elde çamasir yikamak - bi cift corap

ev arkadasim 1 cift corabi yikamak icin 1.5 saat camasie makinasi calistiriyor bazen. bana cok sacma geldi. normal mi bu?

bi cift corabi 3 dakkada elde yikamiyor musunuz gerekiyorsa? yeni nesil elde hic mi bir sey yikamiyor? deli misiniz siz?

1-2 tisort yikiyor bazen de. yahu neden biriktirip yikamiyorsunuz yeterince kiyafetiniz varsa?

ev arkadasimin da yeterince kiyafeti/yeterince kiyafet alacak parasi oldugunu biliylrum.

edit: elektrik su faturasi odemiyoruz. isyanim ona degil. bana sacma geliyor yine de.

Arkadasin malmis. Ama hicbir seyi elde yikamiyorum her zaman yeterli corabim donum var. Azalacak gibi olursa da bitmeden makineye atiyorum kirlileri. Elektrik ve su faturasini 2/3 oraninda al ondan.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (09.11.17 13:07:58)
Mustafa sen misin ?

Ben de böyle yaparım, yani çorap için değil ama mesela o gün planlı bir şekilde(çok nadir olur bu) o tişörtü giyeceksem eğer/giymek istiyorsam onu tek atarım makinaya, aynı şekilde mesela giymek istediğim bir çorapsa ve tek başına kirliyse onu da atarım.

Biraz şey gibi yaklaştım duruma, misal evde de şahane kahve yapıp mug'a koyup dışarıda içebilirim ama genelde(neredeyse sürekli) evden yapmak yerine ofise giderken yolun üstünden kahve alıyor(d)um, ve bu elektrik-su giderinden daha major bir maddi gidere sahip oluyor.

Sanırım hayat tarzı ile alakalı birazda, elbette öyle düşünmeyenler çıkacaktır ama. Malesef öyle.
  • mete kudur  (09.11.17 13:10:15 ~ 13:11:08)
o kadarcik sey icin makine acmak cevre dusmanligi, cehalet, saygisizlik, kiroluk ve daha bilumum.

sadece para meselesi degil bu. parasi neyse veririm okuzlugu de yapmasin. net bir sekilde oyle yapmamasini soyleyin.
  • jimicik  (09.11.17 13:12:25)
o makine tek çamaşır için makine doluymuş gibi litrelerce su ve elektrik harcamıyor mu? bi çift çorap için makine çalıştırmak ne demek, bu nasıl mantık? ve sen bunu normal bişeymiş gibi nasıl soruyosun buraya, ben olsam esaslı bi kavga etmiştim.

ayrıca fatura ödemiyor olabilirsiniz ama kullandığınız su ve elektrik ağaçta yetişmiyor sonuçta.
  • elorelia  (09.11.17 13:13:18 ~ 13:13:56)
Makine kıyafetleri sürtüştürerek temizliyor, yani harcanan suyu elektriği geçtim tek bir kıyafet atmak gerzeklikten başka bir şey değil teknik olarak.

  • i was made for you  (09.11.17 13:40:31 ~ 13:41:35)
1 çift çorap için 1.5 saat makine çalıştırmak mı?
Yaptığı aşırı derecede israf ve muhtemelen israf olduğunun da farkında değil. Yani cahil.
Okumuş, öğrenmiş bilinçli biri bunu yapmaz. Çevre bilinci olmayan insanlardan nefret ediyorum, dünyayı bok ediyorlar.

İnsanın içi acır ya. Çok sinirlendim.
  • peggy  (09.11.17 13:51:43 ~ 13:51:52)
arkadasi savunacak degilim ama aslinda bu kafayla her gün tshirt yikamak bile gereksiz, hatta pantolonlari haftada bir yikiyor sanki herkes. elbette bir cift corap icin israf, bu arkadasin sadece tek cift corabi mi var, cok ilginc.

benim evimde camasir makinasinin üstünde asili hangi program ne kadar enerji ve su harciyor.

normalde biriktirir atarim ama 2 tshirt icin calistirdigim olur. 50 lt su harciyor, 0.3 kwh enerji harciyor. eger bu tshirtleri elde yikasam kombi zaten bu kadar enerji harcayacak.
  • kurnaz  (09.11.17 14:04:18 ~ 14:06:13)
15dklık program bunun için zaten. ama 1 çift çorap için yine açılmaz. yaına tişört vs. eklersin. makine dolar biraz.

  • sutlu nescafe  (09.11.17 14:54:28)