Kış aylarında soğuk suyla yıkanmak

Merhaba,

İnternetten tanıştığım birinin bunu yaptığını öğrendim. Benim de daha önce üzerine düşündüğüm bir konuydu ama çok cesaret edemiyordum. O da yaptığını söyleyince artık bunu kuvveden fiile çıkarsam mı diye içimden geçirdim. O daha sıcak bir iklimde yaşıyor bana nazaran. Gerçi ben de İstanbul'da ikamet ediyorum. Yani çok soğuk bir şehir değil ama yaşadığım yerin bodrum katı olması ve soba yakmamam normalden soğuk bir ortam yaratıyor.

Bu şartlarda soğuk suyla yıkansam şifayı kapar mıyım? Sonuçta bu eyleme geçme sebebim maddi kalemlerden birini ekarte etmek ve daha az kaynak sarf etmek. Hastalanırsam işin bir mantığı kalmaz.

Ve yapacaksam da Allah ne verdiyse girişeyim mi bu işe? Yoksa yaz aylarında başlayıp öyle mi devam edeyim? Çünkü düzenli denize girdiğim dönem boyunca (misal bu sene -aralıkta falan da denize girdiğim oldu da "düzenli olarak"- mayıs başı-ekim ortası arasıydı) soğuk suyla yıkanıyorum.

Teşekkürler.

Yapma, hasta olursun maazallah.

Bence hiç yapma ama yazın zaten yaptığından bahsetmişsin. Kış vakti yapma diyorum bir daha.
  • kendi kendine yasayan yavrucak  (16.01.18 02:33:11)
banyonun suyunun soguklugu degil, cıktıktan sonra korunmamak seni hasta eder. soguk su ile banyo yaparken nabzin cok yükselenilir, birden bire girme suya

  • eriksatie  (16.01.18 02:38:25)
Soğuk duştan sonra iyi ısınman lazım.

Yaşadığım yer kutba yakın. Burada bazı manyaklar önce saunaya girer terler, sonra donmuş göle delik açar girerler, çıkarlar bir daha saunaya girerler.

Sauna buradaki kilit kelime.
  • bos gezenin bos ustasi  (16.01.18 02:52:17)
@eriksatie evet, kalple ilgili olası sorunlar üzerinde durulmuş internette okuduğum yorumlarda da. o endişelendirdi beni de. teşekkür ederim yorumlarınız için. +@kendi kendine yasayan yavrucak

@bos gezenin bos ustasi yaşadığınız yerle mukayesesi olmaz elbette ama istanbul'da da aralıkta denize girdikten sonra birkaç set squat ve şınavla ısınma safhasını atlatmıştım. burada da yapmam halinde benzeri teknikleri denemeyi düşünüyorum.
  • misterturist  (16.01.18 02:56:04 ~ 02:56:39)
tek seferde yaparsan sıkıntı. ama duş sonrası suyu yavaş yavaş soğutarak ve nefes kontrolü ile kısa bir soğuk duş yapabilirsin. hatta bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

  • orpheus  (16.01.18 03:00:33 ~ 03:00:56)
seni tanimadan,bunyeni bilmeden konusmak yanlis olur ama biIm cocuklugumuzdan beri dongumuz bahsettiklerinin tam tersi yonunde oldugu icin cok saglikli bir eylem olmaz.bodrum katinda soba yakmaman ve binanin geri kalaninin isinmasi muhtemelen rutubetli bir ortam yaratiyordur yasadigin yerde.ustune soguk banyo yapip bu ortama cikman usumeyi falan birak muhtemelen cigerleri orada birakacaksin.
Yokluk uzerine konusmak kesinlikle yanlis ama masraf kalemini yok etmek adina sagligini buyuk riske atiyorsun.

  • duptıs  (16.01.18 03:54:52)
@duptıs şu an ayıyla boğuşacak gibi hissediyorum kendimi ama bu muhtemelen "el yumruğu yemeyen kendi yumruğunu balyoz sanırmış" atasözüne örnek teşkil edecek bir durumdur. evet, ortam epey rutubetli.

aslında bütçe açısından şu an büyük bir sıkıntı yaşamıyorum -soğuk dışında- ama dün gece kestane yedim ve bu beni birtakım düşüncelere sevk etti. normalde öğün olarak tüketmemde sakınca çıkmıyor ama öğün dışı lükse kaçıyor. genel tüketimimden bir kalem azaltırsam 1-2 kilo daha alabilirim diye düşündüm ve kafamın arkasında bekleyen bu fikir alevlendi. zaten genelde bende oburluktan oluşuyor bu gibi düşünceler. "şunu kıssam 200 gram hurma daha alırım", "bunu yapmasam 1 şişe şarap daha alırım" gibi.

@acemi beklediğim gaza getirecek cevap buydu :)
  • misterturist  (16.01.18 08:52:08 ~ 08:53:01)
Ben de yapıyorum bunu arada. Genelde hafif sıcak suyla duş alıp, çıkmadan suyu en soğuğa getirip 2-3 dk takılıyorum. İlk denediğimde oldukça zorlamıştı ama zamanla alışılınıyor. İlk sefer de tam soğuğa getirmeden deneyin. Nefesinizi kontrol edin. Buyuk ihtimalle zor nefes alacaksınız ama bir iki haftaya alışırsınız. Suyu yavaş yavaş soğutmak daha zor bana göre o yüzden direkt en soğuk suyun altina giriyorum. Duştan çıktığım gibi çorap+ terlik giyiyorum. Bu yüzden hiç hasta etmedi. Ayaklar önemli.

Not: Ankara
  • Depik  (16.01.18 10:36:26)
@orpheus ve @Depik'in dediği gibi yapıyorum. Sadece musluktan akan soğuk suyla mayıs ayında aldığım duş sonucu hasta olmuştum.(istanbul'da) Ama 2 yıldır yaz-kış ilk önce ılık suyla duş alır. Sonlara doğru suyu soğuk olmasa bile ılıktan soğuk hale getiririm. Çok soğuk olunca nefes zor alınıyor, hasta olmak ihtimali(ciğerleri üşütmek en kötüsü herhalde) insanı korkutuyor. Alışarak istediğin duruma gelmen zor da olmuyor.

  • ceyhan prensi adana  (16.01.18 18:36:59)