Fotoğraflarım neden like almıyor

Ya instada fotoğraf paylaşıyorum eğer kendi fotoğrafımsa 100ü zorluyor like'lar ama doğaydı sanatsaldı vs.tarzdaysa 20 30 civarı kalıyor. Tamam like her şey değil belki ama neden yani? Ben mi beceriksizim ve güzel çekemiyorum yoksa insanlar mı sanattan anlamıyor?

Doğa fotoğraflarını profesyonel gibi çekmiyorsundur, düşündüğün kadar güzel durmuyor olabilir. Takipçilerin doğa fotoğraflarını sevmiyordur belki. Mesela şunu fark ettim; benim telefonda hep ağaç, çiçek, hayvan fotoğrafı var, insan yok; biri bulsa telefonun benim olduğunu kanıtlayamayacağım neredeyse ama arkadaşın telefonunda da 3 milyon selfie var. Dolayısıyla, arkadaşa benim telefonumdaki fotoğrafları göstersek beğenmez; ben de onun telefondakileri beğenmem.

  • aychovsky  (12.11.17 23:33:21)
instagram hesabını paylaşırsan ben like'larım hepsini ^^

  • petek  (12.11.17 23:35:24)
acemi +1

sadece sevişmek de değil, büyük ihtimalle kadın erkek karışık herkes daha az likelamıştır doğa fotoğrafını çünkü instagram bi rekabet ortamı. klasik instagram kullanıcısı ticaret şirketleri gibi artık en temelde nereden kar edebilirim diye bakılıyor, insanlar da nerden dopamin koparabilirim diye bakıyor aynı hesap. normal o yüzden.
  • vedatchilipeppers  (12.11.17 23:35:29)
@aychovsky ya şuna kötü diyenin gözü düşer bence :(
hizliresim.com

  • dedi ayca  (12.11.17 23:39:42)
@acemi değil mi? :( kelebek kanadı işte :( ölmüş yazık :( renkler falan kötü mü ya? Güzel olması için me lazım ki sence?

  • dedi ayca  (12.11.17 23:42:26)
güzel değil. üzgünüm. insanlar ölüm görmek istemez bence.

  • petek  (12.11.17 23:43:51)
Bilemedim. Ben olsam beğenirdim.
Gerçi Instagram da kullanmıyorum ama demek ki takipçilerin "Doğayla uğraştırma bizi. Börtü böcek istemiyoruz, seni istiyoruz" havasında olabilir.

Bu foto genel olarak ölüm üzerine olduğu için desek, diğer beğenilmeyen her fotoğrafında bir hayvan leşi yoktur herhalde
  • aychovsky  (12.11.17 23:44:42 ~ 23:46:01)
Biraz daha büyük ve farklı açıdan cekmeliydin. Ne olduğunu anlamak icin zorlandım. Işık iyi gibi ama.

  • vampir akrep  (12.11.17 23:47:29)
sık paylaşım yapıyorsundur veya takipçilerin senin fotoğrafını, çektiğin fotoğrafa yeğliyordur. ki genelde öyle olur.

  • bruceandwayne  (12.11.17 23:48:31)
cevap basitmiş, kadrajla ilgili problemin var. daha çok fotoğraf görmen gerek.

  • bruceandwayne  (12.11.17 23:57:47)
Instagram şunu yedim, şunu içtim, çok yakışıklıyım/güzelim, hahaha inanılmaz eğleniyorum mekanı. Sen ödül alacak düzeyde foto çek istersen, kimsenin umrunda olmaz.

  • doxanikee  (12.11.17 23:58:54)
Bence bunlara takılmamalısın :)

Insta zaten teşhir alanı. Doğa falan pek ilgi çekmez yani.
  • MaNOfTheYear  (12.11.17 23:59:46)
Simdi hafif gogus dekolteli suh bir foto paylas direk 150 begeni 20 yeni takipci gelsin.

  • duptıs  (13.11.17 00:00:21)
vay be analar ne kızlar doğuruyor. öpüşmeli fotoyu görünce direkt kapadım.

  • petek  (13.11.17 00:00:55)
Cekim acilari basarisiz bence

  • gozu acik sevisen yahudi  (13.11.17 00:01:53)
çekim açım ve kadrajla ilgili yorum yapan arkadaşlar fotoğrafla bir geçmişiniz var mı ya da makine kullanıyor musunuz? iğnelemek amaçlı sormuyorum amatörüm zaten belki vardır bir iki tüyonuz :D

  • dedi ayca  (13.11.17 00:11:40)
güzel diyip paylaştığın fotoğraflardan yola çıkarak (hesabına da baktım), evet kompozisyon sıkıntın var(araştır: rule of thirds), biraz flickr'da 500px'te belki pinterestte fotoğraf bakıp görsel zevkini de artırman lazım bence.

mesela o borulu ağaçlı fotodaki gibi desenler-çizgiler üzerinden gideceğim dersen öyle şeylere bak. Orada yaptığın gibi çaprazdan değil de tam karşıdan dik şekilde çek vs vs. gördükçe anlarsın.

kelebek dersen, sığ alan derinliği başta çok hoş geliyor olabilir ama pek de özel bir şey değil. Biraz zoom yap ya da yaklaş, diyaframı sonuna kadar aç voila! Onu da tam tepeden çekebilirdin aşağıda 90 derece.

ve evet insanlar da arkadaşlarını görüp beğeniyorlar, manzara vs. çekince çok özel değilse beğenmiyorlar. Bir de senin içinde olduğun fotoğrafları sen çekmiyorsun o kişi kimse daha iyi çekiyor olabilir :p
  • rodriguez2  (13.11.17 00:16:47)
Bu herkese oluyor o yuzden salla. Haa içinde sen oldugun fotograflarda guzel pozlar vermissin, hemen begene cokuyorlar iste :)

  • eazy  (13.11.17 00:22:04)
kendi fotoğraflarının daha fazla beğeni alması normal.Çünkü listende olan arkadaşların seni bütün olarak sevip,beğendikleri için bunu Beğen butonu ile ifade ediyorlardır.ancak herkesin görsel medya zevki farklı olur.kimi sanat sever,kimi mizah,kimi spor, kimi araba vs. dolayısıyla farklı zevklere hitap edebilen paylaşımlar paylaştığın görsele ilgisi olanların dikkatini çekecektir sadece.çekim açısı,kadraj,aydınlık vs.terimlere takılma.anı yakaladığın an bas geç.

  • since1907  (13.11.17 00:23:22)
@rodriguez 155 boyum var ve hepsi yüksek şeyler aslında karşıdan çekiyorum ama kompozisyona göre bayağı aşağıda kaldığım için yamuk oluyor :( kelebek de akvaryumun içindeydi bir botanik bahçesinde ve başka açıdan çekmem mümkün değildi :D
Rule of thirds uyguluyorum zaten tam ortadan değilse çektiğim şey

  • dedi ayca  (13.11.17 00:23:26)
instagram bir sanat galerisi değil. dünyanın en güzel fotoğraflarını çeksen yine de beğenilmeyebilir.

kendi fotoğraflarının neden daha çok beğenildiği ise yukarıda açıklanmış.
ek olarak takipçilerin onları fark etmen için veya az like olmasın diye beğeniyor olabilirler.
arkadaşları olduğun için, içinde sen olan fotoğrafları beğenmiş olup, çektiğin fotoğraflarla ilgilenmeyebilirler de..
  • tabudeviren  (13.11.17 00:24:46 ~ 00:27:16)
@rodriguez bir de ışığı kamerayı açıyı ben ayarlayıp veriyorum erkek arkadaşıma :d kompozisyonu da anlatıyorum hani şu şu kadar görünsün gibisinden. aslında yine ben çekmişim gibi sayılabilir :P

  • dedi ayca  (13.11.17 00:24:59)
tek derdin bu olsun.

hashtag'e aban ben öyle 10-15'ten 50'lere kadar çıkardım laykları, hedef 65 sşldkfşlkdsş
  • yuto  (13.11.17 01:25:13)
instagram linki kaldırılmış galiba göremedim. neyse google görsellerde senin fotoğrafı arattım ve sonuç şöyle;
www.google.se

pek iç açıcı değil bence :D
  • senolll  (13.11.17 04:57:55)
bende durum tam tersi :))

sanatsal çekip koyduklarım kendi fotoğraflarımdan daha fazla beğeni alıyor.

o kadar çirkinim demek ki.

bu arada o kelebek fotoğrafına beğeni alamaman gayet normal.

not: fotoğrafçıyım.
  • eeb  (13.11.17 10:03:30)
sabit kalfagil - fotoğraf sanatında kompozisyon kitabını tavsiye ederim.

  • tom creo  (13.11.17 10:52:01)
bir de şu aklıma geldi :)
www.uzmantv.com

'herkes güneş resmi çeker. ulan dünyanın her yerinde güneş batıyor, ne zaman çekersen aynı bok' kelebek için de aynı durum olabilir.
  • tom creo  (13.11.17 10:57:14)
Arkadaş çevreniz daha fazla galiba instegramda , bende fotoğraf gruplarını yada gezginleri filan takip ediyorum , doğa fotoğraflarım daha fazla beğeni alıyor

Farklı yerlerde paylaşabilirsin fotoğraflarını , arkadaşlarının bakmadığı.
Flickr da paylaşım yaptığımda gelen beğeniler beni istegramdan daha fazla mutlu ediyor.
  • bnmzz  (13.11.17 11:12:37)
Bir de kedi fotoğraflarıyla şansını dene bakalım ne olacak? Başına ponçik monçik vs şeyler eklemeyi unutma ama

  • primetime  (13.11.17 11:18:24)
rahmetlinin sadece bi tarafı net. vücudunun geri kalanı bulanık. en azından vücudunun tamamı net olmalıydı..

  • silah taciri  (13.11.17 11:53:11)
meme > dağ taş sanat vb...

  • Tears of Devil  (13.11.17 12:08:05)
belki de senin 100 like almandır garip olan..

  • danton  (13.11.17 13:02:34)
hastag lere abanacaksın.

  • karpuzpeynirekmeksu  (13.11.17 18:36:05)
Diğerlerini bilmiyorum ama kelebekli foto gerçekten kötü. Ayrıca dediğin gibi like her şey değil, boşver kafana takma..

  • iwasbornonamountainside  (13.11.17 19:05:40)