Chris Froome da dopingçi çıktı. Bisiklet severler buraya.

2017 tour de france ve vuelta kazananı chris froome da yasaklı madde "salbutamol"e izin verilen sınırın üstünde rastlanmış. beni şaşırtan bu kadar sakin bir adamın sakinliğinin altından bunların çıkması. adam edepli derken edepsiz çıktı ki bu durum 20 eylülde belliymiş ve the guardian gizli den haber yapacakken uci 15 dk önce açıklama yapıyor. yani denetleyenlerde bu işin içinde.

ronaldo ve messinin veyahut nba yıldızlarının doping yapmadığına inanmak bana çok saçma geliyor. sizce de öyle değil mi?

biz büyüdük ve kirlendi dünya.

dopingin takım sporlarında yapılması gereksiz riskli. o kadar riske girip doping yapıyorsun, olmayacak bir gol atıyorsun performansın süper ama son dakikada kalecin hata yapıyor gol yiyorsun; boşa gidiyor. hadi basketbolda bireysel performans daha etkili diyelim, futbol gibi çok oyunculu takım sporlarında yapmanın bir anlamı yok. anlamlı olması için sürekli kullanılması lazım; bu riski de kimse almaz. ronaldo ve messi'yi hem ispanya ligi hem uefa hem de fifa'nın kollaması lazım, açığa çıksa(ki çıkması çok kolay) skandal olacak bu hareketi niye yapsınlar? dopingi yapanın riski almasını anlarım da bu kuruluşların o riski almasının anlamı yok; ronaldo messi olmasa futbol izlenemeyecek değil neticede.

  • Bruce  (14.12.17 10:44:11 ~ 10:45:28)
Bisiklet camiasında yıllardır doping kullanılıyor. doping herkeste var, asıl mevzu artık dopingi kullanmak değil dozajını ayarlamak ve arkandaki şirketin gücü sayesinde bunu saklayabilmek.

öte yandan bisiklet camiasında sponsor gözüyle bakılınca adama verebileceğin hiç bir şey yok, koca froome'a abi biz sana sponsor olup forma hediye etçez dersen adam çok açık siktir git der (bu uç bir örnekti evet, ama 30k lık bisikletler falanlar filanlar da ulaşılmaz değiller). zira gelir düzeyleri çok yüksek pro sporcuların. bireysel sponsorların (takım onaylı bireysellerden bahsediyorum) yapıları artık doping sağlamak, kafa karıştırmak ve provokasyondan ibaret çünkü adamları adamları zorlayan tek şey başarı. yani neka büyük sponsor = oka büyük doping.
  • Tears of Devil  (14.12.17 10:45:54)
Kesinlikle haklısın. Bisiklet ve atletizm sporlarında yapılan doping kontrolü diğer spor branşlarına göre çok daha sıkı. Bence futbolda ve basketbolda bu iş çok daha fazla yapılıyor.

  • kaptan memo  (14.12.17 11:18:57)