Grup şirketleri arasında işçi transferi

merhabalar.
ismi lazım değil bir inşaat firmasında 2,5 ay önce işe başladım. bahtsızlığım sağolsun bu hafta benim sözleşme imzaladığım firmanın kapatılarak, tüm işleri ile beraber işçilerinin de üst yönetim tarafından holdingin başka grup şirketlerine kaydırılacağını öğrendim. holdingin yapısal bir kararı gibi, tamam. ancak şöyle bir sorun var. üşenenler için özeti şu:

şu anda, merkez dizayn ofis olarak pazartesi-cuma, 08:00-18:00 çalışmaktayım. geçeceğim firma şantiye ofisi olduğundan 08:00-19:00 ve cumartesi dahil çalışıyor. dolayısıyla minimum yıllık 240+572 saat fazla çalışmış olacağım. bu fazla mesai ne olacak? yeni sözleşme, yeni maaş talebi gerekir mi?

sorunun detayları da aşağıda:

sözleşmemi ben bu kapatılan firma ile yaptım ve tüm sözleşme boyunca "işveren" olarak bu firmadan bahsediliyor. sözleşmede işverenin yeni şantiyesi ya da merkez değişikliği olursa belirtilen yerde olmam gerektiği yazıyor. yani a firması ve b firması aynı holdingin firmaları. a firması olarak b firmasının inşaat işini yapıyorduk, ancak a kapatıldı ve a'daki kişiler b'ye transfer oldu, taşınacağımız yer de bu işini yaptığımız b firmasının şantiyesi.

bu arada mesai ile ilgili sözleşmemdeki hükümler sözleşmemde şu şekilde:

"Ücretin Kapsamı:

Taraflar, Personel’e ödenecek ücretin, ay zarfındaki normal çalısmalar ile İs Kanunu’nda belirtilen yıllık 270 saate kadar olan azami fazla çalısma süresinin ve hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günlerinin ücretlerini ihtiva ettigini ve ücretin bu esasa göre tespit
edildigini kabul ve beyan etmektedirler.

Çalısma Süreleri, Fazla Çalısma, Ücretsiz izin Muvafakati ve Geçici Is Iliskisi:

Çalısma süresi yürürlükteki Is Kanunu’nda belirtilen azami çalısma süresidir. Personel haftalık
çalısma süresinin haftanın çalısma günlerine, İs Kanunu’na uygun olmak kaydı ile, farklı sekilde dagıtılmasını pesinen kabul eder. Ayrıca, isin niteligi ve sartlarına göre, ise baslama ve bitis saatleri de, Personel’in görevine göre farklı sekillerde düzenlenebilir ve gerekliginde degistirilebilir.

Personel, ilgili yasal mevzuat hükümleri dogrultusunda İsveren talep ettigi takdirde fazla mesai yapmayı, Ulusal Bayram ve Genel Tatil günlerinde de çalısmayı; kendisinden uygun bir talepte bulunulmadan, kendi inisiyatifi ile fazla mesai yapmayacagını pesinen kabul ve taahhüt eder.

Personel, İsveren tarafından, yürürülükteki İs Kanunu’na uygun olarak denklestirme usulünün uygulanabilecegini; bu halde, bazı haftalarda çalısma süresinin İs Kanunu’nda öngörülen haftalık azami çalısma süresini assa dahi fazla çalısma sayılmayacagını ve fazla çalısma ücretine hak kazanamayacagını kabul ve beyan eder.

Personel, fazla çalısmaları karsılıgında fazla mesai ücreti almak yerine, yazılı olarak talepte bulunması halinde, yürürlükteki İs Kanunu’nda öngörülen serbest zamanı, yine İs Kanunu’nda öngörülen sürede ücretinden bir kesinti olmadan kullanabilecektir.

Personel, isyerinde İs Kanunu’nda öngörülen hallerde, yine kanunda öngörülen kosullarla, telafi çalısması yaptırılabilecegini; bu halde çalısmalarının fazla çalısma veya fazla sürelerle çalısma sayılmayacagını; fazla mesai ücretine veya serbest zaman talep hakkına sahip olmayacagını kabul ve beyan eder.

Sözlesme’nin 3 ncü maddesinde de belirtildigi üzere, Personel İs Kanunu’nda öngörülen sartlarla, gerektiginde, yapmakta oldugu ise benzer islerde çalıstırılması ve özlük haklarının korunması kosulu ile, çalıstıgı sirketin baglı bulundugu holding bünyesi içinde, aynı sirketler topluluguna baglı hangi mahalde olursa olsun bütün isyerlerinde çalısmayı pesinen kabul etmistir. Personel, böyle bir durumda is görme edimini yerine getirmek üzere net ücreti
dısında ek bir hak ve menfaat talep etmeksizin çalısacagını kabul, beyan ve taahhüt eder.

Kıdem ve izin hakkı saklıdır."

"Ek-A

Merkez personeli:
İsveren ile imzaladıgım xx.xx.xxxx tarihli sözlesmenin 3. maddesinde belirtilen isyerinde ise baslayacak olmakla birlikte, isletmesel kararlar nedeniyle, isveren tarafından isyerimin degistirilebilecegini, isverenin Türkiye içerisinde yer alan diger isyerlerinde, isveren tarafından bildirilmesi halinde herhangi bir itiraz ileri sürmeksizin çalısmaya baslayacagımı kabul ederim.
xx.xx.xxxx

Yukardaki yazıyı el yazınız ile yazınız."

Firmalar genelde bu tarz durumları emrivaki yapmaya çalışırlar. Yeni şirkete geçebilmeniz için sizi tazminatla işten ayırmak ve yeni firmayla yeni bir sözleşme imzalatmak zorundalar. Bunu aşmak isteyen firmalar genelde kaşla göz arasında "hakkımı aldım" tarzı kağıtlar imzalatırlar. Kesinlikle bu tarz numaraları yemeyin ve hakkınızı arayın, bu tarz durumdaki çoğu arkadaşım haklarını aldılar veya mantıklı bir orta yol bulundu. İşverenler düşündüğünüzden daha korkak aslında.

Not: Aşağıdaki Ek-A aynı şirketin başka şubeleri için geçerli. Başka şirkete geçmeyi kapsamıyor.
  • cleric  (30.11.17 15:20:50 ~ 15:21:54)
@cleric kurumsal firma olunca çok korkmaz gibi geliyor. açıkçası piyasaya göre de iyi bir maaşla girdim buraya ve yeni olduğum için de çok çıkıntılık yapmak ve "o zaman güle güle" demelerini de istemiyorum. ama cidden az buz değil. 1 tam gün ve her gün ekstra 1 saat ekleniyor çalışma süreme. şantiyenin de şu an çalıştığım yere göre ekstra yarım saat daha uzak ve toplu taşımaya 1.5 km'de olduğunu ayrıca servis de olmadığını düşünürsek iyice kararsız bırakan ve moral bozucu bir durum oluyor. :/

  • mimarbasi  (30.11.17 15:36:56)