Sizce hayatı dolu yaşamak nedir?

Yani tam tarifini yapamıyorum kendime.
Bazıları için sadece çalışarak işinde üst noktalara gelmek iken, kimine göre dünyyı gezmek, kimine göre de sporu hayatı yapmak, kimilerine göre ise hayatta her zevki tatmak (örneğin nusrette yemek yeyip maimi de sörf yapmak, las vegasta kumar oynayıp, pariste sevgiliyle gezmek gibi kombolar)

Sizin şunları yaparsam hayatım dolu geçmiş sayarım dediğiniz şeyler nelerdir?

Edit: farkettim ki sadece natural zevkleri örneklemişim. Diğer örneklerde şunlar olabilir: doktor olup insanların haytını kurtarmak, 30 una gelmeden 1000 tane kitap bitirmek, akademik anlamda büyük başarılara imza atmak, bir evlat veya evcil bir hayvanı ölene kadar büyütmek, yetiştirmek vs.

Açık olayım. Sınırsız seks. Hayatımda eğitim de var, spor da var, müzik de var ancak hiçbiri seks kadar etkili şeyler değil.

  • dissendium  (22.11.17 00:29:38)
Fazla fazla tatil yapmak, evde yatmak yerine insanların arasına karışmak, yeri geldiğinde de yanlız başına bitşeyler içmek seyhat yapmak. Çocukken hayal ettiğim her şeyi yaptım gibi, bir kariyer kaldı. Onu da halledersem tamamdır

  • goodyes  (22.11.17 00:41:51)
Manen rahat olacağınız şeyleri yapmaktır.. Verdiğiniz örnekler hep anlık şeyler. Atıyorum hayır kurumunda bir şeyler yapmak... Benim açımdan dolu dolu yaşamaktır.

  • gotic  (22.11.17 00:44:21)
günümüzde bence hayatı dolu yaşamak ve öyle görünmek gibi iki farklı kavram var artık. sen olayın neresindesin bilemiyorum ama, yapılan, denenen her yeni etkinlik insanın beyninde amigdala denilen bir noktayı tetikliyormuş ve yeni bir deneyim yaşadığında o an sana daha uzun geliyormuş. dolayısı ile yaşadığın o an sana daha uzun geliyormuş.

yeni şeyler denemek derdim ben hayatı dolu dolu yaşamak istesem. eğer öyle yaşamak değil, öyle görünmek istiyorsam da yeni bir instagram ve swarm hesabıyla bu deneyimleri desteklerdim.
  • bruceandwayne  (22.11.17 00:49:29)
Çalışmak zorunda kalmadığım zaman

  • sorunvar  (22.11.17 01:08:54)
bahsettiğin kombolar güzel tabi de hayatı dolu dolu yaşamak bu şekilde kısıtlanamayacak kadar geniş ve ucu açık bir kavram bir noktada. çünkü bana göre hayatı dolu dolu yaşamak orman içinde bir kulübede, hayata karşı hiçbir sorumluluğun olmadan doğayla bütün ve yapayalnız bir şekilde yaşamak olabilirken, başkasına göre bu cehennem olabilir.

  • vedatchilipeppers  (22.11.17 01:35:49)
insanlığa bir şeyler katmak. sanatsal olur bilimsel olur fikirsel olur... öldükten sonra geride en az bir kişi için bile olsa değerli bir şey bırakabilenler benim için hayatı dolu yaşayanlar. uzun vadeli bütün hedef ve hayallerim de bu yönde. eğer bu hayallere ulaşamazsam ölüme yaklaştığımı anladığım anda en büyük pişmanlığım muhtemelen bu olur ve içimi kemirir.

kendim bir şey beceremezsem de bunları yapabilecek bir evlat yetiştirmek de kâfi diye düşünüyorum.
  • estranged  (22.11.17 01:47:09)
Daha yeni, hayatımla ilgili düşündüğüm ve kıyaslarla kendime yaptığım analiz şöyle. Hayatım zorunlu alışkanlıklar ve zorunsuz aliskanliklar arasında gidip gelmek. (İşten çıkıp hep ayni insanlarin yanina ayni şeyleri yapmaya gitmek örneğin) Arada sadece konusuyor ve hayal kuruyorum. Ogrenmiyorum, internet elimden düşmüyor.

Ve sonuç şu: daima öğrenmeye devam etmem lazim. Ben son 5 yılda işim harici hicbisey ogremedim. Yeni bir skill yok bu dönemde bana eklenen. Öğrenme isteği beynin bir ihtiyacı ve bence ben bunu internetle uyuşturuyorum. Peki beyin tamam da, benim egomun da tatmine ihtiyaci var. O tatmin de deneme, biseyleri hayal edip ortaya çıkarma, aksiyon alma.. özetle; üretmek, yaratmak.

Öğrenen ve üreten insan hayatını dolu yaşıyor. Ben öyle yapabilirsem tamamım. Bi de vermek var tabi. Biseylere katkı yapmak. Cocuk yetistirmek ya da.
  • klar  (22.11.17 02:03:02 ~ 02:07:34)
kurutulmuş patlıcan dolması yemek.

  • kediyiyenpiskopatfareyimben  (22.11.17 02:17:05)
Sevgili dostum,

Şöyle birşey var:
m.youtube.com

Böyle bi soruyu soran biriysen, bu konuşma hoşuna gidecektir.
  • herşeyi soran adam  (22.11.17 08:24:08)
Hayatın anlamı hayatın anlamını bulmaktır demiş reis. Senin dolu bardağın başkasına bomboş görünebilir. Çok takılma. Tüm inanışlarda ön önemlisi iç huzur.

  • hasmetizm 2046  (22.11.17 08:39:26)