Gece tuvalete kalkmak

Merhaba,

Yıllardır geceleri tuvalet için kalkmayan bir insandım, ta ki son döneme kadar.
Geç saatlerde su içtiğimden mi oluyor diye düşünüyordum ki haberlere göre prostat, şeker, böbrek yetmezliği gibi hastalıkların belirtisi olabiliyormuş.

Aklıma gelen birkaç şeyi yazayım, doktora gitmem gerekir mi?

-1,5 aydır haftada 3-4 gün akşamları 5 saat kadar bisiklet sürüyorum, bu süreçte ve eve gelince 9, 9.30 civarı su tüketiyorum.
- Bunun sebep olacağını düşünüyordum ancak çalışmadığım ve akşam çok fazla su içmediğim günlerin gecesinde de tuvalete kalkmaya başladım.
- tam emin değilim ama son birkaç haftadır sanırım her gece tuvalet için kalktım.
- gecede 1 bazen 2 oluyor.
- yaş 26, erkek
- stres hep var.

- bir de bu önemli olabilir, 7 ay önce köprücük kemiğim kırıldı ve platin takılması için ameliyat oldum. Kateter deniyor sanırım, ameliyat sonrası bir kere aldılar idrarı. O gün ben tuvaletimi yine kendim yapamadım, birkaç kere daha aldılar bununla. Bir seferken alırlarken kan geldi. Ben sonraki gün yine yapmayınca 24 saat bu takılı durdum, bu yüzden 1 gece daha yattım hastanede. Sonraki gün yapabilir oldum. Bilmiyorum kan gelince bir şeyler zarar gördü mü ama ürolog bakmadı ve ben yapabilince idrarımı gönderdiler artık. Yapamasaydım 1 hafta takılı kalacaktı.

Şöyle bir şey okudum; "Kişinin gün boyu bir ila yedi kez idrara çıkması normal sınırlarda sayılabilirken gece bir kez idrara uyanmak anormal olarak kabul edilebilir."
Su içmeme bağlı olarak ancak günde 2.5 litreyi geçmesem de sanki bazen 7den çok sefer gidiyorum ben tuvalete ama bundan emin değilim.

Doktora gitmeli miyim, nereye gitmeliyim, ne diyorsunuz? Gece tuvalete kalkmak gerçekten çok rahatsız edici, bir de dönünce hemen dalamıyorum uykuya. Yıllarca hiç kalkmazdım ben :/

Teşekkürler

Sayın senolll

Tatlı veya basit karbonhidrat ağırlıklı bir besin tükettiğinin müteakibinde göz cevrende ağrı, bulanık görme, baş dönmesi, ağırlık çokmesi gibi belirtiler oluyor mu acaba?

Önce şekeri ekarte et metabolizma ile ilgili bisey olmasın yeterki.

Agrı, sızı, geçmisteki rutin dısı degisiklik, şikayetin şiddeti doktora başvurmayı pek gerektirmiyor gibi?

1.5 aydır yaptıgın egzersiz seni daha dinc kıldıgı metabolizmani hızlandırdığı icin olabilir. Vücudunun detoksifikasyon sistemini daha aktif hale getirmis olabilir.
  • digits  (13.01.18 16:18:52)
@digits
geçenlerde göz çevremde ağrı olmuştu ama böyle besinler sonrası mı emin değilim. Yine birkaç sefer baş dönmesi oldu son dönemde. bulanık görme akşamları oluyor bazen ama astigmatım da var gözlüğümü o an takmıyordum diye mi acaba diye düşünmüştüm.

Şeker son dönemde çok tüketmiyorum, meyve dışında pek fazla tatlı yemiyorum.

Bu yukarıdakiler şeker belirtisi gibi mi bilmiyorum ama daha önce sık tuvalete gitme ve ağızda kuruluk oluyor diye şeker kontrolüne gitmiştim kan tahlilinde bir şey çıkmadı ama bu da yazın falandı.
  • senolll  (13.01.18 16:31:55 ~ 16:36:10)
@ sayın senoll

Açlık kan şekeri ile ilgili tahlillerinin ülkemizde üst referans degeri yüksek. Kolestrolde ise düşük.

Meyve de şeker. Bir kaç tane kuru kayısı yeter. Bunun dısında meyveler çok faydalı değil. Ebter tohum ve zirai ilaç kalıntılarını da hesaba katarsan faydadan çok zarar veriyor.Doğal kosulda yetismisini bulursan ye tabi ama asla avcunu ortası büyüklüğünü geçmesin. 1 günlük toplam porsiyon olarak.

Aclık kan sekeri degerin 100 ün altında ama 85 in üstünde ise dikkat et.
  • digits  (13.01.18 16:58:06)
geçen sene yaz aylarında bir süre bende de olmuştu. sonra kendiliğinden geçti.
bende de aşırı terleme oluyor, ben ona bağlamıştım. doktora gittim, şekerden şüpheleniyordum, ne kan ne idrar testinde bir şey çıktı.
dediğim gibi, ne değişti bilmiyorum ama geçti.
doktora gitmek içini ferahlatabilir. uzman değilim ama ben olsam önce ürolojiye giderdim, o zaten gerek görürse başka bölüme yönlendirir.
  • puc  (13.01.18 17:05:16)
Bisiklet sürerken belinden her gün soğuk yediğin için oluyor.

  • mikro patlama  (13.01.18 21:38:28)