Askeri kimlik kartı niye nüfus cüzdanı yerine geçmiyor?

Bugün bankada havale yapacaktım. Bir süredir cüzdan yerine kartlık taşımaya başladım ona da nüfus cüzdanı sığmıyor malum. Neyse yanıma almayı da unutmuşum işte, onu isteyince askeri kimlik kartı olmaz mı dedim ehliyet yok mu dedi, o da yok da annem yanımdaydı öyle hâllettik.

Araştırdım ama bir yasa falan göremedim. Onu da devlet veriyor bunu da, üzerinde kimlik numaram da var yani niye kabul etmiyorlar sebebini bilen var mıdır?

Yeni kimlik kartlarından alsana?

  • malheiros  (03.01.18 14:55:13)
Almayacağım zaten havaleyi de Fransız Büyükelçiliğine yaptım işler yolunda giderse ağustosta yolcuyum.

  • i was made for you  (03.01.18 14:55:54)
www.turkcell.com.tr

Bunu buldum, bankaların keyfinden geçmiyor demek ki.
  • i was made for you  (03.01.18 15:17:46)
askeri kimlik kartında kimlik numarası yazmıyordu öyle hatırlıyorum. sicil numarası yazar sadece.

  • blue eyes white dragon  (03.01.18 15:26:10)
Er değilim babam asker, yazıyor. Onunkinde de yazıyor.

  • i was made for you  (03.01.18 15:40:00 ~ 15:40:54)
"Banka görevlilerinin sizden talep edeceği; Türk uyruklular için “T.C. nüfus cüzdanı, T.C. sürücü belgesi veya pasaport”, Türk uyruklu olmayanlar için “pasaport veya ikamet belgesi” aslını veya noter onaylı suretini ibraz ediniz.

Banka görevlilerinden, yukarıda sayılan belgeler dışında başka bir belge ibraz ederek işlem yapılmasını talep etmeyiniz, çünkü 5549 sayılı Kanun ve ilgili mevzuat uyarınca kimlik tespitinde sadece sayılan bu belgeler geçerlidir. "

www.masak.gov.tr

gerçi bu biraz eski sanırım. yukarıda dendiği gibi barodan alınan avukat kimliği de geçiyor artık. kısacası mevzuatta yer alan kimliklerle işlem yapılabiliyor sadece.
  • nrmnm  (03.01.18 16:09:01 ~ 16:11:22)
Tamamdır gerekli belge bulundu. Mantıksız bulsam da yasal gerekçesi varmış.

  • i was made for you  (03.01.18 16:13:37)
Kimliği devletin vermesi bir şey değiştirmiyor, devletin aynı zamanda bu kimlikler için güvenlik garantisi de vermesi gerekiyor. Misal eski ehliyetler banka işlemlerinde kullanılıyor ama yeni ehliyetler kullanılamıyor devlet böyle bir güvence veremediği için, böyle düşün. Güvenlik nedeniyle kabul etmiyorlar. Yoksa devlet verdikten sonra otobüs pasosunu da devlet veriyor.

  • angelus  (03.01.18 16:13:54)
angelus,

Dediğin mantıklı geldi ancak güvenlik garantisinden kastın ne anlamadım, ben de araştırdım.

"Üst düzey bankacılık kaynaklarından edinilen bilgilere göre, yeni ehliyetlere yönelik kimlik doğrulaması güvenilir olarak yapılamıyor. 5 yıl daha geçerliliğini koruyacak mevcut ehliyetlerde, kimlik doğrulama için gereken anne ve baba adı gibi aile ile kütük bilgileri yer alıyor. Ancak yeni ehliyetlerde ise sadece isim, TC kimlik numarası ile doğum tarihi bilgisi bulunuyor. Bu da bankacılık işlemlerinde sorun yaratıyor. Yeni ehliyetin sahtesinden ayrılmasını sağlayan özel güvenlik özellikleri de henüz bankalara bildirilmemiş durumda. İçişleri Bakanlığı’nın, paralarda yer alan hologramlar gibi ehliyetlerin de kendine has güvenlik niteliklerini bankalara ulaştırması gerekiyor."

Evet mantıklı. Neyse Fransa'da bankacılık sistemi berbatmış zaten bizimkine laf atmanın alemi yok kimlik istediler diye, sorun devletteymiş.
  • i was made for you  (03.01.18 16:22:05)