mahalle baskısı yaşama durumum!

muhafazakar bi aileden geliyorum. akrabalarımın %95i kapalı gibi de düşünebilirsiniz.
ama ben öyle değilim. iş hayatım, okul hayatım, eşim vs gayet alkol tüketen muhafazakarlıkla alakası olmayan insanlar... Ben de bi noktaya kadar yaptığım paylaşımlara vs dikkat ediyordum ama son zamanlarda açıkcası saklamamaya karar verdim.
Paylaşımlarımı gören akrabalarım ve yurtdışındaki abim aralarında konuşuyorlarmış ve benim durumuma çok üzülüyorlarmış. ben de bunu ablamdan duydum. (babam vefat ettiği için 13 yıl önce, abim babamın kemikleri sızlıyor diye konuşuyormuş bi yandan da GÜNAHKAR olduğumu düşündüğü için üzülüyordur diye düşünüyorum)
Hatta bi kuzenim allaccess'in evine girmem ben falan diyormuş.Daha düne kadar kakara kibiri olduğumuz bi kişi. işte kızları orda burda konuşuyomuş vs.
Ablam da -asla benim yaptığım hiçbir şeye karşı değil- geçen gün bana telefon açtı bu şekilde konuşuluyormuş. saklalamamakta haklısın. sadece annem üzülür diye korkuyorum dedi duyarsa.

annem de yaşlı olduğu için tabi ki ben de üzülmesini istemiyorum. o yüzden bazı fotoğraflarımı sildim. storylerimden akrabaları engelledim. artık içkili story atmıyorum.

Annem görmesin diye endişeleniyorum ama saklanmak, bu baskıya yenilmek de istemiyorum.

Siz olsanız nasıl davranırdınız?

Not:: Annem insanların ne düşündüğünü çok önemser

umrumda bile olmazdı kimse. neysem oyum beni böyle kabul etsinler.

  • sta  (10.01.18 15:59:32)
Belliki tek takdığınız anneniz. O halde baskı bunun neresinde? Milletin ağzı torba değil ki büzesin. İçki içiyorsun diye görüşmek istemezse bir akraban seninle istemez yani. Hem görüşmek isteyip hem hayatına müdahele etmesi baskıdır ama iletişimi kesmek ona kalmış bir tercih.

  • kendi kendine yasayan yavrucak  (10.01.18 16:08:03)
Akrabalar her türlü dedikodu yapacak zaten. Takma derim. Annen de zaten akrabalarının bu huyunun farkında ise problem yok. Yani senin fotoğrafları kaldırmanla onların arkandan konuşmaları dinmeyecek.
Ben devam diyorum

  • helena  (10.01.18 16:10:15)
@helena hayır annem akrabaların o özelliğinin farkında değil, hemen onların etkisi altında kalıp üzülebilir

  • allaccess  (10.01.18 16:19:28)
Ben de bir benzerini yaşıyorum. Arkadaşlarıma aileme vs inançlı olmadığımı veya bazı konularda açık fikirli olduğumu belirtemiyorum çünkü benim de başıma sizin yaşadığınız şeyler gelecek diye korkuyorum.
Bazı insanlar bu tür şeylere aşırı derecede kapalıdır. Ya bu çevrenizden vazgeçiceksiniz ya da bazı şeyleri saklamaya devam ediceksiniz.
Mesela bazı insanlar vardır içki içer ama 'ramazan bayramınınız mübarek olsun' şeklinde paylaşımlarda da bulunur. Bunun iki yüzlülük olduğu apaçık bellidir ancak böylece o taraftan da prim sağlarlar. Anlatabildim umarım. Böyle yapın demiyorum ki bence böyle yapmak iğrenç bir davranış ama bunu belirtmek istedim şu an.

Bazı insanlar ne yaparsa yapsın böyle davranışlarla karşılaşmaz. Bu insanların belirli bir ağırlığı ya da bir havası falan filan vardır. Demek ki o sizde yok.
  • uyusam iyi olur  (10.01.18 16:38:36)
yani böyle bir şeyi asla otorite olarak alıp, saygı duymayacak bi kesimden bahsediyorum. şimdiye kadar onlar tarafından hiçbir akrabaya onların karşı görüşüne bi saygı gösterdiklerini görmedim.

  • allaccess  (10.01.18 16:46:14 ~ 16:46:43)
cok da fifi! basarim engeli olur biter.

  • jimicik  (10.01.18 16:47:48)
Öncelikle şunu belirteyim, benim öyle aman aman inançlı bir ailem yok. Muhafazakar değil kimse sülalede. Ama ben yine de içkili s.çkılı fotoğraf paylaşmıyorum sosyal medyada. Bana ayıp geliyor. Bu benim düşüncem. Ailem kıyafetime bir gün bile karışmadığı halde öyle dekolte giyimli bir fotoğraf da paylaşmam mesela. Neden? Çünkü gerek yok.

Neyse, senin tercihin tabii bana laf düşmez ama ben olsam yaşadığım hayatı insanların gözüne böyle sokmazdım. Böylelikle millete laf da vermemiş olurdum, dolayısıyla annem de üzülmemiş olurdu. Öte yandan hayatımı istediğim gibi yaşar, bildiğimi okurdum. Yine alemlere akardım vs. bu konuda kimseyi umursamazdım.
  • i m cool with that  (10.01.18 16:49:31 ~ 16:50:04)
Bir defa konusmaya baslamis akrabalariniz, bunun ardini almak kolay degil zaten. Hatta belki mumkun degil. Annenizin kulagina bir sey gitmeden once siz ifade ederseniz ya da ablaniz alistira alistira soylese ufak ufak bazi seyleri daha iyi olur gibi. Annenizi uzmek dolayli olarak sizi de uzecegi icin bunu engelleyici hareket etmekte fayda var ama kendinizi baskilamak pasif agresif ofke biriktirebilir onu yapmamak lazim, akrabayi hic umursamamak lazim. Abiniz de ablaniz gibi destek olmadigina gore bizzat ondan bile gidebilir annenize

  • haykorsamdunyaya  (10.01.18 17:14:35)
Valla beni işte, ailede, mahallede falan kesin bellemişlerdir :D

çok da umrumda değil, beni eleştirecek donanıma veya yetkinliğe sahip değiller
  • passion rules the game  (10.01.18 18:08:01)
Dindar olsan bu kez de dinci olmadigin icin dedikodu yapacaklar. Bu nedenle akraba dedikodusundan kacis yok kendi hayatini yasa

  • Traveller  (10.01.18 18:28:39)