Bitcoin de ne üretiliyor?

linklerden bir şey anlamadım hacı abiler. chain, cripto falan.

yani sanırım bir paranın karşılığında o parayı değerleştiren mal-hizmet falan lazım?

bana özet olarak -sallıyorum- "yakılan elektrikten kar eden enerji şirketlerinin kardan verdiği pay." falan deseniz?

anlamak istiyorum. 10 sene önce "dip vepte adam öldürmek için veriyorlar hacı" diyorlardı şimdi 1 coine araba alınıyor nasıl bir şey lan bu?

  • fotrsapka  (21.12.17 22:41:56)
bilgisayarında bir matematik formülü çalıştırıyo, çalıştırdığı formülün çıktısında ilk 4 karakter 0 ise "coin" veriyor.

bu coin'nin ne sayısal ne matematiksel ne anlamsal hiç bir değeri yok, uzay araştırmalarında da kanser araştırmalarında da genom işlerinde de kullanılamaz falan bişi.

bunu değerli yapan tek şey talep, peki insanlar neden talep ediyor bunu, manyaklar mı? ev/araba alacak parayı bir tane "0000asecd5sdf56z1xc5s6zf6"'ye neden veriyorlar? çünkü biri geldi dedi ki ben böyle bişi buldum, istersen sana bunu satarım. olay buradan başladı buralara kadar geldi.
  • selam  (21.12.17 22:49:19)
bildiğim kadarıyla hiç bir şey hacı. bir paranın karşılığında da o mal ya da hizmet lazım değil. yani öyle zannediliyor ama değil. (işin uzmanı falan değilim yanlış anlaşılmasın)

bitcoin'in olayı bitchain denilen hedede. bitchain çok güçlü, kırılması neredeyse imkansız bir şifreleme yöntemi. bitcoinler bu şifreleme yöntemini kullandığı için de güvenilir. değeri de tamamen bu güvenirliliğinden geliyor. altın bu noktada çok net bir örnek şöyle ki;

altını değerli yapan nedir? yumuşak, işlenebilir, parlak ya da sarı olması mı? esasında hayır. altın insanların üzerinde değerli olduğuna ittifak ettikleri, belirli bir miktarda olan, kopyalanamayan, suni olarak üretilemeyen bir şey. doğada var olduğu kadar var. bunu zamanında birileri bulmuş, işlemiş, satıyorum demiş birileri de almış. böylelikle ortaya bir "değer" çıkmış. sonrasında ekonomik sisteme bir şekilde entegre edilmiş, orasını ben anlamam. ekonomist arkadaşlar durumu daha iyi anlatırlar.

ama mesele şu; altının kendinden bir değeri yok ve doğada belirli bir miktarda var. bitcoin de öyle. kendinden bir değeri yok ve belirli bir miktar var! evet bitcoin'in mucidi satoshi Nakamoto (kimliği tam olarak bilinmiyor) sistemi toplamda 21 milyon ya da milyar emin değilim bitcoin oluşturulabilecek şekilde tasarlamış. tıpkı altın gibi! belirli bir miktarda bitcoin var ve olabilecek. evet işin özünde bu bir yazılımın koruduğu elektronik, güvenli bir para birimi. bu mining yapan abiler de aslında sistemin devamını sağlıyorlar ve karşılığında ödül olarak küçük bir miktar bitcoin kazanıyorlar(dı). o da şöyle; düşünün bir altın madeni var, bol bol altın var. madenin sahibi diyorki gel kardeş şurdan altın çıkar ben de sana biraz altın vereyim. başta çalışan kişi sayısı azken kazanç fazla oluyor tabi, sonra bu duyan koşturuyor madene çalışan sayısı birden artıyor! binlerce kişi oluyor. hal böyle olunca maden sahibi abi de düşürüyor kazançları. şimdilerde miting yapmanın çok karlı olmamasının sebebi de bu. bu örnekte yanlış anlaşılmasın madenci abi biri değil "sistem" bitchain denilen şifreleme yöntemi.

çok uzattım. buraya kadar oku. anlamadığın bir yer varsa sor ona göre tekrar yazayım :)

not: 1 kuruş bile bitcoinim yok. netflixde izlediğim bir belgeselden anladıklarım bunlar :)
  • cmysn  (21.12.17 23:02:10)
@cmysn: e bu sanal değil mi hocam? yarın birisi çıkıp "artık bitcoin limiti 50 milyon!" derse ne olacak?

  • ya ben lan neyse  (21.12.17 23:06:47)
diyemiyor hacı abi. yazılımla belirlenmiş bir şey bu. çok güçlü bir yazılımla. bu paranın gücü burdan geliyor zaten. yani en azından herhangi biri yapamıyor bunu. belki de hiç kimse yapamıyor. işin burası çok teknik bir konu. yazılım uzmanı falan olmak gerek. belki de daha fazlas..

ama herkes meselenin özünü kaçırıyor. bitcoin esasında bir siber başkaldırı. parasal sisteme karşı yapılmış çok anarşik bir hamle. yani bu paranın kontrolü kimsede değil. bir denetleyicisi de yok. şimdi çok kıymetli diye herkes alıp satmaya çalışıyor ama çıkış noktası bambaşka.

dünyada hemen hemen her ekonomik meta birilerinin kontrolü altında. örneğin dolar... amerikada dolar federal rezerv bank tarafından üretiliyor. sanılanın aksine sahibi devlet değil! şahıslar... parayı belli bir borç karşılığında üretirler. kontrol bunlardadır yani. keza euro... türk lirası... hep aracı kurumların elindedir. bitcoinde ise aracı kurum yok! kontrol yok! takip edilebilirlik yok! sistemin bir sahibi yok yani. bu anlamda bir devrim! ve bu devrim amerikanın hiç hoşuna gitmedi mesela. bir sürü düzenlemeyle bitcoini ele geçirmeye çalıştılar fakat nafile! bitcoin resmen küllerinden doğdu ve sonuç bu. en son 18bin dolar civarıydı. çok takip etmiyorum açıkçası :)
  • cmysn  (21.12.17 23:31:47)
üretim sayısını değiştirebiliyorlar geçen sene kazarak neredeyse hepsini çıkarmışlardı arttırdılar limitini.

çok sağlam bir olay değil yatırım için. ama para transferi için çok mantıklı türkiyeden yurt dışına gidecek biri alır bitcoini orada bozdurur. yada kirli işlerde aynı mantıkla
  • kararsızataletfilozofu  (21.12.17 23:36:09)
@kararsızataletfilozofu

kaynak nedir bilmiyorum dediğim gibi pek takip etmiyorum ama sanırım bu söylediğin pek doğru değil. en son nisan ayında tüm bitcoinlerin ancak 2033 yılında mining edilebileceği konuşuluyordu. böyle bir artırımın zannımca pek mümkün olduğunu düşünmüyorum zira işin mantığına ters.
  • cmysn  (21.12.17 23:54:13)
en basit şekilde bu videoda anlatıyor. şahsen ben burdan çözdüm olayı.

www.youtube.com
  • jamiro  (22.12.17 00:10:44)
nedir ne değildir, nasıl alınır gibi sorular için buyursunlar:

bitcoinnasilalirim.blogspot.com.tr
  • arras  (25.12.17 12:58:06 ~ 26.12.17 15:58:09)