Kaliteli vakit geçirememek

Kendime vakit ayıramamaya başladım sanırım,
Ne zaman bir plan yapsam "yapılmayı bekleyen çok şey var" diyerek ertelediğimi fark ediyorum.
Mesela -çok basit bir örnek ama - yeni sezonunu beklediğim bir dizi geldi ama izlemek için açtığımda aklıma hemen yapılması gereken ve aklımın bir köşesinde duran başka şeyler üşüştü, baktım zevk almıyorum kapattım ben de. O gün bugündür bir daha yeltenmedim bile.

Önceden böyle değildim, şimdi ne yapmak istediklerimi yetiştirebiliyorum ne de boş vakitlerimi verimli bir şekilde değerlendirebiliyorum.

Ne olacak böyle ? Siz nasıl başarıyorsunuz bu dengeyi kurmayı ?

Nelere zaman harcadığını araştır. Her gün yaptığın aktiviteleri ve o aktiviteleri yapma süreni not al yeterli veri elde edene kadar. Sonra o verileri yorumla. Atıyorum her gün YouTube'ta üç saat kedi videosu izliyorsan bu eylemi yasakla kendine. O üç saati başka bir şeyle doldur. Zaman yönetimi seminerine katılmıştım geçen yıl. Orada zamanı yönetmenin aslında kendimizi yönetmek olduğunu öğrenmiştim. Kendi eylemlerini yönetirsen zamanı da kontrol etmiş olursun.

  • dissendium  (28.12.17 20:00:38)
bir yapılacaklar listesi
sonra hepsi arasında önceliklendirme
tercihen önce 2 taneyi 1.öncelikli, sonra 2 taneyi 2.öncelikli olarak belirlemek
sonra bu listeye sadık kalmak
istediğinde veya gerektiğinde güncellemek

bu arada yapmak istemiyor da olabilirsin. mesela bir dizi seni sarmamıştır ama alışkanlıktan izliyorsan, bu da sorgulanmaya değer. aynı zamanı başka istediğin şeylerle doldurmak daha mantıklı ve doyurucu. örneğin fayda sağlayacak eğitim, okuma, mesleki gelişim veya keyif için başka dizi veya filmler yahut diğer aktiviteler gibi.

en önemlisi de özellikle keyif almak için yaptığın şeylerle ilgili kendi üzerinde baskı hissetmemek. adı üstünde keyif.

bu arada aklına gelen o şey, yapılması önemli bir şeyse onun sinyalini veriyordur.
  • EasyTiger  (28.12.17 20:23:30 ~ 20:24:11)
procrastination ve fomo

bunları google'la ve çöz
  • jadle  (28.12.17 20:34:27)
@dissendium aslında vakit harcadığım şeylerin bilincindeyim ama birkaç gün deneyebilirim bunu.

@EasyTiger asıl sorunum önceliklendirememek sanırım. çünkü her şey aynı anda çok önemli statüsüne sahipmiş gibi hissediyorum.
bu da sanırım @jadlenin önerilerine yönlendirecek beni.
  • yaraticinick  (28.12.17 20:59:48)
bunların altında aslında "hiçbir şey yapmak istememek" yatıyor olabilir mi? yapmak istemediğin için diğer yapman gerekeni bahane gösteriyor olabilir misin? böyle olmasaydı diğer yapman gerekeni yapardın. neticede yapmak istediğin şeyler sayılı ve elbet birine sıra geliyor olması lazım.

ben de benzer durumdaydım, sonradan anladım ki aslında bişey yapmak istemiyormuşum. liste yaptım, tek tek hepsini bitirdim. sonra o an aklıma "hadi bi film izliyim" geldi. açtım filmi, arada tuvalete gittim, geldim telefona baktım, duyuruya girdim bi soru gördüm, ona cevap verdim, sonra instagram'a baktım, sonra duyurudan mesaj geldi, ona cevap verirken aslında merak ettiğim bir konuyu araştırmak istedim ama film orada bekliyordu. normal şartlarda dikkatim dağılsa bile filme dönmek istemem lazım çünkü canım onu izlemek istiyordu. ne değişti de şimdi istemiyor?
bunun cevabını veremiyorum hala mesela.
  • Bruce  (28.12.17 21:08:41)
Eğer liste tutup sadık kalırsan ona sadık kalmaya karar verirsen, bir nevi kontrolü başkasına vermiş gibi olursun. Bazen tembellik için de kendine zaman bırak :)

  • EasyTiger  (28.12.17 21:31:21)