Acilde MR çekiliyor mu?

Selam

Bugün sabah uyandığımdan beri belim hem fazlaca ağrıyor hem de hareketim kısıtlanmış durumda, afedersiniz tuvalette arkamı silemiyorum. Acile gitsem mr çekerler mi hemen çıkar mı sonuç? Ne yapayım? Pzt gidemem bu hafta içi hastaneye gidebilecek vaktim olmayacak.

Çekmezler.

  • bos gezenin bos ustasi  (25.11.17 23:39:28)
çekerler, sonuç hemen çıkıyor. doktor bunun hiç aciliyeti yok derse bilemem tabi

  • oscar  (25.11.17 23:39:34)
Bi karar verin da??

  • yaren  (25.11.17 23:41:03)
acilde mr var, ama senin durumun acil değil ise doktor çekmeyi gerek görmeyebilir. hafta içi poliklinipe gidin diyebilir. düşsen kafanı çarpsan kussan fln çekiyorlar yani. senin hiçi vaktim yok durumunla çekmezler yani

  • oscar  (25.11.17 23:47:32)
acil MR ihtiyacin olup olmadigini doktor bilir anca, gerekirse cektirir, gerekirse ameliyata bile girersin apar topar. ama gerekmesi lazim. onu da o bilir, bilmesi icin de gormesi lazim.

gecmis olsun :/
  • robokot  (25.11.17 23:53:37)
Beyin kanaması tarzı bir şey ile şuursuz şekilde gidersen hemen çekiyorlar ve sonucu anında değerlendiriyorlar. Ancak bu şekilde hayati önem taşıyan durumlarda çekerler. Yoksa röntgen ve tomografi ile sonucu belirlerler..

  • st curse  (25.11.17 23:54:17)
kesin bilgi, çekilmez.

  • doxanikee  (25.11.17 23:54:23)
Kesin bilgisi olamaz bunun. Doktorun aciliyet kararına bağlı.

Mr denilen şey bir çok şeye çekiliyor. Meme, boyun kol, bacak gibi. Ortalama 30 dk süren bir şey. Poliklinikten gidersen bazı hastanelerde 2-3 hafta sonrasına randevu aldığın bir şey. Bir üniversite hastanesindede 24 saat çekim yapılan bir tetkik mesela bu. Poliklinik hastasına 2-3 hafta sonrasına randevu verilip akşam 9-10'da randevuna gidip MR çektiriyosun. Aciliyet söz konusuysa büyük hastanelerde çekerler. Doktor karar verir. Acilse randevuluyu bekletirler, yine de senin MR'ını seni çekerler.

Not: Hastane yazılımı üreten firma çalışanıyım.
  • birşeylersoracağım  (26.11.17 00:00:39 ~ 00:02:31)
özel hastanede çekerler gün içinde. onun haricinde devlet doktorunun mr yazması fıtık için bilemedim.

  • kveldulv  (26.11.17 00:10:44)
Mr çekmezler, tomografiye yönlendirirler. Hatta beyin kanaması vs şüphesi için de, difuz MR adı verilen, daha üstünkörü bir şey çekiyorlar.

  • agluna  (26.11.17 00:15:38)
Açılın ben hastane çalışanıyım. Çekerler kardeşim çekerler böbrek bile naklederler gecesi gündüzü olmaz bu işin.

MR’a gelince su konu doğru MR sadece hasta talebi ile çekilmez kıyma almıyoruz kasaptan. Gece ilgili acil yada brans hekimi talep yapmalı. Buraya kadar doğru. Ama sadece MR çekinmek değil olay. MR çekilir radyoloji hekimi görüntüler raporu yazar. Mr talebi yapan hekim ilgili yoruma göre tanı tedavi sürecini yürütür. Şimdi gece mr çekilir ama durumun aciliyeti yoksa hiç bir radyoloji hekimi gece onu yorumlayıp rapor yazmaz. Acil hekimi de mr görüntüsünü izleyerek tanı ve tedavi riskine girmez bundan dolayı Hastaya yarın polikliniğe gel derler. Yani mesele sadece mr çekilmek değil.

Sen kendini iyi hissetmiyorsan acile git kendini Türk hekimlerine emanet et mr’ı sorun etme onlar seni doğru yönlendirecektir.

Geçmiş olsun.
  • mkrk  (26.11.17 00:26:29)
acil hemşiresine sordum şu an, bu sebepten çekmezler, acil olması lazım, beyin kanaması şüphesi fln varsa çekiyoruz dedi.

doktorun insiyatifinde + 1 ama bu sebepten çekmeme olasılıkları yüksek.

geçmiş olsun.
  • benaslinda  (26.11.17 00:31:42)
@agluna'nın yazdığı doğru. Acilde difüzyon mr çekeriz. Onu da beyin ile alakalı patolojileri ayırt etmek için çekeriz. Bu iş doktorun inisiyatifinde değildir. Doktor bunun dışında mr isterse hayırdır sen derler. Çünkü devlet hastaneye bu dediğim dışındaki mr'ın parasını ödemez.
Eğer hastanın servise yatışı yapıldıysa servisten doktorun istemini yaptığı her türlü mr'ı çektirebilirsiniz.

Yazdıklarım devlet ve üniversite hastaneleri içindir. Özelde parasını verdiğiniz her işlemi yaptırırsınız.

Not:Acilde doktorluk yaptım.
  • Pleiades  (26.11.17 00:58:08)
halısahada maç yaparken bir arkadaşımız feci şekilde düştüğünde acilde mr çektiler ama 2015 yılında yaşadığım bir hadisede randevu verip öyle çektirmemi istediler,durumuna göre değişebilir.

  • tuzruhu  (26.11.17 05:54:50)