bireysel emekliliğiniz var mı?

kurun hızla artışı, altının bir inip bir çıkması beni aşırı tedirgin ediyor. bireysel emekliliğim yok. olsam mı diyorum acaba şu dönemde? emekliliği hak ettiğimde elime geçecek para bana o zamanın şartlarında iyi bir gelir olacak mı? yoksa sanki bireysel emeklilikteymişim gibi o parayı kenara ayırmak mı daha mantıklı? sizin var mı bireysel emekliliğiniz? varsa hangisinden? katılmadan önce nelere dikkat etmeliyim?

Müslüman mahallesinde salyangoz satmaya çalışmak gibi geliyor bana nedense. Şöyle; son 15 yılda eğitimden yönetime, özel sektörden kamu kurumlarına, değişmeyen bir sistem gösterin, ben de size bundan 30 yıl sonrasının planını gönül rahatlığıyla yapabileceğiniz bir ülke göstereyim. Memlekette bırak yıllar sonrasını, yarın ne olacağı belli değil ki. Nedir; her şeye rağmen yaşlılığını büyük bir disiplinle planlayabilen bir insan, bireysel emeklilik gibi bir dıştan zorunlu güdüme ihtiyaç duymaz, kendi inisiyatifiyle planını, yatırımını yapar bence. Hatta biraz ticari zekası varsa bırak kendi yaşlılığını, çocuklarının gençliğini bile rahat geçirtebilir. Burada mesela bitcoin diye başımızın etini yiyorlar, o olur. O riskli geliyorsa döviz-altın yatırımı olur, tamamen atıyorum 50 bin liraya bir pazar yeri alınıp oradan gelecek kira biriktirilir, o kendini amorti edince bir pazar yeri daha belki. Ya da yine atıyorum 2 sene önce servis plakaları 200 bin liralardayken bugün 500 binin altına yok.

Düşünmüyorum ben yani.
  • onemoremile  (11.12.17 10:05:15 ~ 10:06:12)
2 yerden bireysel emekliliğim var. Birincisini ablam başlatmıştı, bana işe girdikten sonra devam ettirmesi kaldı. İşyeri de benim ödediğim kadar üzerine ödediği için devam ettiriyorum. İlki Anandolu Hayat ikincisi Garanti.

  • SiyamkedisiZorro  (11.12.17 10:09:40)
su anda hic bir yatirim araci verdigin paranin %25 ini sana garanti olarak kazandirmaz. %25 lik devlet katkisi denen bisey var ve bence cok cazip. ben bundan yaklasik 7-8 sene once girdim simdi ordan biriken parayi gorunce vay be iyi ki girmisim diyorum. maasimdan anlamayacagim kadar bi miktar kesip kendisi devlet katkisiyla biriktiriyor. Benim isime geliyor.

  • rentts  (11.12.17 10:09:55)
var ama tl olarak değil. koç hissesi/ döviz olarak tutuyorum.

  • sta  (11.12.17 10:25:56)
6 senedir var. Benim 6 senede biriktiremeyip çer çöp edeceğim bir parayı biriktirdiği için mantıklı buluyorum. Yatırım olarak bakmıyorum açıkçası. Kredi kartımdan otomatik olarak kesildiği için aklıma bile gelmiyor, sene sonunda bilmemkaç bin lira birikmiş oluyor, “aa” diyorum.

  • sopiro  (11.12.17 10:31:07)
3 (5 yıl üstü) tane vardı 2 tanesini ev alırken bozdurdum. 1 tanesi devam ediyor. usd olarak ödüyorum.

  • naksidil  (11.12.17 10:54:17)
Evet var.Grupama'da.

  • gunbatimi  (11.12.17 11:36:25)
Var ve yakında 10. yılını dolduracak. Doğruyu söylemek gerekirse 10. yılını doldurur doldurmaz, devlet katkısının bir miktarından da feragat ederek sistemden çıkmayı planlıyorum. Paramın değerlendirildiği fonların getirilerinin yetersiz olduğunu düşünüyorum.

  • loras  (11.12.17 14:25:08)
Var ama dondurdum, gereksiz geliyor bana da. Şimdi ödediğin para 10-20 yıl sonra cücük gibi kalacak (yüzde 25 katkıyı alsan bile bana çok avantajlı gelmiyor).
Ama başka türlü para biriktiremeyenler için hiç yoktan iyidir diyorum.

  • peggy  (11.12.17 14:29:26)
Yok. Devlete güvenmiyorum, katkısına da güvenmiyorum. Paramı TL'de tutmak çok saçma geliyor. Altın alıyorum her ay.

  • mutlusismankedi2015  (11.12.17 19:32:59)