bulaşık makinası - tek yaşayan için gerekli mi?

Selamlar,
Tek yaşayan bir adamım. Bulaşık makinası alsam mı? Haftada bir ya da iki kez tencere kullandığım sote veya pilav yapabiliyorum. Tezgahın üzerinde bulaşık görmekten de hazzetmiyorum ama bir türlü günlük bulaşık yıkama alışkanlığı edinemedim. Bulaşık makinası ile hem kirliler makinada kalır tezgah kalabalık görünmez, yıkananları da direk makinadan alırım diye düşünüyorum. Ne diyorsunuz? Makina öneriniz var mı, alırsam neye dikkat edeyim?
Teşekkürler

makinaya koymadan mutlaka su tutman gerekecek ama yoksa bi hafta içinde çok kurur, kolay temizlenmez. bence yedikçe yıka. tek başına o makina dolmaz.

  • elorelia  (13.12.17 18:49:06)
Evde tek kalan biri için gereksiz.

  • 1adam  (13.12.17 18:50:12)
2-3 günde bi dolar zaten merak etme. ayrıca su tutmayı kesinlikle unutma @eloreila'nın dediği gibi

  • hosein  (13.12.17 18:52:51)
makinede biriktirmek pek dogru degil. dolana kadar kuruyacaklar, zor temizlenecek. gunluk yikama aliskanligi edinmek daha kolay.

  • jimicik  (13.12.17 18:53:13)
Ben tek başıma bayağı kullanıyorum. Ama benimki ince uzun küçük bir şey, normal bir makinanın yarısı gibi sanki. Öyle bir şey bulursanız bayağı kolaylık.

  • sopiro  (13.12.17 18:54:43)
tek yaşıyorum. makina gerekli değil. canın sıkılırsa ve bugün yıkamayayım dersen ve bu birkaç güne uzarsa güzel oluyor ama.

  • sutlu nescafe  (13.12.17 19:00:59)
kesinlikle gerekli. tek yaşarken hiç yemek yapmadığım halde çok işime yarıyordu. 10 günde bir çalıştırırdım ama toplam bulaşık yıkama süresini düşünürsen büyük rahatlık. dediğin gibi her gün bulaşk yıkamakla uğraşılmıyor, ama makinaya koymak iş değil ona üşeneceğini sanmıyorum. ayrıca hep tek kalmıyorsun ki, gelen giden de oluyor, bu devirde kimse dağ gibi bulaşık yıkamak istemez. sonra tencereler tavalr küflenir çöp olur.

makinanın su tasarrufu da cabası.

elo +1 su tutup makinaya koyuyordum ben hep, hatta hala öyle yapıyorum çünkü makinanın ömrünü de uzatmış oluyrsun öyle yaparak. üstelik böylece içindekiler hiç koku yapmıyor.

bence ikinci el al ya da birinci el çok pahalı olmayan bir şey. ben vestel kullanıyorum 10 senedir.
  • istanbul kanatlarimin altinda  (13.12.17 19:27:11 ~ 20:26:18)
Tek yasiyorum, bulasik makinem olmadan asla yapamazdim.
Her seye ayri tabak kullanan bir insanim. Corba ictigim tabaga ana yemek koymam. Salatami ana yemekle ayni tabaga koymam, illa kase alirim vb.

Bende 45 cmlik bulasik makinalarindan var. haftada 2 rahat yikiyorum. Atiyorum tencereleri de.. oh.
  • kuehles blondes  (13.12.17 19:31:00)
Bence de kesinlikle gerekli. Biz de yıllar önce ''2 kişinin ne bulaşığı olabilir ki'' diye düşünerek ve mutfakta da yer olmadığı için almamıştık ve gerçekten gerekliymiş o makine. sonuçta eve gelen giden oluyor sürekli. Haftada 1-2 yemek yapsan da her gün tabak, bardak, kase vs. kullanıyorsun. Hem elde yıkamak gerçekten zaman kaybı ve üşenir de bulaşıkları azıcık bir şey de olsa biriktirirsen gerçekten eziyet oluyor yıkamak.

  • ms brownstone  (13.12.17 21:09:00)
Alacaksan da iyi bi markanin ucuzundan al gitsin. Kisa programi olsun yeterli. Gerisi fasa fiso.

  • brkylmz  (13.12.17 21:29:40)
Ben de tek yaşadığım sürede bulaşık makinesi alınca rahat ettim. Öncede biriken tabak, çanak 2,5 saat sürüyordu.(Fırın tepsisi, borcamlar, ıvır zıvır plastikler vb.) Tabi zamandan tasarruf sağladı bana. Hem bulaşık makinası gelince fırın, mikrodalga fırın da olduğundan daha fazla yemek yapmaya başladım.(Toprak çömlekte güveç, hiç olmadığı zaman en az 3 çeşit salata ve meze, plastik leğenleri ve plastik kesme tahtalarını da makinaya atıyorum.) Hatta işinin zamanı belli değilse ayarlabilir programlı filan da alabilirsin. Sen istediğin saate ayarlıyorsun. O zamanı gelince başlıyor.

  • ceyhan prensi adana  (14.12.17 12:12:15)
Tek yaşıyorum ve kullanıyorum. Çoğu makinada artık az bulaşık opsiyonu var.

  • cleric  (14.12.17 12:32:51)