Telefon ve tablet/pc soruları

İki sorum var, tek başlıkta bitireyim dedim.

1. (Bu çok soruldu biliyorum, eski duyurulara da bakacağım.) Anneye telefon ne önerirsiniz? Şimdiye kadar akıllı telefon kullanmadı, bir tane Android tableti var, ona WhatsApp ve 1-2 Facebook oyunu kurdum, evde wifi ile kullanıyor, az çok öğrendi, takıldığı yerde beni arayıp soruyor. Artık dışarılardayken de WhatsApp kullanmak, fotoğraf çekmek istiyor. Bence iPhone olsa daha rahat kullanır ama o kadar bütçem yok, makul bir Android telefon arıyorum. WhatsApp, belki Facebook+Messenger, birkaç oyun kullanacak. Kamerası biraz düzgün olsun, şarjı bir günü çıkarsın yeter sanırım. 1500, zorlarsam 2000 lira kadar olabilir.

2. İşe gider gelirken otobüste öldürdüğüm zamanda çalışabileceğim bir bilgisayar/tablet alsam diyorum. Word ya da muadili bir programı tam performansla (not alma, değişiklik takibi, dipnot/sonnot ekleme vs) kullanabiliyor olmam lazım, eski nesil iPad mini'de Pages kuramadığım için alternatif arıyorum. Ayrıca iPad'de yapamadığım şekilde iki pencere (bir word bir pdf dosyası) açabilmesi gerekiyor.

Android tablet yerine şu Windows işletim sistemli tablet PC'lerden alsam daha mı iyi olur? Her gün taşıyacağım için mümkün olduğunca hafif olsun ama donanımı da çok zayıf olmasın. Neye bakmam lazım? Macbooklar çok pahalı, onu demeyin :(
Bu soruda bütçe belirsiz, aklıma yatan bir şey olursa para ayırırım ama yine 2000 lirayı geçmese şahane olur.

* Her iki soru için de hemen bugün gidip alabilecek değilim, belki birini bu ay birini 1-2 ay sonra alırım, bilmiyorum hiç. Aklımda fikir olsun diye kurcalamaya başladım. Fikir verin bana, fikrim yok.

ben anneye samsung sgh-600'den sonra direk iphone 5s aldım, gayet güzel kullanıyor. bence bütçeyi de zorlamaz.
android yerine windows tabanlı 7 inç felan bir makine işini görür.
bende hometech var, atom işlemci ve 2GB ram ve 64 GB HDD ile aynı anda harita programı, google earth ve exxcel açıp gayet rahat çalışabiliyorum. A101'den 350 TL'ye almıştım.
muadilleri 800'e kadar araştır, bence doğru tercih olur.
  • pccopath  (11.01.18 01:13:13)