Yurtdışı alışveriş

Şimdi yurtdışı sitelerden alışveriş ettiğimizde bir limit vardı, neydi unuttum ama epey az bir şeydi diye hatırlıyorum. Atıyorum 80-120 usd arasında bir elbise alsam gümrüğe takılacak. Bunun vergisini ödeyeyim de yerimden kalkmadan kapıya gelsin oluyor mu? Olursa nasıl oluyor? Tecrübe etmiş arkadaşlar var mı?

30 avro şu an yurtdışı alışveriş limiti. Bunun üzerindeki ve yasaklı olmayan ürünler için ürünün %90 gümrüğe takılıyor ve gümrükten çıkması için bir miktar haraç vermeni istiyorlar.

Hesap şöyle: Satıcı AB üyesi ülkedeyse fatura tutarının %18'i, değilse %20'si vergi ödüyorsun. Sonrası normal alışveriş gibi kapına kadar geliyor.

Bazı siteler (Amazon) en baştan vergiyi vs. hesaplayıp senden tahsil ediyor, sen hiçbir şeye karışmıyorsun. Bazısı da gümrüğü sen halledersin diyerek hiçbir şeye karışmıyor.
  • chicha  (08.11.17 16:21:20)
bildiğim kadarıyla 30 euroluk limiti geçince uygulanan vergiyi ürün ptt'ye gelince oradan ödeyebiliyorsun.
Az bir miktarsa kapıda ptt görevlisi de alıyor denmişti bana zamanında.

Onun dışında na-kd diye bir siteden alışveriş yapmıştım. Orada gümrüğe takılınca ektra bir ödeme çıkarıyorlar ve verilen hesaba havale ile ürün yine direkt adresinize ulaşıyor.
Bu şekilde çalışan yerler olduğu gibi gümrük işlerini size bırakan siteler de var.
Ptt'yi arayıp bir sorabilirsiniz bu durumda ödemeyi size yapsam oluyor mu diye.
  • demoniclewinsky  (08.11.17 16:28:19)
Vergiyi gümrüğe gitmeden ödemenin yolu var mı?

  • SiyamkedisiZorro  (08.11.17 16:28:45)
Yurtdışı gönderi PTT'ye teslim edilirse gümrüğe falan gitmene gerek yok, gelen kargo görevlisine ödüyorsun kapıda. Ne kadar vergi ödeyeceğin ise PTT kargo takip sitesinde yazıyor.

Ama mesela DHL teslim aldıysa sana kargonun gümrükte olduğuna dair bildirimde bulunuyorlar ve birkaç belge (kimlik fotokopisi, ürünün ne olduğunu ve tutarını gösterir ekran görüntüsü ve gerekirse kredi kartı ekstresinin ilgili kısmı) istiyorlar gümrükten çıkarmak için. Bu belgeleri gönderdiğinde şu kadar ödeme yapman lazım diyorlar, ödeme linkine tıklayınca kredi/banka kartıyla ödeyebiliyorsun.

Sonrası kapına kadar getiriyorlar.
  • chicha  (08.11.17 16:55:08)