Slr lens tercihi

SIGMA 50 200 OS LENS
18-135 IS lens

Arkadaslar merhaba. Bu ikisi arasinda kaldim. Ikinci el ilanlari asagiya ekliyorum. Hangisini alayim? Yardimci olursaniz sevinirim:)

www.sahibinden.com

Bahsettiğin iki objektifte farklı kulvarlarda objektifler. Bir tanesi (18-135mm) tak gez lens olarak anılırken diğeri tele-objektif olarak anılıyor. Her ikisinde de titreşim engelleyici sistem var. Lakin odak uzaklığı arttıkça titreme oranı da aynı şekilde artıyor. Bu da net bir görsel elde etmeni zorlaştırıyor. Arka planı daha fazla silme (portre, konser, spor müsabakası) gereksinimi duyuyorsan 50-200, fakat ben bir objektif takıp hem mimari, hem arka planı silen bir objektif istiyorum dersen de 18-200mm objektifi tercih etmelisin. dediğim gibi amacın sadece portre ve arka planı silme ise otomatikman 50-200'ü seçeceksin ama onda da geniş açıdan feragât etmek zorunda kalacaksın. Yolun Sirkeci taraflarına düşerse Sigma TR distribütörü fotopro'ya uğrarsan muhtemelen 50-200 mm objektif ellerinde mevcutsa deneme şansın olur. Hem aklındaki sorulara cevabı daha kesin olarak bulabilirsin.

  • oligomer  (04.12.17 23:29:57)
@oligomer tesekkur ederim. Slr tecrubem yok fakat kuzey isiklari gezimde kullanmak icin almaya karar verdim. Hizlica arastiriyorum. Ucuz olmasi icin ikinci el baktim. Amacim kuzey isiklarini fotoraflamak aslinda. Hangisini secmeliyim?

  • fuckerlove  (04.12.17 23:32:42)
Kuzey ışıkları demek gökyüzünü çekeceksin demek. O sebepten dolayı senin geniş açılı bir objektife yönelmen gerek. Seçeneklerinin arasına Tamron 17-50mm gibi bir objektifi (hangi body'i kullanıyorsun bilmiyorum, çarpanlı bir gövde kullanıyorsan bunu takabilirsin) Satın almak yerine kiralama yönünü de değerlendirsen? O tarz kiralama yapan birileri elbet vardır. Sen 17mm. 18mm den başlayan objektifleri tercih etmelisin. Farz-ı misal ben kuzey ışığı için o istikamete gitsem ben 10-20mm gibi ultra geniş açılı bir objektifi de mutlaka yanımda götürürdüm.

Uzun lafın kısası seçeneğin bu iki objektif ise ve kuzey ışığı çekeceksen 18-135'i tercih etmelisin.
  • oligomer  (05.12.17 00:10:52)