tasarruf için ne tür tedbirler alıyorsunuz?

hem kendime faydam olsun hem de duyuruyu okuyanlar faydalansın istiyorum. malum hayat pahalılığı iyice arttı ve kazandığımızdan hiç tasarruf edemezsek beklenmedik zor zamanlarda çok zor durumlarda kalabiliyoruz.

siz kazancınızdan tasarruf için neler yapıyorsunuz? ben kendimden bahsedecek olursam;

- her ay 500 lira bir nakit parayı ayırıyorum bir kenara ve mümkün olduğunca harcamamaya çalışıyorum. şöyle ki bu yöntem kendinizi "şartlarsanız" yüzde 60 çalışıyor diyebilirim. bu da yıllık yaklaşık 4000 lira tasarruf demek

- aracıma yakıt (lpg) alımını mümkün olduğunca azalttım. ayda 120 lira civarında tutmaya çalışıyorum. bıraksam 200 lirayı kesin buluyor.

- markete veresiye hesabını kaldırdım ve çok da güzel oldu. her ay 200 lirayı veriyorduk, hiçbir şey de anlamıyorduk ne aldık bu kadar diye. cebimdeki param kadar alınca market bu ay kaç lira acaba diye düşünmez oldum.

-birçok üründe ucuzluk marketleri (bim,a101,şok) tercih edilirse hesaplı oluyor.

gibi tedbirlerle az da olsa birikim yapabildim.bizim durum bundan ibaret, peki sizde?

Belli seyler indirimdeyken o urunden birkac paket aliyorum.

Et indirimdeyse vs bolca alip buzluga atiyorum, sebzeyi de oyle.

Nakit para tasimaya calisiyorum. Karti evde birakiyorum.

Eglenmeye gideceksem evde icip oyle cikiyorum.

Yanimda su sisesi tasiyorum, su icen bi insanim, her gun en az 2 sise su alsam gitti 1-2 tl.
  • kuehles blondes  (15.01.18 19:14:30)
Arabami yenilemiyorum. Mtv si artmıyor kasko yaptirmiyorum böylece ve lpg yüzde 30 daha ucuz binmemi sağlıyor.

Maaşı aldigim gibi kirayı faturayi odeyip 4 kişilik aile için 1000 tl ayırıyorum. Gerisin bankaya vadeliye. Başka türlü olmuyor.

Ben yaşlanıyorum. Çocuklar büyüyor. Paramın bi boka yaramasi lazım yoksa işler iyiye gitmez.
  • salahaddin  (15.01.18 20:08:36)
Kredi kartı kampanyalarını takip ediyorum . Az yakan araca biniyorum . Neredeyse herşeyi internetten alıyorum . Donanım haber sıcak fırsatları takip ediyorum . Kalan yemeği buzluğa atıp yiyeceğim zaman mikrodalgada çözüyorum . Evde yemeğe çalışıyorum . Bozulan eşyaları YouTube dan nasıl tamir yapılacağını öğrenip kendim tamir ediyorum . Şarjlı pil kullanıyorum . Tasarruflu ampul kullanıyorum .. Bim A101 den alışveriş yapıyorum . Gelen parayı direk günlük faize ya da dolara çevirip faize yatırıyorum . Market poşetlerini çöp poşedi yapıyorum . Araba sürerken yüksek hızdan kaçınıyorum . Bimcell kullanıyorum .

  • uzman pratisyen  (15.01.18 20:21:36)
Mümkün olduğunca sezon içerisinde ürün -giyecek- almıyorum, indirim bekliyorum.

Ayakkabı, elektronik, hobi vs. ürünleri Amazon, gearbest, AliExpress gibi yurt dışı sitelerinden alıyorum.

Marka takıntısı yapmıyorum, aynı şeyin aynı kalitede daha ucuz alternatifi oluyor.
  • cikmaz sokaktan cikagelen cocuk  (15.01.18 20:36:50)
N3twO...
yav ne zor nickin var:)
yalniz degilsin,
aynisini yaptim, arabaya aşık bi insandim, arabalardan sogudum yeminle, bugun satisa koydum, alirken baklava dagitmistim, satinca kurban kesicem sanirim,
siz siz olun yatirim/tasarruf icin araba almayin a dostlarr
  • alttaraf  (15.01.18 20:57:07)