Psikoterapist ve uyum

Merhaba sevgili Carl Gustav Jung'lar,

Geçtiğimiz yıl başlayıp bu yıl yaza dek süren bir psikoterapi geçmişim var. Ancak zaman geçtikçe kendimi rahat hissetmediğimi farkettim ve devam etmedim. O kişiyle de bir anda terapiye başlamıştım, araştırıp bulmadım açıkçası.

Psikoterapiste karar verirken "deneme seansı" gibi bir şey var mı? Bu konuları konuşuyor musunuz? Ya da 1-2 seans gittiniz ve o kişiyle uyuşmadınız diyelim, nasıl belirtiyorsunuz? Ne yapıyorsunuz?

Teşekkürler.

kesinlikle olmalı. kesinlikle uyum diye bişey var. uyumlu olmadığınızla yaşadığınız deneyimi, terapi ve psikoloji hesabına yazmak büyük kayıp olur. rahat olduğunuzda "terapi" başlıyor. diğerleri arama. ve o bulana kadar şart. (tabii kendinize objektif bakmak da şart)

  • neynep  (18.12.17 11:47:59)
Birtakım sıkıntılardan sonra nasıl başa çıkacağımı şaşırarak psikoloğa gitmeye karar verdim. “Nasıl olacak bu iş” demek için bir rehberlikçiye danıştım. Bana bir liste çıkardı ve dedi ki “Senin için en uygun psikoloğu bulma yolu deneme-yanılma ile olur. Aynı şekilde sen de psikolog için uygun olabilirsin, olmayanilirsin. Deneye yanıla bulacaksın. Bazılarında ilki oluyor, bazılarında onuncu oluyor. Bu biraz sevgili gibi. Yanlış olduğunda içini bir şey kemirir, “Bir gariplik var” der ve rahat edemezsin. Doğru olduğunda da hissedersin. Bu uyum meselesi” demişti. Ben üçüncüsü ile mutlu oldum, üçüncüye kadar bir “Olmadı böyle sanki” hissi vardı. Üçüncüde ise “ Ben böyle bir ufuk açma, kendini kendine ankatma görmedim arkadaş. Hiç bu odadan çıkmasam, hep kendimi bu kadına anlatsam. Terapi dünyadaki en zevkli şey galiba” hissi. Deneme seansı var mı bilmiyorum da, onu da anlamak birkaç seans sürüyor. Bu kişinin suçu ya da terapistin kötülüğü değil; sen birisiyle uyaraın, başkası onunla uyamaz, ki hatta benim uyamadığın terapistlerden biri en çok tavsiye edilenlerden ve en pahalılardan biriydi.

  • aychovsky  (18.12.17 13:04:18 ~ 19.12.17 01:30:35)
aychovsky'ye çok katıldım. benim deneyimlerim de benzer. tek deneme seansı ile de anlaşılamayabilir, bunun bir süreç olduğunu bilerek başlamak lazım, ki bana kimse bunu söylememişti. ama bahsedilen örnek desteğiyle daha emin oldum.

  • neynep  (19.12.17 00:05:23)