Ne yapayım =( ,yol gösterin? Okul Sorusu.

Merhaba arkadaşlar,çok dertliyim yardım edin lütfen. son 2 paragrafı da okuyabilirsiniz zamanı az olanlar.

Lisansımı ingiliz dili ve edebiyatı bölümünde bitirdim yurt dışında. (Liseyi türkiyede okudum,Dilciydim,eski sistem yani kafamıza göre tercih yapamıyorduk,katsayılar vesaire vardı).
Sonra üniye güzel bir puanla türkiyede başladım, ileride erasmusla geldiğim okulda kaldım ve yukarıda yazdığım bölümü bitirdim.

Aynı okulda yüksek lisansa Ekonomiyle ilgili bir bölüme başladım,-aslında Pazarlama istiyordum ama yabancı öğrenciler ofisi önerdi bu bölümü kontenjan çok diye- neyse kabul ettim,başladım.Sınıfta çinlisinden meksikalısına baya yabancı öğrenci var,çinliler özellikle başka bi dünya, çinli bi kere,akıllı adamlar :d

neyse ben de fena bir öğrenci değilimdir, sınıfta ilk 4 öğrencinin arasına girdim ama bu ülkede yabancı öğrencilere burs yok ve olay bu değil ama çoğu hocayla aram iyi oldu, bölümü severek okudum. TAA Kİ mikroekonomi hocalarıyla karşılaşana kadar.Ayıptır söylemesi yüklü bi miktar ödüyoruz okula (en çok türkler ödüyor NON-EU STUDENT diye ve bu adamların davranışları,ingilizcesi her şeyleri falsoydu.

Ayrıca sürekli ,"benden 4-5 senedir geçemeyen var,aranızda sizlerden de kalacaklar olacak hahaha" diye takılan bir adam düşünün. Ayrıca sınıfta her türlü lisans bölümünden gelmiş adam olmasına rağmen bize sanki 40 yıllık ekonomi öğrencisiymişiz gibi ders anlatıyor. Neyse ilk dönem ben bu adamdan kaldım 4-5 kişiyle birlikte. Ne yapsam olmadı, inanın çok çalıştım uğraştım, 50-60 sayfa çalışmışımdır,mantığı da çözdüm ama hep bi bahane buldu istediğim şekilde yazmamışsın vesaire diye ama matematiğe çok hakim değilim maalesef..sonra da geçmeye çok yaklaşmıştın aslında vesaire dedi, ben de elimden geleni yaptım diye ses çıkarmadım ve ikinci dönem çoğu insanca daha zor kabul edilen MAKRO-EKONOMİ dersini çok rahat şekilde geçtim.

şimdi masterin son sınıfındayım, 2. sınıf. Tez konumun yarısını bitirdim, diğer derslerim çok güzel,hocalarla aram iyi ama bu alttan aldığım mikro-ekonomiyle ilgili büyük sıkıntım var,ben lisede dil öğrencisi olduğum için haftada 13-15 saat dil öğrenirdik ama ne fonksiyon, ne ileri seviye denklemler hiç birini görmedim. Başka ülkelerin eğitim sistemi farklı olduğu için bazıları lisede bunları çok daha iyi şekilde öğrenmiş. Hocalar kısayoldan gittiğinde falan hiç bir şey anlamıyorum. Yinede benden daha kötü durumda olan insanlar var hem makro ve hem de mikrodan kalmış kişiler vesaire. Ama ben genel olarak çok başarılıyım sadece o derste sıkıntı çekiyorum ve hocalarla konuşmaya çalışınca hep; niye bu bölümü seçtin o zaman? seçmeseydin, benim problemim değil,banane gibi uyuz uyuz cevaplar alıyorum. Alttan aldığım için ekstra bi miktar ödemem de gerekti okul yıllık ücretine ek olarak.

Dediğim gibi her şey yoluna giricek şu mikroyu bi geçsem ama hiç umudum yok. Resmen çalışamıyorum,aynı zamanda sınıf arkadaşım olan kız arkadaşım ilk senesinden geçti ama onun da matematiği çok iyi değil sadece benden daha kapsamlı görmüş kendi ülkesinde.

inanın artık kafayı yiyecek gibi oluyorum, bana ders çalıştırdığı anlarda sürekli bağırıyorum,geriliyorum anlamıyorum diye,mental yönden de etkilemeye başladı bu durum beni.Matematik bilenlerin 40 dakikada yapacağı çalışmayı biz 2 saatte kavga dövüş yapıyoruz. Onun dışında çok iyi anlaşıyoruz. Millet 5 dakikada çözüyorsa ben 15 dakikada çözüyorum yavaşım kısacası matematik pratiğim olmadığı için. bu derse çalışırken ağlamaklı oluyorum bazen. Ki bazı konuları direk hiç anlamıyorum zaten belirli bir adıma kadar gidebiliyorum orada kalıyorum.

Son senem demiştim, eğer tek bi dersten kalırsam tekrar 3.seneyi okuyacak ne zamanım var ne de okula bu lanet ders için verecek param var o kadar nefret ediyorum. Kız arkadaşım da durumun farkında. Okulla hiç görüşmedim bu konuda ama
zorunlu ders olduğu için ya bu senenin (ikinci sene) 2.dönemi tezle birlikte o dersi de vermem istenicek, veremezsem okul uzayacak ya da direk 2018-2019 kış dönemine uzayacak diye düşünüyorum emin değilim prosedürleri bilmiyorum. O kadar uğraştıktan sonra yüksek lisans diplomasız dönmek istemiyorum,sunumlarda bile herkes benimle eşleşmek istiyor,kötü bi öğrenci değilim ama maalesef benim zeka ve kafa yapıma bu ders uymuyor... Daha çok Politika,dünya gündemi,diller,spor gibi konularda yeteneği olan matematik ve fenden haz etmeyen yapıdaydım lisede de.

BUrada bir devlet okulunda okuyorum, özel bir okula geçip "son seneyi" orada bitirmeyi düşünüyorum benzer bir bölümde.(Uluslar arası ilişkiler, içinde ekonomi konuları da var ama matematik yok denecek kadar az)

NE DERSİNİZ,okulu değiştireyim mi yoksa gittiği yere kadar geçmeye mi çalışayım? geçemezsem sıkıntı büyük ama...

Buraya kadar okuyanlara yürekten teşekkür ederim, kusura bakmayın yazım hataları için.

Okudum. Kolay gelsin. Devam et, elinden geleni ve hatta fazlasını yap.

  • kendi kendine yasayan yavrucak  (25.11.17 02:08:26)
@ted intermediate micro by HAL R VARIAN. Sıkıntı ,dersler çok saçma sapan şekilde geçiyor,kitabın yüzüne bakmıyoruz,hocanın rastgele internetten bulduğu sorulardan 4-5 tanesini anca çözüyoruz. Kısacası millet derste çok az öğreniyor ama adamlar olayı bildiğinden ve temelleri olduğundan benden daha efektif çalışıyorlar diye düşünüyorum.

  • bialo czerwoni  (25.11.17 02:23:01)
Simdi hoca hakli, temelin yoksa sirf yuksek bitirmek icin oyle bi bolum secmemeliydin. Hoca yuksekte matematik ogretmeyecek elbette.

Onun disinda youtube videosu izle. hangi konu varsa ac youtubedan video izle. Sevgilin filan anlatmasin. Ayrica hoca internetten buldugu 3-4 soruyu cozuyosa bile konu basliklari, o soruda kullandigi curveler, formuller vb kitapta var nasil olsa, kitabin icerigine bakip chapterlari oku. Ustune de kitaptaki alistirmalari coz.
  • kuehles blondes  (25.11.17 02:52:06)
bana seninki biraz ogrenilmis caresizlik gibi geldi.

ne dedin - lisede ogrenmis olanlar var dedin. lisede. bahsettigin konular lise mufredatinda tek bir dersin belli bir bolumunu olusturuyor. EN EN EN fazla 20-30 saatlik ders. o da lisenin verimsizliginde, sinif ortaminda, o kadar etmez.

ingilizcen ana dilin gibidir eminim. kapan bir hafta, ac khan academy veya muadili bir ders sitesini, eksik matematigin dibine vur. 1 haftacik ya, halledersin yani.
  • robokot  (25.11.17 03:06:04 ~ 03:06:32)
geçilmicek ders yoktur. çalışma metodunuzu değiştirin illa bi yerde yanlışınız vardır. eksiklerinizin üzerine gidin ve olduğunca kapatmaya çalışın. kendinize güvenin rocket science yapmanız beklenmiyor ders sonuçta

hangi ülke bilmiyorum ama hocaya göre değişmekle beraber, geçemezseniz gidin hocaya ağlayın hocam şöyle böyle okula para veremiyorum bursum bitiyo türkiyeye bitirip dönmem lazım tezim hazır vb vb diyin sıkın işte minimum notla geçirsin. benim branşım değil demekten daha etkili olur. akademisyen egosu her yerde var yalvarmak işe yarayabilir -)
  • kveldulv  (25.11.17 03:26:24)
hangi okul, hangi bölüm? cevabı buna bağlı.

  • cagdas donem kuramcisi  (25.11.17 06:33:26)
Öğrenilmiş çaresizlik +1

Ben de lisansta bi dersi asla geçememiştim ve sınava 3 gün kala sabahtan akşama kadar “geçemicem bu dersiiiii, okul bitmeyecek, kafam basmıyoooo” diyerek hönküre hönküre dinlene dinlene ağladığımı biliyorum.

Sen önce kendini bu dersin geçilebileceğine inandıracaksın, ben diğer derslere 1 hafta çalışarak geçebiliyosam bu dersime 3 hafta çalıştım. Kafan basmıyosa oturup ayı gibi çalışcan başka seçenek yok. Ben sende hata bulmuyorum, her şeyi çok iyi yapcaz diye bişi yok sonuçta. O bölüm sana uygun olmasaydı diğer derslerde bu kadar başarılı olmazdın zaten.

Neyse ben kendi kendime “bu deveyi güdeceksin başka şansın yok çünkü tek ders için başka okula geçsen dünya saçması olur” diyerek çalışmıştım. Yapıcam bu işi de, gerekirse temel lise matematiği çalış, kız arkadaşından değil de mesela matematik bölümünden birinden veya aynı bölümden lisansta olan birinden yardım iste özel ders gibi bi şey ayarla. O konular lisede bana epey zor gelirdi, kitaptan anlaşılmıyo ama özel dersle halledlir, hiç korkma, ne kadar süren kaldıysa plan hazırla kendne, ona göre her gün çalış, olacaktır.

Ama şöyle bi durum var, hoca egosu yüzünden geçemiyosan yani sorun sende değilse okul değiştir veya orda yaz okulu gibi bişi varsa öyle vermeye çalış fnfmdm yazokulunu da uydurdum bu arada neyse.

Kolay gelsiin.
  • turuncu tonlarda  (25.11.17 11:00:49)