100 bin liraya kârlı bir iş kurabilir miyiz?

Herkese merhaba, 29 yaşında bir süredir işsiz biriyim ve kuzenimle beraber iş kurmayı düşünüyoruz. Toplam 100 bin tlmiz var. Öncelikle franchising alarak döner salonu açmayı düşündük fakat başlangıç maliyeti biraz fazla geldi. Sizce bu miktarla hangi işleri yapabiliriz? yeni fikirlere ihtiyacımız var.
Resimde bir döner firmasından aldığımız fiyat bilgisini görebilirsiniz.

Aynen kardesim donerci ac.ne gecen ne gunduzun ne bayramin olsun.kazancini bile yiyeme.garsonun ascinin eline bak.mekan tutmazsa da hurdaciya satarsin masalari.ac kardesim donerci ac.bu memlekette gida ve tekstilde baska islere girmeyi dusunen bir kisi bile olmaz mi.devren satilik tabelalari hangi dukkanlarin onunde var bir gorseniz ya.

  • a summer day  (22.11.17 17:07:18)
nerede açacaksın ona göre değişir. istanbul'mu malatya'mı işlek cadde mi? avm içinde mi? sizin mahallede mi? 8 personelle her türlü batarsın zaten. beşiktaş'ın şampiyonluğuna şu an iddaa 4 veriyor. 100 bin 400 bin al. banko.

  • xu  (22.11.17 17:14:39 ~ 17:15:30)
@ a summer day
Bu kadar agresif bir yaklaşıma gerek yok. Zaten kesinlikle dönerci açacağız diye yazmadım,ayrıca yeni fikirlere açık olduğumu da belirttim. Bir fikrin varsa yazabilirsin.

  • selam yoldas  (22.11.17 17:16:12)
15 bine bile iş kurulur.

cillop gibi dukkanlar buldum: mecidiyeköyde profiloya inen ana yol üzeri 1000 tl kira, ne satsan kazanırsın; kadıköy hasanpaşada kokorece cok uygun, bacalı, 600 tl kira; maltepe minibüs yolunda, bacalı, 3000 tl kira...

yırtınıp duruyorum çevreme iş kuralım diye.

isim hakkı olan hiçbir işe girmeyin sakın. hiç gerek yok havadan para vermeye. kendi yerinizi açın. 100 bine 3 tane yer acarsın, her biri aylık en kötü 5 000 bırakır. önüne gelen yere aç demiyorum, mekan önemli. 15 m2 olsun gerekirse, hiç sorun değil.

kebap-kokoreç-balık ekmek tarzı bir yer düşünürseniz, işten anlarım, çevrem de var.

1- franchise, hiç tavsiye etmem.
2- tezgah, masa vs uygun fiyata almak mümkün.
3- 100 bin tl'niz varsa, yüzünü de gömmeyin dükkana. dediğim gibi, 3 tane yer açılır o paraya.
  • runagain  (22.11.17 17:16:19 ~ 17:16:58)
@xu
İstanbul'da yaşıyoruz ve burada bir işimiz olursa bizim için daha iyi. Olaya sadece dönerci açmakla bakmayın, benim asıl ihtiyacım olan başka fikirler.

  • selam yoldas  (22.11.17 17:17:47)
Agresifligim sana degil kusura bakma.su duyuru ve sozluk guya ulkenin aydinlik egitimli yuzu.ama herkes ya donerci cigkofteci ya da bayan giyim veya oto yikamaci hayali kuruyor.bir kisi de bu islerin ne zor iflasa ne yatkin isler oldugunu bilmiyor.franchiseinda 600 bin tlden asagi veren bir firmaya asla girme.butun parayi onlar kazanir.kendi isinin kolesi olursun. peki napayim dersen ben tovbeliyim duyurudan birilerine meslek ogretme konusunda.sagolsun bazi arkadaslar.ama su kadarini soyleyeyim gidaya tekstile bulasma.yuz bin tlye ayda 50 binden asagi kazandiran bir ise de girme.oyle bisuru is var ve hicbiri donercilik gibi zor ve gideri bitmek bilmeyen bisuru personel isteyen stresli isler degil.

  • a summer day  (22.11.17 17:21:19)
@runagain
isim hakkı için herhangi bir ücret vermeyi düşünmüyoruz zaten. Araştırdığımız döner firmalarına göre söylersem sadece alacağımız mallar için onlara para veriyoruz. Ayriyeten dükkanın iç dizaynını onlar yapıyor, bunun için aldığımız fiyat da 80 ile 130 bin tl arası.

  • selam yoldas  (22.11.17 17:21:28)
@ summer day
teşekkürler, bir iş kurmamız lazım ve çevremizde farklı sektörlerde tecrübeli pek kimse yok.

  • selam yoldas  (22.11.17 17:24:07)
@selam yoldas, isim hakkı vermeden açabiliyorsanız nispeten olumlu ama o firma yine sizin halden/pazardan/kasaptan alacağınızdan fazlasına verecek ürünleri. dekorasyon vs işini de daha hesaplı halledebilecekken, daha fazla para çıkacak elinizden.

verdiğiniz örnek gıda olduğu için gıda üzerinden gittim ve deneyimlerimden bahsedip tavsiye verdim. ama gıda şart değil. internet yatırımları da mümkün, daha düşük bedeller ve daha çok kazandırma potansiyeliyle.
  • runagain  (22.11.17 17:25:32)
Ozelden yazarsaniz bir kac sey sormak istiyorum mobildeyim yazamiyorum.sehir donanimlariniz tecrube cinsiyet vs

  • a summer day  (22.11.17 17:26:11)
@runagain
Bu İnternet yatırımları hakkında bilgi verebilir misiniz?

  • selam yoldas  (22.11.17 17:35:57)
@ a summer day
Mesaj attım.

  • selam yoldas  (22.11.17 17:36:30)
ya o kağıt ne ya gözlerim kanadı,
önce bir bilgisayar edinin excel yükleyin A'dan Z'ye haftaları 2'den 55'e kadarda giderleri yazın.
giderlerde müşteri bize ne kadar hesap kitlerden, 20tl verip ben 100tl vermiştim diyerek para üstü alan, çalınan tabaktan gelen dilencilere ne kadar vereceğinize kadar herşeyi yazın.
bu giderleri haftalara uygun şekilde paylaştırın. en sonda vergileri sıralayın tabi hepsi formüllerle yürüsün el ile rakam girmeyin.
sonra gelir kalemlerini yazıp anlık ve kümülatif karları hesaplayın. en az biriniz kosgeb'in girişimcilik eğitimine gitsin. bu işlemi ilk defa yapacaksanız uzun sürebilir yılmayın diğer yatırımlar için çok işinize yarıyacak.
gözünüzü seveyim böyle karalama defteri üzerinde çalışmayın. bu resmen kumar şu fizibiliteyi yapmadan bu işe girişeceğinize yılbaşı çekilişinden 100k'lık bilet alın daha iyi.
ilk defa yemek işi yapacaksanız garson çok krtiktir seçerken dikkat edin en az 2ay kendiniz garsonluk yapın
ilk defa yemek işi yapacaksanız mümkün olduğunca üniversite çevrelerine açmaya çalışın
franchising sözleşmelerini sağlam okuyun adamlarla pazarlık yapmaktan çekinmeyin.
dilim pizza işi büyüyor ortama göre ona da bakabilirsiniz.

edit: bu arada haftalar bir yıllık olsun tabi ben öyle gelişine Z yazdım
  • dedim dedim de kime dedim  (22.11.17 17:38:24 ~ 17:40:09)
@ dedim dedim de kime dedim
bu kağıdı biz yazmadık. Görüşmeye gittiğimiz firmadan bize verilen bir fiyat çıktısı.

  • selam yoldas  (22.11.17 17:42:51)
@selam yoldas
hocam o daha kötü ya
edit : siz yine benim dediğimi yapın fizibilite hazırlama konusunda hız kazanın
  • dedim dedim de kime dedim  (22.11.17 17:47:56 ~ 17:49:19)
Aynen franchise veren firmanin dandikligini gosteriyor.burgerking de franchise verirken saglam.kazik atiyor ama hayatini da degistiriyor.

  • a summer day  (22.11.17 17:49:11)
@ dedim dedim de kime dedim
evet pek kaliteli bir firma değil.Ayrıca dönerin kilosunu da görüştüğümüz yerler içinde en fazla fiyata veren firmaydı bu.

  • selam yoldas  (22.11.17 17:51:38)
@selam yoldas, e-ticarete yer sağlayıcı olarak girilebilir. yani sahibinden.com gibi, hiçbir stok maliyeti olmadan aracılık edilecek bir site. ve vs... ama bu fikirler/işler, birebir sizin fikriniz ya da ilginizin/bilginizin olmadığı sürece çok çekici gelmiyor. o yüzden cok detaya boğmaya gerek yok.

  • runagain  (22.11.17 17:55:05)
@ runagain
Evet, hiç bilgimizin olmadığı bir alan.

  • selam yoldas  (22.11.17 18:00:11)
Bitcoin alin.

  • karlmarx  (22.11.17 18:00:45)
Normalde birazdan söyleyeceğim şeyi söyleyenlere kızarım ama bu aralar kafamda bir şey var onun için şunu diyorum ki: bin liraya bile iş kurulur. Ve kar marjı % 300-400 lerde bir iş bu dediğim.

  • mezarkabul  (22.11.17 18:12:07)
Bitcoin alın +1

  • Kusursuz dostlarin dort ayagi vardir  (22.11.17 18:20:03)
@ karlmarx @ Kusursuz dostlarin dort ayagi vardir
bitcoin tavsiyesi için teşekkürler ama alacağımızı sanmıyorum.

  • selam yoldas  (22.11.17 18:39:19)
@mezarkabul
biraz bilgi verebilir misin bu fikrin hakkında

  • selam yoldas  (22.11.17 18:40:15)
@ a summer day biraz konuşalım mi hocam

  • opitseri  (22.11.17 18:59:52)
100bin tl ile aylık 50bin kazanmak, 1000 tl ile %300 kar marjı yakalamak gibi kolay yoldan para vaat edenlere inanmamanı öneririm.

Burada arkadaşların dedikleri belki doğrudur işin ne olduğunu söylemedikleri için değerlendiremiyoruz. Sözüm meclisten dışarı dolandırıcılar hedef olarak kolay yoldan para kazanmak isteyenleri seçer.
  • hildirim  (22.11.17 19:00:01 ~ 19:01:50)
Dolandiricilik imasi benim cevaplarimdan birini de kapsadigi icin yaziyorum bunu.duyurudan kimseye meslek ogretilmez prensibimin teyidi oldu.herkesin harci degildir yuzbine 50 bin kazanmak.bir milyona bes bin kazanamayanlar da var cunku.bilemem ki ben siz memur zihniyetli biri misiniz esnek ticaret adami mi? Bilemem ki hirsinizi azminizi is bitiriciliginizi.duyurudan biri tarafinda yuz bin tl dolandirilacak kadar aptal biri zaten ticaretin kiyisindan gecmesinn.aksam aksam insani cumle kurduguna pisman ediyorsunuz.dunya sizin algiladiginizdan daha buyuk.siz ancak laf goygoy paranoya uretin pc basinda.erken kalkan yol alir.

  • a summer day  (22.11.17 19:08:52)
Bahsettigim is de instagramda @gulsahintakitezgahi @sepsekers gibi sayfalarda satilan urunlerin ticaretiydi.16 yillik meslegim.ben abartiyor demeyin diye rakamlari kucuk soylemistim ona ragmen absurd ve cahilce yorumlar geldi.mayis eylul arasi 300 bin kaldiranlar var bu islerden ama sizin o buyuk dunyanizda bunlar ya dolandiricilik ya da atmasyon

  • a summer day  (22.11.17 19:17:04)
@a summer day,
Olayı kişisel algılamana gerek yok güzel kardeşim. Ben seni tanımıyorum. İşin ne olduğundan hala bahsetmediğin için aklındaki işi bilmiyorum. Sana doğrudan bir ithamda bulunmuyorum. Ek olarak söylediğimde hatalı bir şey yok. Kolay para kazanmak isteyenler kolay para kaybederler. Bu noktada, bahsettiğin kar marjının altını doldurmak istiyorsan bunun yolu benim olası kişisel özelliklerime inmek değil işi açıklamak. Bunu yapmadığın sürece altı boş bir iddia olarak kalır.
edit: Ben yazana kadar açıklamışsın, dolayısıyla artık herkes kendi değerlendirebilir.
  • hildirim  (22.11.17 19:20:32 ~ 19:21:41)
Benim bahsettiğim iş kağıt üzerinde aşırı karlı fakat ben işin pratik kısmında değilim. Fakat pratiğinde olan tonlarca insan var Türkiyede. Ben ortadayım bu işe bulaşıp bulaşmama konusunda. Memur adamım, sabit gelirim var. Riske atılacak para para değil ama vakit harcamadan para kazanılmıyor. Bense doktorama odaklanmak zorundayım.

Benim dediklerine şüpheli yaklaşan arkadaşa yüzde yüz hak veriyorum. Valla ben de kesinlikle şüpheyle yaklaşırdım başkasından duysam. Zaten işim pratiğinde olmadığım için kimseye işin içeriğinden bahsedip vebale girmek istemiyorum. Bu yüzden de mesajla sorablara cevap veremiyorum kusura bakmasınlar.
  • mezarkabul  (22.11.17 19:21:34)
Fikir veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Düşüneceğiz hepsini.

  • selam yoldas  (22.11.17 19:52:03)
A summer day e yuzde yuz katiliyorum.bu duyuruda kime iyilik yapsam is fikri versem iyilikten maraz dogdu
Adama uzun uzun anlatiyorsun niye anlatiyorsun cikarin ne diyor.e gavat sen sordun diye anlatiyorum diyorsun engelliyor. Ben de kimseye iki cumleden fazla kurmuyorum artik.dolandiricilikmis.akilli ol da dolandirilma. Cay kasigindan bile para kazanan adam var ulkede.ne yuzde 300 u yuzde bin karla saka malzemesi satan da var yuzde 400 karla taki satan da.sifir sermayeyle sirf aracilikla ayda 30 bin kazanan da.ama onlar buradaki tipler gibi her seye kup takip hicbir ise cesareti olmayan adamlar.23 yasindaki adama bes bin liraya is kurma fikri anlatiyorsun o parayi riske atamam diyor.lan 23 yasinda bir ay garsonluk yaparak bahsisten kazanip telafi edebilecegin parayi riske atamiyorsan a summer day 15 yilliktecrubesini sana anlatip niye ziyan etsin.

  • zargana75  (22.11.17 19:52:30)
Borsadaki şirketlerin ortalama karı %10 bile değil. Biri %300 kar edebilirsin diyip işi bile söylemediğinde sorgulanması doğal. Kimsenin ne kadar güvenilir ne kadar tecrübeli olduğu alnında yazmıyor maalesef.

  • hildirim  (22.11.17 20:51:22)
O zaman bu memlekette herkes yuzde 18 kdv verip yuzde on karla calisip zarar ediyor.herkes hayrina is yapiyor:) hocam biz tecrubemizi siz duyum ve onyargilarinizi yaziyorsunuz.

  • a summer day  (22.11.17 20:54:49)
Hayır, ben aklımdakileri açıkça yazıya döküp değerlendirmeyi insanlara bırakıyorum. Siz açıklamadan ortaya bir şey atıp size gözü kapalı inanılmasını istiyorsunuz. Haklı olarak sorgulanınca ise sinirleniyorsunuz. Borsadaki oran vergi sonrası.

  • hildirim  (22.11.17 21:04:44)
Yahu sokaktaki cahil isportacinin bile bildigi seyin nesini aciklayayim.yuzde 300 kari oyle utopik biseymis gibi anlatiyorsunuz ki. 6 tl ye canta alip 20 tlye satan yok mu? 2.75 e yuzuk alip 10 tl yw satan yok mu? 15 dolara saat alip 150 tlye satan yok mu.15 kurusa hapsirik tozu saka malzemesi alip 1 tlye satan yok mu.adam yuzbine orta olcekli esnaflik yapacak gitmis borsadan ornek veriyorsun.borsadaki kar payi baska bisey satilan urundeki kar baska.arcelim bin tl ye sattigi buzdolabini 900 tlye mi mal ediyor saniyorsun.

  • a summer day  (22.11.17 21:10:58)
4 yıldır döner lahmacun pide işi yapıyorum hocam, şu kağıttan bir şey anlamadım. ne fiyatları onlar ? et 100 kilo 1100 tl ne oluyor anlamadım ?

  • oscar  (22.11.17 21:15:25)
Bu arada benim bahsettiğim iş kolay para değil. Kar marjı yüksek demek kolay kar edeceksin demek değil. Gecesi gündüzü yok o işin. Ticaret dediğin kar marjı yüzde bin de olsa zahmetli iş.

En basitinden emlakçılık. Çok paraya gerek var mı emlakçılık için ? Yok. Ama kar baya yüksek. Ha emlakçılık ticaret değil orası ayrı. Ayrıca inanma diyorsunuz da, biz sadece öyle işler var diyoruz. Şunu yap bunu yap bana da şu kadar akıl parası-danışma parası ver mi diyoruz ki dolandırıcı imaları oluyor:)

Ha ben dedim zaten ben de olsam inanmam, bunu derken kastım şuydu, birisi bana ayrılsak da beraberiz dizisindeki eleman gibi " yırttık abicim yırttık" nidalarıyla gelse yatırım yapmamı söylese inanmam demek istedim. Yoksa genel geçer laflar söyledim ben, ki cevap da sayılmaz soruyu soran kişiye.

Yahu bu kar oranlarını neden garipsiyorsunuz bu arada ? Benim bahsettiğim işin oranı şu tam olarak, 60 liraya ürettiğini 300 liraya satıyorsun. Artık oranı siz hesaplayın :)

Bu arada ben bu işe girer de ilerlersem anca söylerim ne iş olduğunu. Neden müstakbel rakip isteyeyim ki kendime :)
  • mezarkabul  (22.11.17 22:02:01)
Doner isi ustalik ve cok sans ayrica islek lokasyona bagli.450 bine 3 katliluks donerci acti arkadasim isci maasini bile odeyemedi. Eger ticaret gecmisiniz yoksa ev tekstili bijuteri veya hediyelik isi yapin.en az ustalik isteyen en risksiz en ucuk parayi boyle az bilinen isler kazaniyor.benim arkadasim ankarada bijuteri ve hediyelik isi kurdu bir senede ikinci subeyi acti.simdi ufak capli toptan da veriyor toptanci falan olmadigi halde.

  • terastaki havlu  (23.11.17 00:20:05)
Arkadaşlar sözüm maksadını aştıysa özür dilerim. Tekrar edeyim burada kimseye dolandırıcı demiyorum. Güzel oranlar ve belirsiz konuşmak bu açıdan tipiktir, dikkatli yola çıkın denilenler sadece altı doluysa dikkate alınmalı diyorum. Burada önerilerini yapan herkes zaten artık sözlerini belirli hale getirdi.

Diğer yandan 100bin koyup ayda 50bin al gibi öneriler yapan herkese yahu nedir bu iş diye sorulur bunda gücenecek bir şey yok. Ayrıca satılan üründeki kar ile işletmenin karı aynı şey değil. Arada diğer tüm masrafların var.
  • hildirim  (23.11.17 01:56:02 ~ 02:04:48)
Bugun turkiyede nakit darbogazi var.boyle durumlarda 100 bin sermaye cok ciddi guctur.ulkede darbogaz varsa insanlar mutsuz demektir.ticaret kadinlar uzerinden donuyor her yerde.mutsuz kadin para harcar.cunku kadin ihtiyactan degil kendini iyi hissetmek diger kadinlarla yarismak ve instagrama aldiklarinin fotosunu cekmek icin yasayan bir varlik.hafif albenisi olan fiyati 3-5 degil de 10 50 tl arasi olan pesin alip pesin satabileceginiz kadina yonelik her urunun ticaretine girebilirsiniz.asla cekle calismayin.toptancilik yapmayin.ustteki arkadaslara katiliyorum tekstile gidaya bulasmayin.cicek isi olabilir .incik boncuk zaten para basiyor.dekoratif urunler olabilir ama sanirim bu biraz tecrube istiyor. Eger kadinsaniz organizasyon dugun sunnet ozel gun susleri isi olabilir.instagram hala cok buyuk bir pazar.ulkede 10 milyondan fazla instagrami olan kadin var.kazanilacak paranin sonu yok.o bahsedilen kar oranlari da bu bahsettigim islerde zaten rutin kazanctir.2 tlye aldigi bibloyu duzgun bir sunumla 15 tlye satanlar.taki zaten kadinlarin uc dort zaafindan biri.az sermayeyle zengin olunacak islerden biri.ayakkabi canta isi de tatlidir ama isi bilmiyorsaniz oyle bir yanlis modellere para baglarsiniz ki batmaniz icin bir ay bile yeterlidir.diyeceklerim bu kadar.

  • fatih in fedaisi  (23.11.17 09:55:56)
Resmen gozlerim yasardi.ilk defa bir is kurma duyurusunda gercekci ve ise yarar fikirler paylasilmis.ticarette 20inci duyuruda 10uncu senem.ilk defa oluyor bu.ya da site hacklendi birileri bana saka yapiyor.

  • a r a m i s  (23.11.17 10:25:52)