Çevrenizde faiz parasıyla geçinen var mı?

Birebir şahit olduğunuz eşiniz dostunuz akrabanız var mı bu şekilde?

Malum faiz parasından hayır gelmez deniliyor gerçekten de öyle mi? Yok mu hiç bu şekilde geçinip mutlu mesut yaşayan?

Biz 10 yıldır falan faiz ile geçiniriz hatta tüm sülale böyle. Banka faizi tefe işi değil. Ben ateistim yalnız.

  • gozu acik sevisen yahudi  (08.01.18 22:29:52)
yok costanza,o dedigin ters psikoloji.simdi faizler cok dusuk yuzde 15 falan faizde tutmak akillica degil sadece ama memelektin yarisi,haci amcalar dahil banka banka gezip virgul pazarligi yapiyorlar,sonrada faizleri toplayip bi umre yapalim cok ozledik oralari diye gidiyorlar.gayrimenkul fiyatlari falan cosunca cogu ev,bina falan almaya basladi ama cogu faizin hastasidir,dertsiz tasasiz.

Simdi sordugun soruyu kucuk emrah soruyormus gibi dusun,faiz kovalayan abide karsinda kadehle hahahahhhhahh diye guluyor.pozisyon bu.
  • duptıs  (08.01.18 22:30:27)
bizde
bunu yapabilecek kadar parası olanlar ortalama muhafazakar, dinci türk. tamamen ordan geçinmek bir kenara, birikmişini faize koysa bile çıkıp söyleyemez çünkü tepki alır. giderek de koyulaşıyor. 18 senedir lojmanda oturuyoruz mesela, 18 yıl önce yarı-yarıya ise başı açık-kapalı oranı şu anda %90 kapalı, eskiler daha etrafa karışmayan tiplerdi şimdikiler sert. faize para yatırmayı bırak, katılım bankası olmayan bankayla çalışan kınanıyor :P. bunlardan aileden çok zengin olan var, maaşı sadece benzin parasına veren var. ihalede mihalede türlü düzen çeviren, rüşvet yiyen vs. de var. ama faiz yeseler, aileleri yese de zinhar söylemezler.

faiz yemeyi umursamayacak ve söyleyebilecek olanlarda ya para yok ya profesyonel yatırımcı, faizi filan çok küçük oynamak olarak görürler.
  • niye ama  (08.01.18 22:35:01)
faiz yüzde 10, enf. yüzde 10. ne anladım ben bu işten? bankaya mı çalışıyoz?

  • ya ben lan neyse  (08.01.18 22:35:07)
Oncelikle sunu anlamak lazim, turk lirasinin faizinin fazla olmasi, degerini hizli kaybetmesinden dolayi. Yani buyuk miktar bir paranin faizi cok gibi gozukse de hem paranin kendisi hem de gelen faizi birkac yil icerisinde ciddi miktarda deger kaybedecektir. Dolar ve euro'nun faizi zaten dusuktur, faiz iki durumda da asagi yukari devaluasyonu karsilar (sonucta yavas da olsa dolar da deger kaybediyor).

Bir de soyle bir sey var, piyasadaki cogu urunun fiyati amerikan dolari uzerinden belirleniyor cunku cok daha stabil bir para birimi (baska sebepleri de var tabi ama o kadarini ekonomistler dusunsun). Yani mesela "Ooo, arabayi ikinci el satarken aldigimin fazlasina sattim, cebimde para kaldi" diyen adam aslinda dolar bazinda para kaybetmis oluyor (ve para kazandigini sandigi icin suzme gerizekali tabii ki).

En basitinden dolarin 2008'deki degeri 1.20 lira iken bugun 3.75. Yani cebinde 100 bin turk lirasi olan adamin 2008'de 83 bin dolari varken bugun 26 bin dolari var. Sen bu parayi faize verdiysen faizden para kazanmiyorsun, en fazla degerini koruyorsun. Faizin haram olmasi, hayir gelmemesi filan komik bunlar.
  • fortisvita  (08.01.18 22:40:17)
kira geliriyle yasayan var. faizle nasil yasayacak ki...

  • e haliyle  (08.01.18 23:21:49)
Faiz sadece anaparanin edilmemesi için bir güvence. Türkiye'de faiz enflasyon tefe tufe rakamları manipüle edilmiş. Paranın faizini ceksen anapara 10 seneye buhar olur gider.

  • Fritz-X  (08.01.18 23:31:35)
faiz verenler (bankalar ya da sahipleri) mutlu mesut (ve zengin) yaşıyorlar.

  • herhaltibiliyoring  (08.01.18 23:57:40 ~ 23:57:48)
faizle geçinilmez. kim böyle diyorsa yalan söylüyordur.

sebebi:

-hem faizler çok düşük,
-hem de anapara faiz getirir ama zamanla enflasyona yenik düşer.
  • eindaclub  (09.01.18 11:49:45)