Erkekler ve Hesap Ödeme/Ödetme üzerine...

Erkeklerdeki bu hesabı illa ben ödeyeceğim tavrı nedir?
Neden bir yere gidildiğinde kadının hesap ödemesine bu kadar tepki gösteriyorlar?
Soru genelleme gibi oldu tabii ki bunu yapmayan erkekler vardır ama ben bu duruma erkeklerin nasıl baktığını merak ediyorum.
Kafalarındaki nedir? Gururları mı inciniyor? Eziliyorlar mı?
Hesabı kadına ödetmek ya da ortak ödemek niçin eziklik oluyor?

bunca yıllık zırtlanım, kendi ödeyen görmedim. halbuki ezilmiyorum. ben de eşit şartlarda date'ler isterdim. ama imkan elvermiyor. tesis yok tesis.

  • Tears of Devil  (14.11.17 15:57:11)
ilk buluşmada ortak ödenmez. çirkin. erkeğin ödemesi durumu da şu bence. genelde ilk buluşma için davet eden kişi erkektir. bu durumda erkeğin ödemesi gerekir. kadın davet ediyosa da kadın öder. kadın buluşalım dediyse o hesabı erkek illa ben ödiycem diyosa klasik erkeklik gururu işte.

her buluşmada illa ben ödiycem diyen erkeğe denk gelmedim şimdiye kadar hiç bi ilişkimde.
  • elorelia  (14.11.17 16:04:09)
Ben çok yapmıyorum ama maddi durumum iyiyse karşıdakinden yaparım. Ben genel olarak hesap ödemeyi bir şeyler yedirmeyi severim , kadın olmasa bile:
Ama bizim ülkemizde şu var, hesap ödetmemek kadına kesinlikle gurur meselesi. Aslında şöyleki sıcak ülke erkeklerinin genel özelliği. Ben tr ye benzer bir ülkedeyim ve burada da gurur meselesi. Fakat bunun rahatsız edici olması sizin için güzel bir şey, tebrikler

  • benaslindayohum  (14.11.17 16:14:22)
Ve hesaplıyorum da bugüne kadar 5 k Euro karşı tarafın hesabını ödemişimdir:(
çok fenaymış:) keşke siz de çok ısrar etseniz:)
Şunu da ekleyeyim ısrarınız hiç gerçekçi değil hanımlar, çıkartıp masaya koymalısınızm kartınızı
  • benaslindayohum  (14.11.17 16:19:29)
sadece hesap olsa yine iyi. neler neler.

yapmamın tek nedeni her iki ilişkimde de maddi durumum karşıdan daha iyi olması.
  • kablelvuku  (14.11.17 16:21:25)
çok dürüst olayım, bazen "bu kız ödemezsem kesin abuk şeyler düşünür" diyerek ödüyorum. yoksa öyle bir kaygım her zaman olmadı.

  • lvs  (14.11.17 16:34:49)
Vallahi ben gerçekten hesabı kendi ödemek isteyen hatun türüyle çok az karşılaştım. Biraz da bundan olsa gerek diye düşünüyorum kendi açımdan. Neticede, insan böyle birine denk gelmeyince otomatik olarak varsayımda bulunuyor ve bu varsayım da daha önce gördüklerine dayanıyor haliyle. Mecburen ısrar etmesi gerektiğini düşünüp ödüyor olabilir.

Bir de gururla ilgili kısmı da var tabii. Mesela, bilmiyorum hiç dikkat ettin mi ama bir mekanda hesabı istediğinizde garson direkt erkeğin önüne koyar hesabı ve masanızın başında bekler çoğu zaman. Bak, burada da varsayım var. İster istemez bir baskı oluşturuyor bu da. Bir de @benaslındayohu +1. Gerçekten ödemek isteyen çantasını karıştırmakla vs. uğraşmamalı. Hesap aşamasına geçiliyorsa para verilecektir. O zaman net bir tavırla hesabını kendi ödemek istediğini belirtmeli. Ben böyle durumlarda hiçbir zaman gurur da yapmadım, ezik de hissetmedim çünkü karşı tarafın isteği netti.

Ama her halükarda sürekli kendi ödeyen erkek de kompleksli ya da barzo vb olabilir bence. Gerçi dediğim gibi, erkek ödemeli kafasında olan kadın sayısı, böyle düşünmeyenlere oranla çok çok fazla ve her kesimden mevcut. O yüzden bu tür erkeklerin hepsi böyledir demek de tam doğru değil. Bence buna takmamaya çalışmak ve kendi de takılmayan birileriyle vakit geçirmek lazım. En olmadı, kuruşu kuruşuna yarı yarıya değil de, her iki tarafın da kendini kötü hissetmeyeceği kadar hesaba katkıda bulunabileceği bir duruma kimsenin karşı çıkmaması gerekir diye düşünüyorum.

Yine de ilk iki paragrafı tekrarlayarak kompozisyonumun sonuç kısmını da bitiriyorum.
  • skooma  (14.11.17 16:55:45 ~ 17:00:05)
Ödemeyince ikinci buluşmaya gelmiyorlar. Burada yav erkek mi ödeyecek hep gazına geldiğimde sonuç bu oldu. Hesap ödeyince küfür yemiş gibi oluyor kadınlar

  • gölgede aynı  (14.11.17 17:00:51)
lvs +1

  • ayaklibalik  (14.11.17 17:01:15)
Burada yazilan bazi seyler uzerine ben de bir seyler demek istiyorum. Kimin bulusma teklif ettigi onemli degil ama genelde erkek olarak ben oluyorum bu kisi ve eger bulusmadan memnun kaldiysam ben oduyorum ve neden tek basina odedin tepkisi gelirse(ki samimi olup olmadigini anlayabiliyorum genelde) bir sonraki senden olur diyerek bulusmadan memnun kaldim ve bir daha bulusmak isterim mesaji veriyorum.

Hic oyle bir tepki gelmezse zaten bulusma teklifinde de bulunmuyorum. Eger bulusmadan memnun kalmazsam da sadece kendi hesabimi oduyorum ama bunu sorun eden bozulan birine denk gelmedim. Gerci su da var genelde asiri havali tiplerle takilmadigim icin de olabilir bu cunku genelde bu asiri havali karsi cinslerde "ben o kadar hazirlandim suslendim bi zahmet odesin" kafasi olabiliyor.

Ha sevgilimle oldugumda o beni durdurmadigi surece oduyorum oderim cunku boyle jest yapmak gibi geliyor hosuma gidiyor ama tabii karsilikli bu durum.
  • proletarier aller lander vereinigt euch  (14.11.17 17:17:28 ~ 17:19:36)
Kadınlar ödeme konusunda samimi değiller. Teklif eden de formaliteden teklif ediyor.

  • Kusursuz dostlarin dort ayagi vardir  (14.11.17 17:35:02)
Doğrusu ben ödüyorum. hatta birden fazla dışarı çıktıysam ve ilkinde ödemeyi kaçırdıysam ikincisinde kesinlikle ben öderim bir şekilde. Takıntılıyım bu konuda. (Kadın)

  • kismisolungac  (14.11.17 17:35:29)
Bir arkadaşım kendini ezik hissettiğini söylemişti.
İnciniyormuş gururu kırılıyormuş.
Bu kadar saçma bir şey duymadım.
E sen sürekli hesap ödediğinde o kız da incinmiyor mu? Gururu kırılmıyor mu?

Asla hesabın tümünü birinin üzerine yıkmadım, yıkmam.
Yakın erkek arkadaşlarıma zaten paramın olmadığını söylerim ona göre bir yere gideriz.
Ya da o gün o ödediyse mutlaka sonrakini ben öderim.
Yakın değilsem planı ertelerim.

Davet eden öder sözünü de işime gelince kullanabiliyorum "ama ben davet ettim olmaz böyle" gibi.
Bu kafadaki insanla özellikle de bu meseleyi kendine dert ediyorsan mutlu olamazsın.
Mutlaka bir yerlerde patlak verir.
Burada olmazsa başka bir şey çıkar.
Ya bu konuyu konuşup orta yolu bulun ya da komple ilişkiniz üzerine oturup karara varın.
  • mutekebbir  (14.11.17 17:38:57)
Param varsa kadın erkek farketmez hesabı ödemeye çalışırım. Diğer türlü hoşuma gitmiyor.

  • eksimeksi  (14.11.17 21:00:58)
Ben oderim, odetmezse tatliyi,kahveyi oderim... ama bazen illa ben odeyeyim dedigimde itici oluyor muyum diye dusunuyorum.

K
  • chezsoi  (15.11.17 00:36:06)
ilk buluşmada hesabı ben öderim, bu konuda hamle yaparım. yok olmaz falan derse ısrar ederim ama çok da uzatmam.

yemek sonrası kahve vs için önceliği ona bırakırım. böylece maddi olmasa da psikolojik olarak denge kurulmuş olur. hesap geldiğinde ortadan kaybolmayan kızın değeri gözümde anında yükselir. olay maddi değil düşünme biçimi ile alakalı.

benim için gurur değil değer verildiğini gösteren bir jest olarak düşünüyorum. ilişkinin ilerleyen aşamalarında her iki tarafta maddi durumu hakkında açık olursa bence sorun kalmıyor.kimde para varsa kim daha rahat ise o öder.
  • orpheus  (15.11.17 04:49:52 ~ 04:52:11)
dun biriyle ciktim, ortak odedik ilk bulusma diye. spesifik olarak biri cagirmamisti, ortaklasa karar vermistik, ama bir dahakine ben cagirip hesabi ben odemeyi dusunuyorum. erkek tarafiyim.

  • baldur2  (15.11.17 04:51:44)
davet eden öder. sonra ilişki ilerlerse sorun kalmaz, bir şekilde ayarlanır. bunları kafaya takan insanda az biraz ucuzluk vardır.

  • Apocalypse  (15.11.17 11:41:06)