Kitap Ciltletme?

Okuduğum ve okuyacağım değerli kitapları koleksiyon yapmaya karar verdim onlarca yıl sonra bile elimin altında olmalarını istiyorum. Fakat öğrenci olduğum için haliyle ince kapak kitaplar ciltli kitaplardan çok daha uygun ve onları alıyorum aldığımda. Ancak gerçekten ciltli kitap başka bir şey, mesela elimdeki şu iki kitaptan ciltli olan kırmızı ile ince kapak olan beyaz arasında hatrı sayılır bir fiziksel fark var, kırmızının cildi çok kaliteli ve ben bu kalitede ciltler istiyorum genel olarak i.hizliresim.com i.hizliresim.com

Mesele şu, elimdeki böyle ince kapaklı kitapları şu kırmızı ciltli kitaba benzer hale getirmek mümkün mü? Kitap ciltletme hakkında hiçbir bilgim yok, böyle spiral cilt gibi değil de kırmızı kitaptaki gibi kaliteli ve uzun yıllar gidecek bir şey istiyorum, bir de kitabın ismi gözükmeli ama hem kapak kısmı gözüküp hem de ciltletme nasıl olur onu bilmiyorum. Şimdi değil ileride bu ciltletme işine gireceğim için toplu olur ve herhalde ciltli kitap ciltsiz kitap arasındaki fiyat farkından daha uygun olur?

Valla ben bunu vaktiyle Beşiktaş'ta birkaç kitapçıya sordum (matbaa kılıklı makineleri falan vardı hepsinin), ben de aynı sizin gibi kaliteli kapaklı ciltli bir şey istiyordum. Hepsinin önerdiği çok daha basit ve dandik şeyler. Çünkü bizim istediğimiz epey pahalı oluyordu. Şu an fiyatı hatırlamıyorum ama mesela ortalamada 10 kitap ciltletecekseniz 8 kitap parası istiyorlar gibi bir durum söz konusu.

Hadi fiyat çok caydırıcı olmayabilir ama beni asıl tedirgin eden, ikinci fotoğrafta gösterdiğiniz "HASAN ALİ YÜCEL - KLASİKLER DİZİSİ - LXI" yazısının fontundan tutun da hizalamasına, renk tonuna kadar orada çalışan -belki de çırağın, kim bilir?- ayarlayacağını düşününce vazgeçtim. Çünkü "kitapları bırak, 3 gün sonra al" kıvamında çalışıyorlar ve ben o kitapları ehil olup olmadığı hakkında en ufak bir fikrimin olmadığı insanlara teslim edemem.

Beğenmedim mesela, ne olacak? İmla kurallarına uymadı mesela adam? Veya İngilizce kitap (ondan da vardı birkaç tane) başlığını nasıl yazacak/yazamayacak?

İşte tüm bunlar beni ciltletmekten alıkoydu. Tavsiyem, tanıdık bir ciltçi bulup hem fiyat konusunda sorun yaşamayın, hem de nazınız geçsin, gerekirse bilgisayarın başında siz olun.
  • gonion  (27.12.17 00:37:56)
kendiniz cilt yapmayı öğrenin, zor bir iş değil. malzemeleri alıp ciltleyin.

gayet zevkli bir iş. fiyatta çok fark olmaz, ama cilt tam istediğiniz gibi olur.
  • babilbaligi  (27.12.17 09:09:28)