Ders çalışmak/Stresi azaltmak/Motive olmak

Final haftamın yaklaşması sebebiyle yine sorunlarla karşınızdayım.
6 ay okulu uzatma ihtimalim var bu sebeple sizinde fikirlerinizi almak istiyorum.
Dersler soru çözümü üzerine genelde. ders notları var.

Ders çalışırken verimli bulduğunuz yöntemler var mı ?

Ders çalışmadığınız zamanlar kaygı ve stresten hareket edemediğinizde, içiniz daraldığında ne yapıyorsunuz ?

Ders çalışırken uzun süre nasıl devam edebiliyorsunuz ?
motivasyonunuzu nasıl koruyorsunuz ?
sıkıldığınızda boş boş etrafa baktığınızı fark ettiğinizde ne yapıyorsunuz ?

istediğiniz sorudan başlayabilirsiniz. 3 yanlış 1 doğruyu götürmez atış serbest. teşekkür ederim.

3-Bilimsel konular hakkında araştırma yapıyorum, kitap listeme kitap ekliyorum, müzik listeme yeni şarkılar ekliyorum vb.
2-Öğrenmeyi seviyorum, yeni bilgiler öğrendikçe mutlu oluyorum. Kendimi akademisyen olarak hayal ediyorum.
1-Hemen hemen 2. soru ile aynı cevabı verebilirim.
  • simderun  (21.12.17 23:39:14 ~ 23:44:12)
Bence olay kendinizi şartlamakta bitiyor. Ders çalışacağınız zaman motivasyonunuzu uzun süre korumak istiyorsanız, öncesinde belli şeyler yapın. Örneğin aynı şarkıyı dinleyin, ders çalışırken aynı hırkayı giyin vb. Beyin kendini hazırlasın. Neden ders çalıştığınızı, amacınızı sorgulayın sürekli. 6 ay daha bu eziyete katlanmak nasıl gelirdi mesela?

Modunuzu düşürecek, ders çalışmaktan uzaklaştıracak insanlardan bir süre uzak durun. Sıkıldığınızda hemen dışarı çıkıp üç beş saat zaman kaybetmek yerine, ailenizi arkadaşlarınızı arayın. Telefonla konuşun iyi geliyor. Özellikle sizin gibi ders çalışan biriyle dertleşin. Yalnız olmadığınızı hissedince bir güç geliyor.

Verimli bulduğum yöntem ise uzun uzun not çıkarmak yerine, küçük kağıtlara en çok takıldığınız yerleri yazmak. Şema çizmek, klasik.

Boş boş etrafa bakıyorsam bir süre daha bakıyorum. Atıyorum beş dakika veriyorum kendime, sonra taviz yok ama kitaba/derse dönüyorum.
  • aybengülerim  (22.12.17 00:05:33)
Ders çalışırken verimli bulduğunuz yöntemler var mı ?
-odamda/evimde calisamiyorum. ya kutuphaneye ya da ders calisabilecek bir kafeye gidip calisiyordum. ozellikle uzak bir yerdekine giderdim, "bu kadar yol teptim calismak icin, bari calisayim" diye kendimi sartlardim.

Ders çalışmadığınız zamanlar kaygı ve stresten hareket edemediğinizde, içiniz daraldığında ne yapıyorsunuz ?
-ders calismadigim icin kaygi ve stres duymadim hic :/ bazen kendime gereksiz bir guven geliyor. hic calismadigim sinavdan once kendimi 90-100 alacakmis gibi hissettigim olurdu.

Ders çalışırken uzun süre nasıl devam edebiliyorsunuz ?
-1. soru ile ayni.

motivasyonunuzu nasıl koruyorsunuz ?
-9. siniftayken bir ingilizce hocamiz vardi. derste baya yaramazlik yapiyorduk. en sonunda kadin sunu soylemisti "arkadaslar, hepiniz hayatinizin bir doneminde ingilizce ogreneceksiniz. ya simdi, ya birkac sene sonra ama ogreneceksiniz. o yuzde tecavuz kacinilmazsa zevk almaya bakin" demisti.
bir seyi yasamak zorundaysam bari kendi planladigim sekilde yasamaya calisayim diyerek koruyorum :) tabiri caizse her turlu girecek, bari ne zaman ve ne kadar girecegine ben karar vereyim diyorum.

sıkıldığınızda boş boş etrafa baktığınızı fark ettiğinizde ne yapıyorsunuz ?
-hic acimam bos bos etrafa bakmaya devam ederim :D
  • fakyoras  (22.12.17 00:07:32)