Evin bir odasını yabancı öğrenciye kiralamak

Yeni eve taşınacağım, hazır ev değiştirirken 2+1 bakıp evin bir odasını yabancı birine kiralayayım diyorum. Ne kadar kolaydır, artısı eksisi nedir sizce? Amacım konuşa konuşa dil öğrenmek. Birini bulabilmek için çok cüzi fiyat isteyebilirim. Eve gelip konuşsun, temiz olsun yeter.
İngilizce öğrenme tekniklerine olumlu cevap vermeyen biriyim. Ama yabancı birini bulmak ne denli kolay bilmiyorum. Boş yere 2+1 masrafına mı girmiş olurum? Ne dersiniz? Özetle yabancı biri bulabilir miyim?

bilgi: ev tutmak istediğim yer brooklyn park recidence, göztepe köprüsü ile göztepe ssk arasında. Kadıköy'e otobüs ile 15 dk mesafede. Bir de şu var: Her yeni gelen misafir için evde kalanları yönetime ya da resepsiyona bildirmem gerekecek. 'Siz burayı ticarethane gibi mi kullanıyorsunuz' derler mi acaba?

Craiglistden kolay bulursunuz. Dil öğrenmeye de pozitif etkisi olur.

  • Kusursuz dostlarin dort ayagi vardir  (17.11.17 00:59:59)
semtle alakalı. merkezi bir yer olursa bulmak kolay olur.

  • nrmnm  (17.11.17 01:01:12)
merkezi ve nispeten medeni bir semtse rahat bulursun. beşiktaş ve kadıköy'de yapan arkadaşlarım var. resmen kiranın 2/3'ünü onlara ödetiyorlar. airbnb'yi de düşünebilirsin. ben bir odayı airbnb'ye veriyorum, şu an yabancı biri kalıyor bir aylığına. geceleri fifa atıyoruz.

  • sir gawain  (17.11.17 01:03:54 ~ 01:11:23)
Marmara üniversitesi göztepe kampüsüne ilan falan bırak, facebook grupları vardır oraya yaz.

  • noluyo yaa  (17.11.17 01:18:19)
Acibadem mbusun orda guvenlikli sitede bulur muyum 2+1 e

  • Cursed Chico  (17.11.17 01:48:48)
gelen yok dogru duzgun son 2-3 senedir, erasmus da kalkti kalkacak.

yani kalmadi yabanci ogrenci, bu topa girme derim ben.
  • lanc  (17.11.17 01:49:25)
"brooklyn park recidence" ismini koyanlarla aynı evde kalın bence. İngilizceleri çok iyidir, gram Türklük kalmamıştır.

  • ssiradanbirigibi  (17.11.17 05:28:41)
Yabancidan kastin ortadogulu ve arapsa gir o ise cunku baska taraflardan gelen yabanci ogrenci yok gibi.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (17.11.17 08:58:37)
Lokasyonun çok iyi tarih kötü. Şu an güz dönemi ortasındayız ve marmaraya baharda yeni öğrenci az gelir international office facebook sayfasında şansını dene.

Konuşma ve pratik yapmak için tandem partner arıyorum da yazabilirsin ama bu konuda erkekler mimli. sıcak bakan da olur bakmayan da.

Yabancıların arkadaşları çok gelip gider. Baştan şartları konuşabilirsiz ama düzgün yabancı bulmak şu anda zor çünkü iyi olanlar pek gelmiyor. Avrupalılar yine geliyor ama onların da tuhafları geliyor.
  • jazzabel  (17.11.17 10:01:29)
facebook'ta flat share grupları var oradan buluyor herkes ev arkadaşını. grupların adlarını da yazayım

room for rent in istanbul (www.flatshare.biz)
istuse (istanbul student housing)
istanbul flat share
erasmus istanbul flats society

bir de airbnb ve craigslist seçeneklerin var. ev dayalı döşeli olursa, fiyat da uygun olursa her türlü tutulur zaten. evet biraz ara bir dönem ama şu anda kaldığı evden memnun olmayan bir erasmuslu senin evine geçebilir mesela.

ben de ev arkadaşı olarak erasmuslu düşünüyordum ama evlerine erasmuslu alan arkadaşlarım erasmusluların evi saçma sapan kullandıklarını ve çoğunun pis dağınık ve umursamaz olduğunu, laftan anlamadıklarını söylediler. ben de türk bir ev arkadaşı aldım. aman en azından huyu belli suyu belli. şimdi elin hollandalısı gelip duşuma işeyecek, dude napıyorsun diyeceğim, chill dude diyecek, deli olacağım. :D

ama senin amacın para değil dil öğrenmekse tabi yabancı al.
ev konusunda da sıkıntı çıkmaz. bu arkadaşım bu dönem benimle kalacak dersin resepsiyona, kime ne.
  • istanbul kanatlarimin altinda  (17.11.17 12:18:53)