Kendi işinin patronu olanlar

İşyerinde hesap verecekleri kimse olmadığı için, yıllarca bağımlı çalıştıktan sonra iç disiplini ve iç motivasyonu nasıl sağlayabiliyorlar? Örneğin erken kalkma konusunda.

Bu aslında yaratılıştan gelen birşey, yani işine karşı sorumlu ve disiplinli olan insanlar zaten başarılı oluyorlar.

Kendi işini yapan veya bir şirket/fabrika/işletmede müdür ve sorumlulukları olan insanlar hep daha çok çalışan, daha az uyuyan insanlardır.

Kendimden örnek vermek gerekirse, cumartesi dahil sabah 7 de kalkar işimin başına gelirim. Bazen alarmın çalmadığı durumlar oluyor, ama bünye alışık olduğu için en fazla yarım saat gecikmeli de olsa kendi kendime kalkıyorum ve işe geç kalmış gibi panikle üstümü giyip hızlıca evi terk ediyorum.

Buraya kadar yazdıklarım aslında soruna cevap değil, sen nasıl motivasyon sağlandığını sormuşsun bense motivasyona ihtiyaç olmadığını karakter meselesini olduğunu anlatmaya çalıştım.

Aslında motivasyon basit, ödenmesi gereken çekler, krediler, borçlar varken delikanlıysan kalkma :)
  • John Bloor  (25.12.17 13:12:02)
Benim gözlemlediğim, kendi işini yapanlarda bu motivasyon daha yüksek oluyor. Yani ne bileyim başkası için değil de kendisi için üretip kazanan adamın sabah nasıl kalkacam gibi bir sorunu yoktur diye tahmin ediyorum. Asıl başkası için çalışan adamda bu tip sıkıntılar olabiliyor.

  • angelus  (25.12.17 13:13:22)
müşterilerden gelen telefonların saati az çok belli. onları ofiste/hazırlıklı karşılamak önemli. bir de işe erken başlamazsan günün yarısı gidiyor, iş yapamıyorsun. dolayıslyla kazanç düşüyor.

kendi işinin patronu olmak demek kimseye hesap vermemek demek değil, her bir müşteriye tek tek hesap vermek demek. mesela maaşlı bir çalışan hasta olduğu zaman bir tek kişiye rapor verir ve izin alır. ama serbest çalışanın elli tane müşterisi varsa o gecikmeleri elli kişiye tek tek açıklamak zorunda.

aynı bokun laciverdi, sadece arada aracı yok.
  • babilbaligi  (25.12.17 14:02:15)
Kendi işinin patronu olanlar çalışmadıkları zaman para kazanamıyor oldukları için işlerine daha fazla asılırlar. Dizilerdeki holding patronu olmak gibi bir şey değil gerçek hayat. Eşim kendi işinde çalışıyor. Yeri geliyor akşam çocuklar yattıktan sonra gecenin 3-4'üne kadar yazılımda hata arıyor, sözleşme hazırlıyor vs. Sabah kalkma konusu ise özellikle çalışanlara örnek olma konusunda çok önemli. Sen ilk işe geleceksin ki, çalışanlar yaymasın.
Kendi işinin patronu olanlar daha sonra şirket çalışanı olmayı tercih etmiyorlar, bu doğru. Ama sebebi kendi şirketindeyken yayma özgürlüğü değil, karar verme yetisinin elinden alınması, başkasına hesap verme gibi özgürlük durumları.

  • SiyamkedisiZorro  (25.12.17 15:45:44)
erken kalkıp telefona cevap vermezsen, maili yanıtlamazsan, adamları aramazsan kimse seni takmaz ne iş verirler bir daha ne para.
bırak kalkmayı mümkün olduğunca elinde poğça ile adamın iş yerine gideceksin çay çorba içeceksin ki adam sana alışsın. sevsin.

hesap verecekleri kinse yoj ibaresi yanlış. müşterilerin var hesap verdiğin. bir de öyle atar falan da yapamazsın. yani patron, müdür bir değil 10-50-100 oluyor.
  • dedim dedim de kime dedim  (25.12.17 15:51:57)