İnsanın kendinde olan bir şeyi karşıdan da beklemesi hakkı mıdır?

Mesela düzenli spor yapan bir erkeğin, kadının da spor yapmasını beklemesi. Ya da düzenli kitap okuma alışkanlığı olan bir kadının, erkeğin de düzenli kitap okuma alışkanlığına sahip olmasını istemesi. Gelir seviyesi belirli bir düzeyde olan kişinin karşı taraftan da o gelir seviyesine yakın bir gelir elde etmesini beklemesi.

Şimdi böyle söyleyince sanki ilişki başladıktan sonraymış gibi algılanıp, bir insanı değiştirmek zor şeklinde yorumlar gelebilir. Bunu ilişki başlamadan önce de düşünebilirsiniz. Örneğin, bir kadının spor yapmayan erkekleri direk en baştan elemesi gibi.

Sizce bu şekilde düşünmek o kişinin hakkı mıdır?

bu durumda hak olarak görmek bence çok da mantıklı değil ama mesela kitap okuyan bir insanın kitap okuyan bir insanla birlikte olmak istemesi normaldir, hakkıdır. fakat kitap okumadığı halde seviyorsa sonradan hadi sen de kitap oku diyorsa bence hakkı değildir.

  • ocanal  (26.12.17 11:59:46)
insanın kendinde olan bir şeyi karşıda da "araması" hak olabilir. ama karşıda bunu bulamadıysa ve o şekilde birlikte olduysa sonradan o kişiden öyle olmasını bekleme hakkı yoktur.

  • aquarium  (26.12.17 12:05:54 ~ 12:06:52)
hakmıdır bilmiyorum ama hiç kimse kendinden daha düşük seviyede gördüğü biriyle ilişkiye başlamak istemiyor. spor örneğinde olduğu gibi kendi spor yapıyor ama karşı taraf kiloluysa o kişi nekadar iyi olursa olsun o iş olmuyor. karşısındakini fizik,kültür,iş,para gibi konularda denk görmesi gerekiyor. yada denkliği sağlaması için taraflardan birinin ekstra özelliği olması lazım(para,ün vb)
hakmıdır kısmı tartışmalı ama düzen böyle istisnalar harici hiç kimse gidipte kendinden çok alakasız birine tutulmuyor.

  • genc irisi  (26.12.17 12:09:39)
Ya kişilerin kiminle ilişki yaşamak istediğine karar verdiği kriterler "hakkı" değilse, kimin "hakkı"? sokaktan geçen Mehmet Abinin mi?

Ben de ortak zevklere sahip olduğum kişilerle birlikte olmak isterim. Kahve seven, sporla ilgilenen, müzikle ilgilenen, iyi bir işi kariyeri olan vs vs.. Karşımdaki kişi ile ilişkide olmak için bu beklentilerimin olması normal değil de ne?!

Mavi gözlü olmasını bile isteyebilir kişi, hakkıdır. Sonuçta yatağına o girecek ben değil. Mavi gözlü olmazsa sevişemem diyorsa zorla yapacak değiliz ya?!

Kendinde olanı ya da olmayanı..Kişinin bir ilişki için karşıdan beklentisi tamamen kendi hakkıdır.
  • lcha  (26.12.17 12:30:38 ~ 12:32:06)
Bence empati eksikligidir. Karsidaki kisi siz degil, kendisi. Unurltmamak lazim.

  • dilemma of subscribtionability  (26.12.17 12:32:33)
Haksızdır. Karşıdaki kişi bizimle tamamen aynı olmak zorunda değil.

  • nickini degistiren yazar  (26.12.17 11:51:41)
lcha +1

  • rahip janick  (26.12.17 11:52:28)
Icha +1

  • seyirdefteri  (26.12.17 11:57:39)
Hak mi bilemem ama ben sohbet ederken keyif alamadigim, opusurken haz almadigim, kendine ait kisisel zevkleri ve bir dunyasi olmayan ancak bir sevgilisi olunca hayati anlamlanan kadinlari kafadan eliyorum.sohbet ve cinsel cekim yoksa iliski yok benim icin.durustluk tip meslekle iliski akmiyor bunlarla akiyor. Beraber sacmalayip eglememeyen tatillerde birbirini yoran zoraki sevisen, birbiriyle konusmaktan sikilan bir cift olacagima masturbasyon yapan tek basina istedigi filmi izleyen biri olmayi tercih ederim

  • a summer day  (26.12.17 11:58:17)
Iliski baslamadan once elbette hakki.

  • rusyalı kozmonot  (26.12.17 12:19:35)
Bence şöyle ilerliyor bu sistem: bir olmazsa olmazlarımız, ingilizcede “deal breaker” denen kriterler var, bir de olursa süper olurlarımız var. Herhangi bir kişi olmazsa olmazlarımıza hitap ediyorsa, olursa süper olurları görmezden gelebiliyoruz. Misal, siz eğer “depresif olmasın, pozitif biri olsun” kriterinize uyan birini o zamana kadar “abi kadın dediğin sarışın mavi gözlü olacak” kriterinize uymasa da sevebiliyorsunuz.

Benzer bir durumu ben kendim için anlatabilirsem, eski erkek arkadaşım çok akıllı bir adamdı, çok güzel sohbet eder, çok gülerdik. Oturup kuantum fiziği de politika da konusulabiliyordu. Ama kitap okumazdı mesela. Beni tanıyan herhangi birine sorun “sence sopiro’nun en önemli kriteri nedir sevgilide?” diye, ilk diyecekleri şey “kitap okuması” olur mesela. Ama demek ki benim olmazsa olmazım aktif olarak kitap okunması değil de, bilgi birikimiymiş, güzel sohbetmiş.

Eğer tesadüfen olmazsa olmazlarımızı biz de partnerimize sağlıyorsak o zaman öyle bir “hak” durumundan bahsedilebilir herhalde. Sağlayamıyorsak da sorun değil, herkesin ilişkiye getirdiği ayrı neticede.

Bazen burada da gördüğüm, dışarıda insanlardan da duyduğum beklenti olmasını yüzeysel bulmak olayını anlayamıyorum ben. Yani tamam herkesi kucaklayalım, insanı sevelim, doğayı koruyalım da, sevgilim diye elini tutup aileme sokacağım, yatağıma alacağım adamı/kadını da insani bir gönül bağıyla kucaklamak zorunda değilim diye düşünüyorum. “O da insan” diye bana aradığımı (ne bileyim, güven olsun, sadakat olsun, hoş sohbet, fiziksel çekim, zekice espriler vs olsun) veremeyecek birini niye isteyeyim.
  • sopiro  (26.12.17 12:26:53)
Tercih hakkı var elbette.

Tıpkı erkeklerin diretme, dayatmaları gibi kadın da tercih edebilir.

Not: Erkek.
  • baldan kaymak  (26.12.17 16:05:34)
bence tercih olarak böyle bir kriter olursa ilişki daha iyi yürür gibi geliyor bana.mesela ben düğün sevmem ,böyle milletle halaylı alkışlı misketli oynmayı sevmiyorum.buluşma olarak kafede oturup kahve içip kalkmak hiç hoşuma gitmiyor.gülen eğlenen espri yaoan insanlar hoşuma gidiyor kasıntılık değil.spor yapmak hoşuma gidiyor.akşamları geceleri çıkıp gezmeyi filan seviyorum.akşam sekizde evine gidecek bana uymaz mesela .insalar kendi hobilerine göre insanlarla ilişki yaşarsa daha sağlıklı olur.özellikle erkekler.kız olsun da nasıl olursa olsun kafası belli bir süre sonra çok sıkabilir.

  • birdposing  (26.12.17 16:13:24)
değil. kimseyi kendi istediğin gibi davranması ve yaşanaması için zorlayamazsın ve bunu bekleyerek baskı da oluşturamazsın. spor yapıyorsan ve bu senin için çok önemliyse senin gibi spor yapan biriyle sevgili ol. ama sevgili olup da "ben spor yapıyorum o halde sen de spor yapacaksın" ya da "ben spor yaptığım için senin de spor yapmanı bekliyorum" diyemezsin.

spor yapmayan kişilerle sevgili olmamak en doğal hakkın tabi.

fark şu: ilişkideyken birini zorlayamazsın ama ilişkiye başlamadan önce dilediğince seçme özgürlüğün var.
  • pinkpeony  (26.12.17 16:46:49)