şu seviyeye gelmek; bugün başlasam kaç senemi alır ?

futbolda tudor lisansı yani. ya da en üst seviye futbol antrenörü lisansı ?

haber linki :

www.google.com.tr

Malesef işin içine girince çok zor olduğunu anlayacaksınız.

Bir kere çok iyi şekilde anatomi, fizyoloji, egzersiz fizyolojisi, kineztoloji, antrenman bilimi bilmeniz gerek. İnsanlar ilgili ne kadar şey bilirseniz o kadar iyi.

İngilizce bilmeniz gerek çünkü spor sürekli gelişen bir şey her gün makale çıkıyor yeni şeyler gelişiyor bugün doğru dediğin şey yarın yanlış çıkabiliyor takip etmeniz lazım ama türkçe kaynak yok denecek kadar az o yüzden çare ingiliççe.

Sadece futbolla bitmiyor çünkü futbolcular sadece futbol antrenmanı yapmazlar bunun bir de kondisyon kısmı var ağırlık vs çalışırlar, iyi derecede fitness bilmeniz lazım (bu işi o takımın kondisyoneri varsa o da yapabilir)

Türkçeyi iyi şekilde kullanmanız ve özgüveninizin tam olması lazım. Küçük bir çocukla bile konuştuğunda onu yaptığın işe inandırabiliyor olman ve gerçekten iyi biliyor olmak lazım karşındaki profesyonel futbolcu seni neden dinlesin ki ona ne vadediyorsun? Ki futbol camiasının geneli çok varoştur her şeyi bildiklerini zannederler ama iki kelimeyi bir araya getiremezler. Sen bir şeyler biliyorsan dinler seni yoksa yerin dibine sokar acımaz.

Ve tabiki ileri derecede futbol bilgisine sahip olman lazım. Çünkü hareketleri sahada önce göstereceksin ve sonra futbolcular yapacak, ki gösterirken de estetik olman lazım ki yine bir öncekinde dediğim gibi futbolcu seni izlerken bu adam/kadın bir şeyler biliyor desin.

Aynı zamanda maçları çok iyi takip edebiliyor olman lazım. Ben mesela asla maç izlerken zevk alamıyorum çünkü iş olarak bakıyorum. Millet eğlencesine izliyor mesela sen pozisyonları takip ediyorsun. Hangi seti oynadılar, o adama pas vermese nasıl bir oyun kurulurdu gibi.

Ve en önemlisi antrenörlük belgen olması lazım ben basketbol antrenörü olduğumdan futbolu bilmiyorum ama bizde şöyle;
A’dan E’ye kadar antrenörlük belgesi var. E en düşüğü A ise en yüksek olan. Her seviye atladığında arada belli bir süre geçmesi gerekiyor. E den D’ye 2 senede geçiyorsun falan. Ve E aldın diyelim milli takımlarda görev alamazsın en kötü C alman falan lazım.
  • powerpufgirl  (04.01.18 21:40:35)
Bu arada bu kadar şeyi yazdım çünkü tudor için sürekli aktif antrenörlük yapmanız lazım diye biliyorum. Direkt gidip alayım diye bir şey yok yanılmıyorsam (benim branş basketbol olduğundan futbolu net bilmiyorum ama benzer olduğunu düşünerek eklemek istedim)

  • powerpufgirl  (04.01.18 21:42:02)
bu kadar zahmet edip yazdığınız için çok teşekkür ederim. benim esas merak ettiğim nokta; diyelim ki bu saydığınız niteliklerin hepsine sahibim. bu lisansa ya da en üst seviye futbol antrenörü lisansına ulaşmam kaç senemi alır ?

  • concretestep  (04.01.18 22:36:18)
13 yıl

  • duygusal pehlivan  (04.01.18 22:51:51)