2 metreye 5 metre afiş çalışmak?

merhaba, 2 metre en 5 metre boy bir çalışma istendi benden. daha önce 50x70 cm'den büyük çalışmayan biri olarak şu an ben şok. nasıl yapacağız, usülü nedir bu işin? 50x70 çalışmalarda hep photoshop'ta 50 cm 70 cm seçip cmyk açıp 300 dpi çalışıyorum sıkıntı olmuyor. işin içine metreler girince ne yapıyoruz? yardım pls.

Bu kadar büyük makine olduğunu bilmiyordum ama varmış.

youtu.be

Sektörden değilim ama bu durumda normal çalışmanızı yapabilirsiniz gibime geliyor. İlk aklıma gelen yazıcılar 90 100 cm genişliğinde olduğundan büyğk tasarımı bu ölçülerde photoshopta bçlüp öyle çıktı alır, sonra da birleştirilir şeklindeydi ama anlaşılan pek gerek olmayabilir.
  • senolll  (26.11.17 19:03:10)
photoshop u bilmiyorum ama kağıt boyunu coreldraw da rahatça belirleyebilirsiniz.zaten afiş v.b. işler için corel her zaman photoshoptan iyidir.

  • tururo  (26.11.17 19:49:13)
''örümcek'' denen bir şey var. 2x5 metre ölçülerinde daha çok arka plan olarak kullanılıyor. Çok detay bilmiyorum ama üniversitede çalışma alanın 5 sütuna bölerek çalışmıştık. daha sonra parçalar birleştirilip örümcek oluşuyor.

  • patronaj  (26.11.17 20:18:20)
O ebatlarda cozunurlugun cok da onemi yok aslinda. Direkt ps'da calisacaksan gorselinin buyuklugune gore 150 - 72 dpi arasi da calisabilirsin. ID ya da AI'de calisabilirsin. Belirtigin ebatlarda dokuman acilabiliyor her ikisinde de.

70 kusur dpi'larda is gonderdim defalarca. Camur gibi gelen olmadi simdiye kadar. Baskicinin makine kalibrasyonu da onemli tabii.
  • junkie  (26.11.17 22:33:34)
200cmx500cm 60 dpi veya
100 cmx250 cm 144 dpi çalış. Bilgisayarın kaldırırsa dpi artır.

  • insomnia  (27.11.17 12:50:15)