kedi besleme

merhaba,

6 aylık bir kedim var. Beslemeyle ilgili birkaç sorum olacaktı.
N&D tahılsız kitten maması kullanıyorum.

1. 3.5kg için 35-60gr mama diyor. Ben üst sınırdan koyuyorum ama neredeyse iki katı. hangisi gramajı vermek lazım?
2. 60gr'ın sabah yarısını akşam yarsını veriyorum ama verdiğim anda bitiriyor. Aralarda acıkıyor gibi hissediyorum. Üzülüp yatmadan önce yine biraz veriyorum. Fazla mı olur?
3. Daha geçenlerde 15kg tahılsız kitten mama aldım ama yakın zamanda kısırlaştırmayı düşünüyorum. Kısırlaştırdıktan sonra bu mama kilo aldırır mı? Koskoca mama boşa mı gidecek?

Teşekkürler.

1- o kadar fark etmez. ben bizmkilere adam başı günlük 80 gr N&D veriyorum. (biri 5 diğeri 9 yaşında)
2- sabah evden çıkarken ve akşam 9-10 gibi falan mama koyuyorum, genellikle yetiyor. başlarda yetmiyordu sonra alıştılar. nadiren gidip boş mama kabının önünde miyavlarlarsa az biraz daha koyuyorum. o kadardan da bişey olmaz yani.
3- kısır ND maması olarak sadece tavuklu var. ben kedilere tavuklu mama yedirmediğim için normal ND alıyorum. kilolarında bir fark olmadı. (iki kedim var biri şişman diğeri normal, ama şişman olan doğduğunda bile şişmandı zaten mamayla alakası yok bence :D)
kitten mama bi miktar daha besleyici ve kilo aldırmaya yatkın, ama kısırlaştırdıktan sonra bir süre daha vermende bir sakınca yok yani boşa gitmez tabiiki. en olmadı kısır mama da alırsın, bir öğünde kısır mamayı diğer öğünde kitten'i verebilirsin?

ek. eğer çok şişmanlarsa bir lazer al, akşam yarım saat koştur kediyi evde, egzersiz yaptır. baya zayıflatıyor.
  • istanbul kanatlarimin altinda  (01.12.17 12:02:21 ~ 12:04:04)
1-2. Kedinizin cinsine göre, bünyesine göre kilolu değilse mamadan bir şey olmaz. Henüz küçük free feed yapılabilir. İleride 9 ay - 12 ay'da kiloya göre gramaj beslemesini yapabilirsiniz.

3. Kısırlaştırdıktan sonra da kalan mamayı kullanabilirsiniz, birkaç aydan öyle hemen kilo almaz, bu dönemde gramaj beslemeye geçmiş olursunuz zaten. Kısırlaştırma içinde koku vs olayı başlamadıysa en az 9.ayı bekleyin. Biz kısırlaştırdıktan sonra bile uzunca bir süre tahılsıza devam ettik. Elinizdeki bitince N&d kısırlaştırılmış tahılsız alırsınız.
  • FAtE  (01.12.17 17:18:26)
Paket üstü değil de hedeflenen kilonun ölçüsüne bakarak verilmeli. Onlar önerilen stabil yaşayan kediler için, kediniz aktif ise arttırabilirsiniz.
Elinizdeki mama bitene kadar kuşşanın bitince sterilized mamaya geçersüniz pek sıkıntı olmaz. Amcka endişe duyuyorsanız sterilized mama alarak 3 e 1 oranda karıştırıp verin hen geçiş de yapmış olur.

  • kedimbitmis  (01.12.17 21:04:14)