Psikologlar vergi veriyor mu?

Bir ara birkaç seans gitmiştim ve ücreti elden nakit alıyordu. Ne fatura var ne bir şey. Hepsi mi böyle bunların? Zaten eşşek yüküyle para alıyorlar, bir de vergi mi kaçırıyorlar?

vergi verince o parayı yine senden alacak. eşek yüküyle dediğin paranın bir bölümü görüştüğün ofisin / odanın kirasına gider. aynı paradan cafede günde 10 kişiye özel ders veren bir öğretmen her nedense hiç akla gelmez.

  • roe  (24.12.17 23:24:25)
Vergi vermemek için bahane mi şimdi bu? "Ülkede öyle herkes vergi vermiyor zaten, biz de vermeyelim."

Günah keçisi aramıyorum. Özel ders veren öğretmen de gözüme batıyor, ofis açıp iş yapan adam da, milyar dolar kazanıp vergisini vermeyen şirket de.
  • synesthesia  (24.12.17 23:27:52 ~ 23:56:01)
benim özel sektördeki maaşımdan her ay devlet nasıl vergi kesiyorsa herkes vergisini verecek. Fatura isteyin vermek zorunda vermezse de maliyeye şikayet edin.

  • kompisko  (24.12.17 23:31:57)
Görüldüğü üzere vergi kaçakçısı oranı bir hayli yüksek psikologlar arasında.

  • cikmaz sokaktan cikagelen cocuk  (24.12.17 23:42:54)
Valla kusura bakmayın. Komisyon vs. beni ilgilendirmiyor. Ben özel sektör çalışanı olarak maaşımın yıllık %40'ını gelir vergisi olarak devlete bırakıyorsam, ofisini açıp 400 lira seans ücreti isteyenin de 40 lira isteyenin de verdiği verginin hesabını yaparım.

  • synesthesia  (24.12.17 23:49:25)
Serbest meslek erbabı mesleki faaliyetleri kapsamında yaptığı tahsilat için sizlere serbest meslek makbuzu vermek zorunda. o vermiyorsa bile sizler de istemek ve almak zorundasınız. Vergi usul Kanunu bu konuda serbest meslek makbuzunu salt vermeyene değil almayana da ceza öngörmekte. Nasıl olsa kimse vergi vermiyor onlar da vermesin demek çok yanlış.

  • mevsimler  (24.12.17 23:51:05)
@synesthesia senin fatura istediğini belirtmek tabiki de hakkın. sana bu hizmeti veren kişi de fatura istediğinde ücretin üstüne vergi ücretini ekleyerek isteyecek. Burada sorun psikologun değil çünkü ücreti ödeyecek kişi sensin. 400 se 450 ödeyeceksin. O para senden çıkacak yani. Sen fazladan para ödemek istiyorsan neden kabul etmesin

  • roe  (24.12.17 23:57:44)
vergi vermemek için bahane değil tabi ki ben bunu kast etmedim.

siz bunu algılamışsınız

saygılarımla
  • regardless of what they say  (24.12.17 23:57:56)
O halde arayıp seans ücretini sorduğumda 400 değil 450 diyecek.

Seans sonunda makbuz istediğimde fazla ücret talep etmesi "400 lira fiş almazsan sana olacak fiyatıydı. ben 'benim vereceğim vergi' kendi cebimden çıksın istemiyorum. o yüzden senden 450 alayım, benim vergimi sen öde" demekten başka bir şey değil. Kendi verginizi danışana ödetmektir bu.
  • synesthesia  (25.12.17 00:06:30 ~ 00:08:23)
Belki de sana iyilik yapmaktır bir de bu perspektiften bak. her iki durumda da aynı parayı kazanacak birinin ne çıkarı olacak bundan ? Daha fazla yazmayacağım. Psiköloglar saniyede 100 katrilyön tele kazaniyör. evvet.

  • roe  (25.12.17 00:12:34)
gittiğinde vergi levhasını iste. bir şikayete bakar.

  • pinkpeony  (25.12.17 00:19:03)
O halde arayıp seans ücretini sorduğumda 400 değil 450 diyecek.

tüketici olarak haklarınızı arayacağınız yer burası değil.

gerekli yerler bellidir.
  • regardless of what they say  (25.12.17 00:32:27)
Her esnafın yaptığı bişey bu. Bugün bir esnaftan alışveriş yaptım kartla ödeyecektim kart olursa fiyat şu olur deyip daha da arttırdı. Ben de kartsız ödedim. Enayi miyim durduk yerde kazıklanayım. Soruna gelirsek de tabiki de vergi içindir. Bu birşekilde kılıfına uyduruluyor. Yoksa berber ve bakkallar çoktan batmıştı.

  • empedokles  (25.12.17 00:45:30 ~ 00:46:06)
Mantığa bak lan, 400 yerine 450 lira alacakmış vergisini verecekse. Söylediğin ücrete yasal tüm masraflar da dahil olur, yok öyle sonradan ama bu vergisiz fiyat demek diye.

  • i was made for you  (25.12.17 01:19:00)
@Roe

Psikologlar ''fiş almazsak kaça olur'' diye sorulan esnaf zihniyetiyle çalışıyor ve bunun adı ''iyilik yapmak'' oluyor öyle mi?

Bence bu zihniyetle ticaret yapan mahalledeki beyaz eşya dükkanına, hatta bakkala bile RUH emanet edilir, bu ''iyiliksever'' psikolog bozuntularına hiçbir şey emanet edilmez :))
  • otonomo  (25.12.17 01:38:23)
Şunu da belirtmeden geçmeyeyim. Bu yapılan kimseye iyilik falan değildir. Vergilendirilmemiş her kazançta devletin kasasına girmeyen bir miktar para söz konusudur. Ben hayatımda hiç psikoloğa gitmemiş olsam, hiç görmediğim iki insan arasındaki alışverişten devletin kasasına girmemiş para benden çıkartılıyor olacak. Ben aşağıdaki bakkaldan fiş almadan makarna aldığımda devletin kasasında eksik olan parayı başkası ödüyor olacak. İnsanlar kendi harcamalarının değil başkalarının harcamalarının bedelini ödüyor bu şekilde.

O sebeple, iyilikten falan bahsetmeyin bence.
  • synesthesia  (25.12.17 02:14:08 ~ 08:33:20)
Ciddi ciddi Fiş fatura alırsan şu kadar olur almazsan şu kadar olur söylemine başvuran kaldı mı ya?

Psikolog diş hekimi ya da herhangi bir başka serbest meslek erbabı size hizmet bedeli 400 tl dediyse 400 tl dir. Ekstra ücret talep edemez. Parasını alır makbuzunu verir gider vergisini öder. Olması gereken budur. Bu dediklerim olmuyorsa kimsenin kimseye bir iyilik yaptığı yoktur bilakis kamuya kötülük yapılmaktadır.
  • mevsimler  (25.12.17 11:26:32)
psikologları bilmiyorum da aynı şey diyetisyenler içinde geçerli. bi seans en fazla 20 dk sürüyor. gün içindeki dönen parayı siz düşünün artık.

  • dedim ben sana  (25.12.17 11:36:21)
@Sour

Dünyada böyle derken dünyayı gezmiş ve biliyor olmak gerekiyor. Yoksa 'dünyada böyle yaa! diyen RTE söylemi gibi kalıyor :)

Amerika'da ücretini elden alan psikolog, o elden aldığı paraların vergisini daha sonra kuruşu kuruşuna beyan edip vergi ödüyor. Yoksa IRS nasıl öttürür o psikologu sanırım siz daha iyi birisiniz.
  • otonomo  (25.12.17 14:50:27)
yasal boşluk var. dolayısıyla gayet mümkün ve de kolay.

ama ondan daha kötü olan, kimin ne yaptığının ve neye göre yaptığının bir kontrol mekanizması olmaması. vergilendirme kısmı da bunun bir uzantısı zaten.
  • dafaisss  (25.12.17 19:31:35)