel'den Galata'ya cikabilirsiniz dukkanlara baka baka. Galata'da yukari cikmaniza gerek var mi emin degilim. Bana cok turist atraksiyonu geliyor, ama neticede turistsiniz. Cikmak isterseniz manzarasi guzeldir. Oradan tunelden devam edilip Istiklal'e cikip, Istiklal'de yuruyebilirsiniz saga sola bakinarak. Hamam falan istiyorsaniz, Galatasaray Hamami var unlu Galatasaray Lisesi'ne yakin. Hamam girersiniz gunun buyuk kismi kayip tabii. Hamama gitmediginizi dusunerek, Taksim'den Besiktas'a gidip, Dolmabahce'yi ve Deniz Muzesi'ni gezebilrsiniz isterseniz. Besiktas'tan da isterseniz Ortakoy'e gecip, kumpir waffle islerine girebilirsiniz.

Dedigim gibi daha Eyup, Balat vs.ye, kasirlara falan hic girmedim bile. Oralara girsek zaten 2-3 gun daha lazim. Bunlarn tumu bitince Kadikoy'e vs. gecilir bana kalirsa.
  • siradan bir adam  (18.01.18 15:59:42 ~ 16:03:10)
1. gün ayasofya, yerebatan sarnıcı ve en son topkapı sarayı gezilecek. topkapı zaten devasa ondan yorulup acıkıcaksınız. sultanahmet köftecisinde bir yemek. orjinaline gidin sağında solunda muadil uyanık köfteciler var onlardan sakının. eve gidesiniz yoksa arkeoloji müzesi var yine orada orayı gezin. epeeeeey gezdiriyor. büyük yer.

2. gün boğazı gezdiren gemiler var sirkecide kabataşta vb. ona binerseniz kuleli askerli lisesi (yakında yıkacak akp onu ) gs adası, boğaziçi köprüsü vb çok güzel bir tur attırıp geliyor. gerçi hava soğuk çok keyif alır mısınz bilmem.

hava soğuk derseniz ikinci gün miniatürk diye bir güzel müze var oraya gidin. orada tüm görmeniz gereken şeyler var. oradan piyer loti diye bir tepe var. orada gidip çay kahve için. enerjiniz kaldıysa balata gidebilirsiniz.

ortaköyde kumpir sakın denemeyin. hem gereksiz pahalı hem leş. sakın yapmayın bunu.

tekseniz scotty diye bir app var. hala çalışıyor mu bilmem motorsiklet gezdiriyor. yoksa mecbur taksi ile dolaşcaksınz.

dolmbahçe gezilir ama şu an ne durumda bilmiyorum hırsız abi orayı ofisi olarak kullanıyor. ziyarete yasaklı mı bilmem.

taksime gitmenizi tavsiye etmem giderseniz san antuan kilisesini görün. istiklal caddesi üzerinde kalıyor. gezi parkında bişi yok ama maneviyatı için önemli.

gezeceğiniz günleri bilmiyorum ama 5-6-7- hatta 8 inanılmaz yoğuk trafik olur. bu saatlerde yemek ve çay ile geçirin diye tavsiye veririm.
  • charlotte blanc  (18.01.18 16:11:01 ~ 16:24:16)