ters mekik ve bel fıtığı

bel fıtığı bir insan, ters mekik egzersizi yapmalı mı yaparsa zarar mı görür?

Yerde ters mekik, hyperextension, deadlift vs, bunlar bel fıtığı olan kişilerin bel kaslarının etrafını güçlendirmesi için yapabileceği egzersizler ama bunlar aynı zamanda doğru uygulanması gereken egzersizler de, yanlış yapıldığında faydadan çok zarar verir.

  • angelus  (24.11.17 18:00:19)
@raydingöz,özel bir nedeni yok, idman esnasında yapılabilirliliği konusunda tam emin olamadığım için sormak istedim.

  • patty duke  (24.11.17 18:05:41)
@acemi, bir rahatsızlık olduğu an hayattan elini eteğini çek diyen doktorları sevmiyorum.

  • patty duke  (24.11.17 18:11:43)
Bel ağrısı şikayetiyle ilgili gittigim bir doktor önce film vb seylere baktı bel fıtıgı olmadıģını söyledi ve bel kaslarımı güclensirmek için ters mekik önerdi. Fıtık varlıgı kesinse mutlaka uzman görüşü alınmalı bence.

  • delicevat  (24.11.17 18:44:16)
ters mekikte kanırtma diye bir şey yok ki?

vücut öne yatar sonra omurga natürel pozisyona gelecek şekilde doğrulursun, doğal duruşun ötesine geçip beli iyice geriye doğru ittirmeyeceksin...

öne doğru eğilmek dediğim de, omurga stabil duracak, üst vucut şekli bozmadan aşağı inecek ve yukarı, omurları doğal pozisyona getirecek kadar doğrulacak...
haliyle ben bir kanırtma kafamda canlandıramadım.
  • patty duke  (24.11.17 18:56:12)
Bel fıtığı olan birisinin çok büyük ihtimalle postür bozukluğu ve pelvik tilti de olacağı için benchten eğilerek yapmaması lazım. Buradaki sıkıntı back extension denilen geri bükülme ya nötral pozisyona geri dönme değil; spinal flexion yani öne bükülme hali. Çünkü bel fıtığı olan birisinde kas dengesi bozuk olduğu için öne bükülmeyi hip flexion denilen kalçadan bükmeyi doğru yapamaz, spinadan yapar bu da fıtık ağrısını tetikleyebilir. Bel fıtığı olan birisinin aynı zamanda nötral pozisyonu da hali hazırda kaybetmiş olması çok büyük bir olasılık dolasıyla hareketi istese de doğru yapamaz. @angelus'un ve @acemi'nin yazdıkları burada devreye giriyor. Bu nedenle ilk etapta postürü düzeltmek için "yerde" back extension yapmalı örneğin superman ya da swimming hareketi gibi. Önce tüm kas dengelerini sağlamaya odaklanmalı çünkü fıtık kasların dengesizliği nedeniyle olan ortaya çıkan bir şey.

  • neferkitty  (24.11.17 19:07:06 ~ 19:19:02)
Spinadan bükülmeye ve hip felexiona görsel birer örnek verebilir misin?

  • patty duke  (24.11.17 21:08:50)
Ben uste linki paylasilan doktora gitmistim. Bana yerde ters mekik verdi. Cok geriye dogru zorlamamak kaydiyla yararli.

  • rusyalı kozmonot  (24.11.17 21:25:22)
@patty duke örneğin şu soldaki spinal fleksiyon sağdaki ise pelvis yani kalçadan bükme.

www.flexibilityrx.com

Bunu benchten yaparken odaklanaak yapsa bile omurgasında postür bozukluğu varsa tam anlamıyla yapamayabilir, hareketi doğru yapabilse bile benche iyice katlandıkça düzgün formla başlası dahi omurga yine sonlara doğru kavislenir. bu nedenle başta yerde başlamak, güvenli yoldan bel -core kaslarını güçlendirmek ve hip fleksiyon çalışıp aynı zamanda kalça esnekliğini artırmak daha faydalı. Yerde ise yüzüstü yatarken bunu yanlış yapma olasılığı yok bu nedenle başlangıç için daha güvenli. Ancak belli bir süre güçlendikten sonra ve hareket kabiliyeti artıp formunu düzelttikten sonra benchte de yapabilir tabi.

Edit: bu arada yerde yapılan ters mekik çok fazla geri bükülme yapıldığında da kaymış disklere baskı uygulayıp başlangıçta ağrı yapabilir deniliyor ve bu nedenle ilk etapta abartmadan yapın diyorlar. Zamanla bu geçiyormuş.
  • neferkitty  (24.11.17 21:47:11 ~ 21:57:06)