Doğalgaz Güvence Bedeli saçmalığı?

Belki saçmalık değildir ama bilgisizim bu konuda size sormak istedim.

Bir restorant devraldık. Bu restorana börek tezgahı koyacağımız için dükkanın içindeki tesisatı uzattık falan. Tabi bununla ilgili mühendis geldi proje çizildi, borular uzatıldı tezgah gaz alır hale geldi. Biz bundan önce doğalgazı üzerimize alırken bizde 900 tl civarı güvence bedeli aldılar. Bu plan değişikliğinden sonra bir daha çağırıldık ve bu değişikliklerden dolayı 1500 tl civarı bir güvence bedeli daha istendi. İşin ilginci bu güvence bedellerinin içinde ocak, kombi(onuda yaptırdık) bir de soba için alındığı yazılıyor. fakat bizim sobayla bir işimiz olmadı. yani tezgah yaptırdık ve de kombi. ısınma zaten klimayla sağlanıyor. neye soba yazmış olabilirler?

bir de zaten o 900 tl'yi ödedik üstüne mi bu 1500 tl'yi ödeyeceğiz?

burasi turkiye dostum, devlet islerinde cok mantik aramican, senden daha bilgisiz adam gelip proje ciziyor, inan bana senin velet bile daha iyi cizer, yapacak bir sey yok diyip ver 1500 daha, borek satarken parayi cikartmaya bak, cok dusunme 1000i 2000i

  • purple rain  (04.12.17 23:41:14)
Şimdi tüm sorunu bilmemekle birlikte kısmi bildiklerimi yazayım.

Güvence bedeli bu adam eldeki tesisatı normal kullansa ve ben gazı kesene kadar fatura ödemese bize ne girer şeklinde hesaplanıyor. Yani GG ücreti bir nevi.

Şimdi güvence bedelleri buna göre belli paketlerle belirleniyor. İşte sadece ocak, ocak+kombi, Ocak+kombi+soba vs. bide ticari yersen allah deme keyfine şirketin. ocak bağlıysa sadece tesisata 1 birim alıyorsa güvence iş yerinden 3 birim alır, ocak+kombiyse 10 birim evden alırsa 30 birim iş yerinden alır vs. Yani senin işinin olup olmaması mühim değil. Sen o aletlerin hepsini düzenli kullanacaksın ve kışın ortasında 2 ay borç takacak şekilde gideceksin mantığı ile hesaplanır. Bana kalsa ben de evde sadece ocak kullanıyorum o da haftada 1 gün geri kalan günler yağlı radyatör ile ısınıyorum. Ama seve seve kombin varmış alırım bir fırt güvence bedeli dedi şirket.

Şimdi anladığım kadarıyla bir dizi tadilat yaptın. Kombi vs. sonradan taktırdıysan doğal olarak zıplar. hemde öyle böyle değil yani 900+1500 olabilir. Soba olayı adamların fix paketinde vardır. Kasıt Doğal Gaz sobasıdır. Tesisat planında gözüküyor da olabilir. Yani senin kullanıp kullanmaman mühim değil.

Özetle çok şey etme git paşa paşa öde çünkü ekstrem bir durum gözümüyor. Ha için rahat edecekse bir sor istersen tabi para kolay kazanılmıyor.
  • ManikD  (05.12.17 00:02:33)