meb müfredatı-insanlık nerede doğdu sorusu

ben üniversiteye kadar hiçbir dersimde insanoğlunun bugünkü bildiğimiz haliyle ilk olarak afrika'da ortaya çıktığına dair bir şey öğrendiğimi hatırlamıyorum. siz hatırlıyor musunuz, böyle bir bilgi verilmiş miydi size?

tamam, evrimden belirli ölçüde bahsedilmemesini anlarım ama ben 6. sınıfta doğal seçilimi, mendel'i gördüğümü çok net hatırlarken afrika meselesine dair hiçbir şey yok kafamda, üniversiteye geçince öğrendim. yaratılışa karşı çıkmadan da öğretilebilecek bir konu bence, ben mi hatırlamıyorum yoksa öğretilmedi mi merak ettim.

şu anki müfredatta var mı mesela bu konu? "homo sapiensin kökeninin afrika olduğu düşünülüyor" gibi bir bahis bile olsa yeter. çok önemli bişey değil mi bu ya, her insanın bilmesi gereken bir şey bence.

Sorunuza tam cevap değil ama benim çok sevdiğim bir roman serisi vardır; St Mary's Chronicles diye. Bu romanda güya zaman yolculuğu bulunmuştur ve İngiltere'deki Trisk Üniversitesi bir tarih departmanı kurar. Bu tarihçiler, önemli olaylara yolculuk eder, kamera kayıtları vs ile belgeler ve daha doğru, gerçekçi raporlar, akademik makaleler yazarlar. (Zaman yolculuğu yaptık da öğrendik demezler de gördükleri detayları vs eklerler yani)
Bu kitabın bir kısmında bu olaya gidiyorlar ve nasıl olduğunu gözlemliyorlardı. Bir romanı kaynak olarak göstermek saçma oldu tabii de orada daha bilimsel göndermeler ile açıklıyorlardı.

Edit: Ya pardon çok saçmalamışım. Ben sizin sorunuzdan "böyle bir saçmalığı MEB çocuklara mı öğretiyor??" diyorsunuz gibi algıladım, o yüzden "yok yok, bu kabul edilmiş bir bilgi" gibi bir şey demek istedim. Birkaç defa daha okuyunca sizin neyi sorduğunuzu anladım. "Okuduğumuzu Anladık Mı Cevap Verelim" tarzı bir ibretlik tecrübe olsun diye cevabımı silmiyorum.
  • sopiro  (30.12.17 00:17:52 ~ 00:22:39)
@sopiro, kabul edilmesini geçtim, "böyle bir teori var, hani siz inanmayın da, öyle uydurmuşlar işte kafalarından dış mihraklar" deseler bile bir şey, inanmasalar bile kulak aşinalıkları olsun çocukların diye düşünüyorum.

  • Bruce  (30.12.17 00:26:58)
@üğpoıuy, benim özetimden daha güzel anlamanı sağlayacak olan şunu okuyabilirsin.
evrimagaci.org

meb'in müfredata koyması demek öğretmenlik okullarında bunları öğretmesi demek olmuyor mu aynı zamanda, orasını bilmiyorum? ya da müfredata sonradan eklenen şeyi öğretmenlerin öğrenmesi gerekmiyor mu? öğretmenlere öğretmesi zor diye bilgiden kaçacaksak oraya niye gönderiyoruz çocukları?
bunu anlatacak fen bilgisi öğretmeni yetiştirmek de milli eğitim konusunun önemli bir parçasıdır. bunu bahane olarak kabul edemem, bi çözümünü bulsunlar.
  • Bruce  (30.12.17 00:44:34)
uzun yıllar oldu mezun olalı ama ben de hatırlamıyorum. gerçi biyoloji hocamızın evrim konusunu "bunu geçelim" diyerek atladığını çok iyi hatırlıyorum (uslanmaz bir evrim düşmanı olarak sırıttığımı hatırlıyorum. ne malmışım). demek ki vardı o zamanlar öğretim programında. (15 sene önce gibi)

sorunun cevabını en iyi kaynağın kendisi verecektir. şu andaki öğretim programlarını incelemek için: mufredat.meb.gov.tr
lise biyoloji: mufredat.meb.gov.tr
fen lisesi biyoloji: mufredat.meb.gov.tr
  • sanat guresi  (30.12.17 00:56:10)
Okullarda ogretilmedi ama ornegin o yillarda Tubitak kitaplarinda evrimden soz edilirdi. Tubitak'in o kitaplari simdi satilamiyor sanirim.

  • Traveller  (30.12.17 01:13:36)
@acemi, meb'le nasıl alakası yok yav. koyarsın kitaba, hoca bilmese anlatmasa bile çocuk okurken görür, bu ne der hocasına sorar, hoca mırın kırın etse bile interneti var artık, araştırır.

  • Bruce  (30.12.17 13:47:17)