Borc batagindakine yol haritasi cizelim

Daha önce bir arkadasimin borç batagindan bahsetmistik. Hesap kitap yapmadikca daha kotuye gidecegini soyledim. Simdi durumlar soyle:

6 bin tl gelir var. Aylik odemeler soyle:

1.400 kredi
200 kredi
200 cihaz taksidi internet telefon
200 kredi karti.
170 tl kredi
520 tl kredi
610 tl kredi
1000 kira.
300 diğer faturalar.

Ek olarak el borclari var ama kimse sikistirmiyor. Hatta geri odeme icin gittiginde once durumunu duzelt, 3-4 sene bana gelme diyorlar.
6000 el borcu
4000 el borcu
13 bin el borcu.
25 bin el borcu
6 bin el borcu.
1000 el borcu.

Bu borclar kendisinden bagimsiz, bir nevi atilmjs bir kazik yuzunden, borcu borcla kapama cabasindan büyüdü gitti.

Simdi bu kisiye artik kredi mredi cikmiyor ki herssyi ödeyip tek kredite falan baglasin.

Nasil bir yol cizsin. 2 iste calisiyor. Sosyal harcama falab yok.

Diyorim ki el borcunu bekletsin madem. Guzel bir yol haritasi cizip sapmasin. Birksc senede banka borclari bitince el borclRi icin bir kredi cdksin. Onlaei da kapasin. Yavas yavas odesin.

Belli ki 6-7 senesi yenu borca girmezse borc odeyerek geçecek.

Ama bu kadar ucu ucuna mali durumla nasil surdurecek bu süreci?

Sizce geri donulemez şekilde mi batmis bu adam? Ne yapsin ne etsin?

Benim gordugum piyango, miras, bagis, yardım olmadikca kurtulamaz.

Cok caliskan, iyi niyetinin enayilik boyutu yüzünden bu duruma dusmus biri. Cirpindikca batıyor.

Nasil kurtaralım? Ufak ufak ben de destek cikiyorim ama bir ise yaramiyor tabii.

Gelirini daha da artirma sansi yok. Gelir artmadan da maasla hallolacak is degil.

Beynim yandi. Napalim biz simdi?

6 bin parça parça geldigi icin ihtiyaclar sunlar bunlae vadesi gelip eksik kalan taksitler derken aslinda 6 bin hic oluyor gibi. O nedenle kurtulamiyor bir turlu @acemi

  • deveyi diken adamin ta kendisi  (03.01.18 16:18:50)
55 bin tl el borcu var ve bu kişiler hadi git düze çık öyle gel diyorlar öyle mi, el borcu banka borcundan beterdir normalde benim bildiğim. yinede böyleyse taksi şoförlüğü var duyduğuma göre ist. daysan sermayesiz çok iyi getirisi varmış, al-sat yapacağı bir ticarete giremezse taksi koşturabilir. onun dışında kolay gelsin çok zor.

  • firemanjonny  (03.01.18 16:33:20)
el borçlarına dokunmadan diğer borçlar kapanmalı.
sonra el borçları ama bu süreçte tekrar borçlanma yok.

  • cedex  (03.01.18 16:33:42)
Acemi +1

İlk 5 ay kenara attığı 5 bini ile 25 olan alacaklıya versin, sonraki 5 ayda birikecek 5 bini 13 bin alacaklıya versin.

Sonra sırasıyla 4 ve 6 bin olanlara versin.

Bu hesapla 55 ayda bitiyor gibi, tabi 1400 olan kredinin kalan taksiti bundan azsa daha iyi, ki her sene gelirinde az da olsa artma olacağı gerçeği de var.

Karamsarlığa gerek yok, önemli olan kazandığını piç etmeden toparlayıp ödemeleri ayırabilmek.
  • John Bloor  (03.01.18 16:40:28)
Tesekkurler arkadaslar.

@1adam, icki sigara vs yok Allahtan.

Borc onun borcu, durumi kabullenmis. Magduriyet olsun olmasin degismiyor bir sey. Odemeye motive olmus durumda.
  • deveyi diken adamin ta kendisi  (03.01.18 17:12:03)
Ölmemek için gerekenler çok basit. Barınmak ve aç kalmamak. Dolayısıyla 1000 kira 300 faturalar ve 500de yemeğe gitse bu adamın aylık gideri 1800 lira oluyor. Cebine 4200 kalıyor. Aylık ödediği kredilerin toplamı 2200 küsür yapıyor. Bu düzeni bozmadan ödemeye devam etsin kalan 2000 liraya da el borçlarından en düşükleri kapatsın. Örneğin 6 bin vereceği adama bu ay 2000 getirdim diğer aya 2 bin daha getireceğim desin. Bu şekilde kısa zamanda düze çıkar.

  • freetakilir  (03.01.18 18:14:22)
ben olsam, şayet hala kredi çekebiliyorsam, tek bir kredi çekip tüm borçları sıfırlar, tek borçla devam ederdim. o kredi taksidini de 4.000 civarı ayarlardım. ama işte, hala kredi çekebiliyor mu, çektiği parayı çar çur eder mi, bunlar mesele.

  • Phoebe  (03.01.18 18:33:07)
Herkesten farklı söyleyeceğim giderleri de biraz kıssın mümkünse tabi. Ev arkadaşı bulabilir mesela. Sonra cihazı satıp düşük fiyatlı cihaz alabilir.

  • garaser  (03.01.18 19:03:00)