Network / Ağ gurularına bir sorum var

Evdeki VDSL internet bağlantım için ucuz diye lanet olası bir modem almıştım. Kendileri TP-Link W9970v3 olurlar, TTNET'in verdiği modemlerden. Öyle böyle dandik değil. Ne wi-fi çekiyor ne dns ayarlanıyor bir sürü sorun.

Bu modemden ağzım yanınca gittim bütçeye falan bakmadım hayvan gibi bir ASUS RT-AC68U model router aldım. Bir kaç güne gelecek. Uu beybi harika bi cihaz..

Neyse efem, eğer yanlış bilmiyorsam kurulumu şöyle yapacağım:

1-) TP-Link modem ile VDSL hattına bağlanıp DSL ayarlarında Connection Type'ı Bridge moduna alıp DHCP sunucusu, firewall vs. modem üzerinde artık kullanmayacağım ıvırı zıvırı kapatıyorum.
2-) ASUS Router'ı TP-Link modeme ethernet ile bağlayıp PPPoE ayarlarını router üzerinden yapıyorum. Yine cihazların ip dağıtımını router'daki DHCP Server üzerinden yapıyorum.

Buraya kadar yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Sorun şu ki, bu hayasız modemin ethernet çıkışları da Gigabit Etherneti desteklemiyormuş. Bu sorun router'la modem arasındaki bağlantıyı ne kadar etkiler?

Evimde bi tane NAS cihazı var. Yerel ağda cihaz router'a bağlı olacağı için ev içi kullanımda hız problemi yaşamam mümkün değil ama NAS'a ev dışında uzaktan bağlantı kurduğumda sıkıntı olur mu sizce?

İnternet hızım 35 Mbit, dolayısıyla dışardan erişim için modemden router'a 100 Mbit ethernet bağlantısı sorun olmaz diye düşünüyorum, sizce durum nedir?

Asus’ta PPPoE ayarları varsa neden arada TP-Link’i kullanıyorsun? Direkt olarak şifren ve kullanıcı adınla Asus ile bağlan?

  • Northern Mariner  (16.11.17 03:02:19)
DSL telefon hattı girişi yok çünkü ASUS'ta, WAN girişi var sadece

  • gordon sen misin ses ver  (16.11.17 03:10:16)
Nas cihazini ethernet ile baglayacaksin yerel agda da hizin 100 mb olacak, disaridan baglandiginda da(internet hizin ne ise o olacak)

  • kaiserr76  (16.11.17 08:28:50)
ASUS RT-AC88U kullanan daha da bir hayvanım ben. slm :)

kurulumun doğru.

zaten 35mbit internetin var sıkıntı çıkarmaz gigabit desteklememesi.

NAS'a dışardan erişimin için mühim olan upload hızın. benim evdeki setup da benzer benim de NAS'ım var. kablonet kullanıyorum ben ama.

Asus geldiğinde sıkıntı olursa beni bul. bir de madem RT-AC68U aldın gelene kadar şunları araştır. asus'un kendi firmware'ini kullanma.

asuswrt.lostrealm.ca
advancedtomato.com
tomato.groov.pl
www.dd-wrt.com

ben ac88u da ilkini kullanıyorum. ikincisi benim aleti desteklemiyor. şayet VPN kullanacaksan merlin'in firmware'i daha ideal.

başka sormak istediğin bişiler olursa sözlük ya da burdan mesaj atabilirsin.
  • washe  (16.11.17 09:16:32)