Biri bana hibrit arabaları kısaca anlatabilir mi?

Merhaba değerli arkadaşlar, hibrit araba almayı düşünüyorum. Ama mantığını anlamadım.

Şimdi bu araçlar belirli hızlara kadar sadece elektrik harcayıp belirli hızdan sonra benzine mi geçiyor? Yoksa ikisini bir arada mı kullanıyor?

Yani şehir içinde mesela hep elektrikle gitsek hiç para harcamaz mıyız?

Mesela bataryası belirli aralıklarla değişiyor mu ve pahalı mı?

Biraz bilgi verin a dostlar.

teşekkürler.

kalkışta elektrik motorunu kullanıp normal hızlarda benzin motoruyla birlikte kullanıp minimum yakıt harcıyor bildiğim kadarıyla. fren yaptığında da hybrid kendine kullanıp motora veriyor enerjisini.

  • Kusursuz dostlarin dort ayagi vardir  (18.12.17 21:07:26)
t1-cms-4.images.toyota-europe.com

frenden elektrik kazanımı rejeneratif frenleme diye geçiyor.
para harcamaz mıyız derken elektriği de kaçak olarak kullanmadığımıza göre para harcamış oluyoruz. ama ses-gürültü konusunda çok iyiler. sanırım alırken biraz indirimde oluyor egzos emisyonu azalttığın için.
bataryaları da 8 yıl diye tahmin ediyorum telefon bataryası gibi düşün zamanla şarj etmiyor.
  • kararsızataletfilozofu  (18.12.17 21:15:40)
bildiğim iki türlü, tükiye'dekiler hangisi onu bilemem.
1. hem elektrik hem içten yanmalı motor ile çekiş yapanlar. ihtiyaca göre seçiyorsun.
2. çekişi sadece elektrik motordan sağlayanlar. Bu modelde araçta jeneratör gibi bir şey oluyor, pil yetmezse yakıtla elektrik üretip aracı çalıştırıyor(buna range extender deniliyor galiba).
  • late viper  (18.12.17 21:19:43)
Türkiye’deki hibritlerin elektrik motoru sadece kinetik enerjiyle şarj ediliyor plug-in yok Yani dolayısıyla sadece elektrik motoruyla gidemezsin. Ama müthiş sessiz kullanması inanılmaz keyifli araçlar.

  • Mcfly  (18.12.17 21:40:39)
Toyota Yaris hybrid kullanmaktayım. İki ayrı motor var, biri elektrikli diğeri benzinli. Performans istenmeyen durumlarda(yani yokuş yukarı tırmanmak, ışıkta kalkış yarışı yapmak gibi durumlar harici) elektrik ile gidiyor. Menzili çok uzun değil, zaten amacı sırf elektrikle gitmek de değil.
- Emisyon düşük, akü yok.(Onun yerine pil var.)
- Benzinli bir araç kullanıyorum fakat yaklaşık olarak tüp taktırmış bir benzinli araç kadar yakıt maliyeti oluyor.
- Şarj derdim yok, çünkü gerek yok(fren geri kazanımı, benzinde çalışırken şarj etmesi gibi).
- Olağanüstü sessiz olduğunu söyleyebilirim. İlk çalıştırma ve kalkışlarda elektrik ile kalktığı için sessizlik hakim. Çoğu kişi arabanın çalışmadığını zannediyor.
- Elektrik pillerinin ömrünü sorduğumda ömürlük olduğunu söylediler. Herhangi bir değişime ihtiyaç duymuyormuş.
- Arabamın motoru 1.5 olduğu için vergi indiriminden yararlanamıyorum. Yanlış hatırlamıyorsam 1.6 ve üzeri motor olması lazım vergide bir miktar indirim olması için. Mesela auris'in hybrit modeli 1.8 motor olarak satışta.
  • kodadiirem  (18.12.17 21:40:41)
hybridler şarja takılmadığı için arkadaşlar meseleyi farklı yorumlamış.

emisyon salınımı düşük olduğu için daha doğa dostu bir model ve avrupa'da diesel'in yakında yasaklanması ile standart haline gelecek bir teknoloji.
tamamen elektrikli araçların motorundan farklı olarak sadece benzine destek mahiyetinde bir enerji tasarruf sistemi aslında şimdilik.

ben de yaris ya da aurisi almayı düşünüyorum önümüzdeki yaz.
  • osmanyueksel  (19.12.17 00:24:48)