Kefir Sorusu

Selam arkadaşlar. Uzun süredir gastrit ve ülser tedavisi görüyorum. Bağırsak için de salazopryn kullanıyordum.

Doktor kesinlikle süt ve hazır ayran tüketmememi söylediği için uzun süredir böyle şeyler kullanmıyorum ama kefirin de mideye sindirim sistemine iyi geldiğini söylemiş herkes.

Ne yapsam kefir kullansam mı ? Önce hazır marka içip sonra kendim mi mayalasam ? Tadı iğrenç de olsa içerim yeter ki iyi gelsin.

hazır marka kefir kesinlikle içme.

doktor hazır ayran kullanma demiş, ev yapımı yoğurtla ayran tüketebiliyor musun? bu durumda ev yapımı kefir de tüketebiliyor olman lazım. gene de sor istersen.

kefir iğrenç bir şey değil aslında. o biraz genel kanı. içsen bu muymuş bu kadar abarttıkları şey dersin. azıcık bir kefir mayası bulduğun anda hazırlaması da kolay. yani gastrit ve ülseri bilmem ama genel olarak her şeye iyi geldiğini düşünüyorum. özellikle bağırsakları derleyip toparlaması yönünden çok başarılı. kefir bir, turşu suyu iki :)
  • istanbul kanatlarimin altinda  (25.12.17 11:19:24 ~ 12:03:54)
Ablamın gastriti vardı senelerce. Annem birkaç ay sabakları aç karnına ablama dövülmüş (doğal) sakız yutturmuştu. Doktor inanamamıştı gastritin geçtiğine.
Kefirin tadı bence hiç kötü değil, bayıla bayıla içiyoruz ailecek, küçük çocuklar da dahil.

  • SiyamkedisiZorro  (25.12.17 12:01:03)
ben kefir kullanmıştım midemde gastrit var, hiç iyi gelmemişti. turşu suyu da sakın kullanma, daha beter olur.

kudret narı diye bir zıkkım var, onu araştır istersen. ben 1 ay kadar kullandım, biraz faydasını gördüm.
  • dedimmidemedimmi  (25.12.17 12:09:04)
@dedimmidemedimmi kudret narı iyi geliyor evet de bulamıyorum

  • jamalbsf  (25.12.17 12:13:21)
jamalbsf, direkt kendisini meyve olarak bulamazsın pek. bulsan da yapması zor zaten. aktarlarda macun gibi versiyonları bulunuyor, o şekilde alıp kullanabilirsin.

  • dedimmidemedimmi  (25.12.17 12:39:11)
4 aydır kefir içiyorum ama mideme olumlu bir etkisi olmadı, gastritle mücadeleye devam ediyorum.

  • violetsky  (25.12.17 13:51:38)
Bende gastrit başlangıcı var, doktora sorun olup olmayacağını danışmıştım. PPI ve Gaviscon kullanıyorum halihazırda. Kefirin yağlı oluşundan ötürü sorun yaratabileceğinden, ancak abartmadığım sürece tüketebileceğimden bahsetmişti. Haftada 2 bardağa tekabül ediyor bu miktar da.

AOÇ kefir içiyorum. Kendi mayadıklarımız aşırı ağır tat veriyor, pek gitmiyor.

Edit: kefiri mideye fayda sağlaması için değil genel vücut dengesi için, bir de lezzetli bulduğumdan ötürü tüketiyorum.
  • sevgikusunkanadinda  (25.12.17 15:16:11 ~ 15:16:43)