Kimliğimin ortalık malı olması

==> Bu sıralar tc. kimliğim(eski tip) ortalık malı oldu bayağı.İki bankada işim vardı.Orda aldılar, içerde fotokopi filan çektiler.

===>İkinci olarak internette bir e-cüzdan sitesine verdim. Hiç bir bilgiyi kapatmayın diyordu.

==>Gene internette bir yere vermek üzereyim ve arkalı,önlü istiyorlar fakat tırsmaya başladım.Hemen yeni kimliğe başvursam eski bilgiler geçersiz olur mu?

==>Adıma açılan telefon, şirket veya haberim olmadan çekilen kredi vb şeylerden e-devletten haberim olur mu? Ya da bu kadar endişelenecek bir şey yok mu dersiniz?

50 milyon kişinin kimlik bilgileri ifşa olmuştu zaten zamanında. O yüzden kötülük yapmak isteyen zaten yapar.

e-devletten adınıza kayıtlı hatlara bakabiliyorsunuz. Google'dan bir arştırın zaten ilk sırada çıkar.

Endişelenecek bir şey yok mu?-> Var.
Yapacak bir şey var mı? -> Yok.
  • himmet dayi  (02.01.18 15:15:44)
e devletten adına açılmış olan gsm hatlarını sorgulayabilirsin.

bi yere veriyorsan eğer üzerine boydan boya x işlemi için verilmiştir yazıp imzalayabilirsin. ama ne kadar etkili olur bilemem.

bence bu kadar paranoyaklığa gerek yok.
  • elorelia  (02.01.18 15:23:34)
e devletten; adına açılmış şirketleri ve alınmış gsm numaralarını görebilirsin.

  • soyut park  (02.01.18 16:21:03)
Ara sıra gidip kimliği yenilemek iyidir, bu sayede birilerinin elinde fotokopi vs var ise banka/tapu/vergi dairesinde bir işlem yapmak istese bilgiler uyuşmayacağı için yapamaz.

Birilerine verirken bilgilerin de üzerine gelecek şekilde "....... sebep içindir" yazabilirsiniz. Genelde telefon hattı taşımalarında böyle yaparım.

Kaldı ki kimliğin aslı olmadan ciddi bir işlem yapılamaz, en kötü gsm hattı vs açılır.
  • John Bloor  (02.01.18 16:34:24)
kimlik sahteciliğinde "... sebep içindir" kısmı pek işe yaramıyor. zira adam fotokopiyi değil, sadece oradaki bilgileri kullanıp kendine sahte kimlik yapıyor. başıma geldi oradan biliyorum.

dendiği gibi e-devlet'ten şirket ve hizmet alım sorgulama kısımlarına bak, findex kredi raporunda da adına alınmış kredi kartı-kredi varsa çıkıyor(ücretli).

bunlar dışında yapılan şeyleri bulmak/bilmek zor(araç kiralamak, evkur gibi yerlerden senet ile alış-veriş yapmak).
  • late viper  (02.01.18 18:40:04)