Kars'ta ne yiyelim, ne yapalım?

Arkadaşlar bu mevsimde Kars'ta nereye gidelim, nerede ne yiyelim, nereden ne alalım? Tecrübe eden, orada yaşayan varsa yanıtları çok makbule geçer :) 2,5 gün orada olacağız. Kaz etiydi, balı peyniriydi tadalım istiyoruz.

merhabalar,

orada herhangi bir restorantta kaz eti yiyebilirsiniz ki mutlaka yiyin. illa yer isterseniz de kaz evi var orada yiyebilirsiniz. yöresel restoranlara girdiğiniz zaman kars'a özgü evelik çorbası, soğuk ayran aşı gibi çorbaları deneyebilirsiniz. hangeli vardır bir de onu da deneyebilirsiniz. zaten siz restorana girdiğiniz zaman size yardımcı olacaklardır.

taşkınlar ticaret var oradan gönül rahalığıyla kaşarınızı balınızı ve karsın yeşermiş çeçilini ( bu da bir peynirdir) deneyip alabilirsiniz.

kayak seviyorsanız sarıkamışa gidip kayabilir gezebilirsiniz karı muhteşemdir. kars sokakları yeterince otantiktir zaten rus evlerinin hepsini görürsünüz ama bence dere içine de gidip prayı da görebilirsiniz, ama tabi donmazsanız :)

bir kaç senedir orada olmadığımdan nerede ne var tam olarak bilmiyorum ama bunları mutlaka yapabilirsiniz :)

aklıma gelenler şimdilik bunlar geldikçe de yazarım. yardım isteyeceğiniz birşey olursa siz de yazabilirsiniz :)
  • mavipanter  (13.12.17 00:22:56)
Faikbey caddesinde sinemanın karşısında Han-ı Hanedan restoranı var. Her türlü et yemeklerini keyifle yiyebilir ve süryani şarabı içebilirsiniz. Kışın Kars'ta çıldır gölünü görmeden dönmeyin. Ayrıca Sarıkamış'ta kayak yapın, kaleye çıkın, merkez camiiyi ziyaret edin ve fırsat bulursanız Ani harabelerini de görün. Daha detaylı sorularınız için yeşillendirebilirsiniz

  • oekuklu  (13.12.17 00:24:56)
Kars Kalesinde çay için. Hep bunu tavsiye ediyorum. Çayı çok güzel. Kaçaktı herhalde. :) Büyük Zavotlar diye bir yer var. Kaşar ve bal satılıyor orada. Bir de merkezde Havariler Kilisesi var. Oraya da uğrayabilirsiniz.

  • dissendium  (13.12.17 00:26:13)
kerimcan akduman şu an kars'ta. instastroylerini takip etmenizi tavsiye ederim.

  • dedim ben sana  (13.12.17 00:51:34)
Teşekkürler arkadaşlar. Bir araç tuttuk, bizi Ani harabelerine ve Çıldır gölüne götürecek. Kale zaten cepte, otel de ona çok yakın. Zavotlar'i duymuştum, diğerlerini de not ediyorum çok teşekkürler :) Akliniza bir şey gelirse yazın lütfen.

Yolun yarısına geldik, baba toprağını görelim artık.
  • orient blue  (13.12.17 09:19:33)
piti yiyin lütfen. pitinin kendine has bir yeme şekli var. piti metal kulplu bardak içinde servis edilir. bu bardağın içinde kuzu eti ve nohut var ve yemeğin suyu var. önce bir tabak içine piti ile servis edilen lavaş ekmeği elle lokma büyüklüğünde parçalanır üzerine pitinin suyu dökülür. isterseniz bu haliyle biraz tüketin sonra bardakta kalan eti ve nohutu yiyin veya hepisini bir tüketin. bu konuda restorandaki kişilerde yardım edecektir sorarsanız.
gezmek içinde kars kalesinin arkasında eski askeri binalar var şimdi sanırım otel olmuş gitmişken orayada bir uğrayın derim.

  • ihb  (13.12.17 10:46:39)
Evet bak pitiyi unutmuştum. Teşekkürler. Anladığım kadarıyla üç aşağı beş yukarı her yer aynı lezzeti veriyor :)

  • orient blue  (13.12.17 20:57:03)