evde hayvan besleme

merhaba arkadaşlar,

ben eve kedi/köpek almak istiyorum. sıkıntım var: allerjik astım. sizce bu sevdadan vazgeçmeli mi yoksa tüy döküntüsüne göre idare edebilir miyim?

deneyimlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. ^^

alerjiniz varsa bu sevdadan vazgeçin çünkü alerjiniz azdığında hayvanı vermek isteyeceksiniz, zor gelecek. eve almak yerine mahalledeki hayvanları besleyebilir, sevebilirsiniz. malum kış da geliyor, hem sizin sağlığınız için de en mantıklısı bu.

  • dedimmidemedimmi  (05.12.17 18:10:29)
Alerji varsa hiç heveslenmeyin bence sıkıntılarınız arttıkça pişman olma ihtimaliniz yüksek.

  • neferkitty  (05.12.17 18:10:44)
annemde de var bir sorun oluşturmadı. bu ikinci kedimiz (aynı anda değil). kısa tüylü bir hayvan almanızı tavsiye ederim alacaksanız.

  • slow like honey  (05.12.17 18:11:04)
@slow like honey barınaktan sahiplenmek istiyorum bir de. orada pek kısa tüylü görmedim :(

  • tenceredibi  (05.12.17 18:14:58)
Shihtzu cinsi köpekler alerji köpeği olarak biliniyor, ben kızıma 9 yıldır bakıyorum. Tüy değişimi ( yılda 2 kere) dışında kesinlikle tüy dökmüyor. Bu cinsi araştırmanızı öneririm.

  • acckr  (05.12.17 18:17:08)
sokaktan tekir sahiplenebilirsiniz?

  • slow like honey  (05.12.17 18:19:35)
Geçici yuva olarak öncesinde alerjik astımınızı ne derece tetikleyeceğini görün. Hastalığınızın ciddiyetinin ilerleyen yıllardaki seyrini de düşünün bu arada.

Hayvan sahiplenme işi büyük sorumluluk, aldım bakamıyorumculardan olmayın sonunda.
  • buff  (05.12.17 18:21:58)
@slow like honey bir keresinde tekiri olan bir tanıdığımın evinde kaşıtı tuttu :(

  • tenceredibi  (05.12.17 18:31:06)
Benim de alerjim var. Şu anda evimde 4.5 aylık bir kedim var, 40 günlükken geldi, ağzımın içinde uyuyor diyebilirim. Bahar dönemi alerjisi dışında ekstra bir şey yapmadı.

Bundan önce kedi sahiplenme girisimimiz oldu, 1 hafta sonra kalın bir ses, sis gözler, şişmiş eller, tıkanmış burun ile geri vermek zorunda kaldım. O kadar üzüldüm ki sonrasında kedi sahiplenmeyeceğim diye kendi kendime söz vermiştim. O kedi tekir ve disiydi.

Erkek arkadaşımın ablasının kedisi erkek ve british shorthair. Zaman zaman bizde kaldığı da oldu, 0 alerji yaptı. Sonrasında onun yavruları oldu, bizim kedi de o yavrulardan biri. Ablası alın, götürün 2 hafta kalsın alerji yaparsa sahiplendirecek başka birini buluruz demişti, yapmadı.

Sonradan arastirdigimda dişi kedinin daha çok alerji yaptığını gördüm. Kedimin annesi bizde 2 gun kalmisti; o zaman da hafiften kabarmistim. Doktorum da cinsten cinse göre bile değişiyor bu alerji durumu dedi. Zaten hayvan alerjisi dediğiniz şey hayvanin tüyune değil, derisindeki proteine karşı olan bir alerji. Benim anladığım siz de benim gibi toza, tuye, polene vs karşı hassassiniz.

Tabii biz şu anda evi 2 günde bir iyice süpuruyoruz, havalandiriyoruz. Yatak odasına da almıyoruz. Sorunsuz şekilde yaşıyoruz.

Velhasıl kısa tüylü cinslerden birine geçici yuva olup durumunuzu görüp ona göre sahiplenebilirsiniz.
  • fraise  (05.12.17 19:05:34)
@franise cok tesekkurler.

  • tenceredibi  (06.12.17 01:20:27)