Doviz Kazanci Vergisi Nasil Odenir?

- Doviz burasina gidip "100bin Dolar alacagim, Euro hesabina bankadan para gondereyim carpraz kurdan hesaplayip karsiligini Dolar olarak ver" dedik

- Bankadan o gunku kurdan 100bin Dolar karsiligi Euro gonderip doviz burosunda nakit olarak Dolar aldik

- Ertesi gun Dolar hem Euro hem TL karsisinda cilginca yukseldi, baska bir doviz burosuna gidip "al bu 100bin Dolari, banka hesabima bunun karsiligini TL olarak gonder" dedik

- 100bin Dolar'in o gunku kurdan karsiligi TL banka hesabina geldi

Bu asamada nerede vergi oduyoruz?

Ek soru: 100bin Dolar'i TL degil de Euro'ya cevirip alsak cevap degisir miydi? Degisirse nasil?

193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun geçici 67 inci maddesinde de yazdığı gibi bunu süreklilik haline getirmediğin müddetçe vergisi yok.

  • goodman  (10.12.17 13:58:55)
Bunu sureklilik haline getirirsek (mesela haftada bir defa benzer sekilde doviz ve capraz kur isleriyle kar elde edersek) nasil odenir?

  • crown  (10.12.17 14:21:44)
gvk 37/5 hükmünce ticari kazanç olarak vergilendirilir. defter tutarsın. yıllık gelir vergisi beyannamesi ile kazancını beyan edersin.

  • dreamsandcolours  (10.12.17 15:57:13)