koyu dindarlar mevlevileri neden sevmiyor

bu konulara uzak bir insanım ancak gözlemim koyu dindar diyebileceğimiz ve genelde akp kanadına oy kullananlar mevlana ve mevleviler hakkında iyi konuşmuyor.
sebebi nedir? gözlemim hatalıysa bunu da belirtebilirsiniz.

Tasavvuftaki kutup gavs gibi unvan veya makamlar islamla ters düşüyor. Mesnevinin on sozunu incelersen. Bu sozlerin Allahtan geldigi gibi ifadeler var. En onemlisi mevlana anlam olarak sen mevlamızssın demek ve bi kuranda insanların Allaha yakarırken kullandıkları bir söz. Cok kısa ifade etmeye calıştik daha bir cok husus var

  • delicevat  (12.12.17 12:32:48)
Koyu dindarlar akıllı adamları, felsefecileri, bilim insanlarını sevmez. Onlara kandıran, çarpan adamlar yarar, onları severler.

Bu yüzden de sevmiyorlar. Sadece Mevlana'yı değil, İbn-i Sina'yı da, Farabi'yi de, diğer Müslüman bilginleri de sevmezler.

Cübbeli Ahmet gibi tipleri, Jet Fadıl gibi dolandırıcıları severler.

Şaşırdınız mı?
  • babilbaligi  (12.12.17 12:40:20)
mevlana batıni/ezoterik olarak önemli eserler vermiştir. oysa koyu dindarlar (iyi niyetli ya da değil) hakikatin dış kaymağına sıkı sıkıya tutunurlar, anlam derinliğine önem vermezler (kimi verir gibi görünse de şekillere tapmaktan imtina edemezler). böylelikle mevlana'nın çok daha derin anlamlar içeren yorum ve fikirleri, selefiliği aşamamış kitlelerde dinsizlik olarak algılanır, çünkü görünüşte ezberci, nakille gelen yüzeysel öğretiye zıt görünen noktalar vardır. ekserisi bu temel noktadan hareketle sevmez. bir de eşcinsellik muhabbeti var tabi.

  • finsidigi  (12.12.17 12:43:20)
Çok kabaca söylemek gerekirse Mevleviliği mistizm ve haliyle şirkimsi durumda görüyorlar.

  • whoosie  (12.12.17 12:54:55)
mevlana fıkıh konusunda hiçbirşey anlatmaz. okuduğunda sana huzur verebilir ancak kişinin din ile ilgili hiçbir sorusuna cevap vermez.

  • dreamsandcolours  (12.12.17 13:09:09)
O zaman öyle düşünenlerin tasavvuf hakkında bir bilgisi olmadığı, tamamen ön yargılı oldukları ya da itikadi olarak ehli sünnete muhalif kaldıklarını düşünmek gerekir. Türkiye de genel olarak mutasavvıf, evliya sevilir. Mevlana hazretleri için de durum öyledir. Osmanlı padişahlarının mensup olduğu tarikatlerden biri de mevleviliktir. Ve tarikatler farklı isim altında da olsalar silsile yolu ile Hz. Ebubekir radyallahu anh a bağlıdır. Dolayısıyla (aşırı, koyu da dense) bir müslümanın bu tasavvuf veya tarikat konusunu İslâmın dışında ya da sonradan birilerin eklediğini düşünmek büyük hatadır. Osmanlı devletinin manevi kurucusu Şeyh Edebali yine bu yol üzere bulunanlardan birisidir.
Tasavvuf eserlerinde geçen bazı hususlar o yol hakkında pek bilgisi olmayan bizler tarafından kolaylıkla yanlış anlaşılabileceğinden bunlarla sürekli meşgul olmak doğru değildir.

  • 1adam  (12.12.17 13:27:33)
kafir bi moğol ajanını niye sevsinler?

  • khiron  (12.12.17 13:45:30)
bunlar o zaman said nursiyi'de sevmiyorlar. çünkü said nursi kendi zamanında doğmuş olsaydı onun yerine mavlana'nın gelmiş olacağını söylüyor bir yazısında.

  • for day to break  (12.12.17 13:53:13)
duzgun dindarlari sevmiyorlar ondan.

  • baldur2  (12.12.17 13:57:11)
kadirilik, nakşilik gibi gibi tarikatleri daha çok severler. çünkü sakal, cübbe gibi şekli şeylerden namaz filan gibi ibadetlerden bahseder bu tarikatler. bunların da kendilerine göre zikirleri vardır ama nedense mevlevilikteki semaya aynı şekilde bakmazlar, alevilikteki semaha da farklı gözle baktıkları gibi.

mevlana'nın başta adı, mesnevi girişindeki ifadesi, bazı hikayeleri benim de çok anlamlandıramadığım şeyler; her ne kadar "bozulmuş" olsam da, hala kendini dindar diye tarif eden biri olarak.

onlara çalgı çengi gibi geliyor sema ve semah. işin özü, özeti bu.
  • runagain  (13.12.17 05:37:31)