arduino soruları

fen bilgisi öğretmeni olan eşim, okulda çocuklara göstermek amaçlı bir maker öğretmen eğitim programı ile arduino eğitimine katıldı. ben, çocukluğunda en sevdiği oyuncağı tees elektronik basic set olan, oradan buradan söktüğü motorlarla icatlar yapan bir çocuk olarak aklım gitti buna. bir set de kendime aldım, kendi kendime takılıyorum şimdi.

ama birkaç basit sorum var siz sevgili elektronik dehalarına.

1. potansiyometre ile led parlaklığı ayarlama devresi var. kurdum, programnı yükledim, iyi güzel, potu kısınca ışık kısılıyor, açınca parlıyor. ama rahat duramam tabii, ledi çıkardım, oyuncak helikopterden söktüğüm dc motoru taktım aynı yere. potu kısıyorum duruyor, az açıyorum yavaş dönüyor, sonuna kadar açınca hızlı dönüyor. iyi güzel, olması gereken de bu. ama ben potu aradan çıkarıp motora +5v'u doğrudan verince motor deli gibi coşuyor, çok hızlı dönüyor. e abi potu sonuna kadar açınca da böyle dönmesi gerekmez mi? yani bu motora 5v verince böyle dönüyorsa, potu sonuna kadar açınca niye böyle dönmüyor? ayrı bir direnci mi var, nasıl oluyor?

2. motorlarla ilgili bilgi edineyim diye bir tane step motor aldım, sürücüsüyle birlikte. bağladım, programını yükledim. motorun içinden vzzzzz diye ses geliyor, ama şaftında bir dönüş yok. programdan hızını arttırıyorum, vızıldama artıyor ama yine hareket yok. sağa dön, dur, sola dön, dur şeklinde program atıyorum, vzzzzz (dur) vzzzzz (dur) diye verdiğim komuta uygun vızlıyor ama bir dönüş yok. motor mu bozuk, şaftın dönmesi için bi yerini mi dürtmem falan lazım, başka mı bir hata yapıyorum? onca video izledim, yazı okudum, çözemedim.

teşekkürler herkese. tavsiyelerinize açığım bu arada.

İlk durumda motoru neyle bağlandı arduino ya? Bir ihtimal potansiyometreden dolayı da olabilir ama çok fark olmamalı. Seri iletişimle, potansiyometrenin bağlı olduğu analog pinin değerini görseniz daha sağlıklı olur.

2.de ise sıralamada veya bağlantıda falan bir hata olabilir. Görmek lazım kurulan devreleri.
  • reactionic  (07.11.17 13:31:56)
1) Led'i pwm ile mi sürüyorsunuz. Potu tamamen açınca %100 5 volt verdiğinden emin olmanız lazım (arduinoda 3.3v out da vardı galiba). Analog read() komutuna bakın ve serial monitörden potun değerini izleyin.

2) Step motor sürücüsün üzerinde switchlerden microstep ayarları falan vardır onları kurcalayın. ses gelip dönmemesi sürücü step motor bağlantısını yanlış yapmışsınız demek olabilir.
  • ilkerrr  (07.11.17 13:34:28)
1. Muhtemelen potun minimum direncinin sıfır olmamasından kaynaklanıyor. Aşağıdaki resimde potun çalışma mantığını görebilirsiniz. Ya sonuna kadar açınca o sarı bölge tam sıfır olmuyor ya da o yeşil ve siyah bölümlerin dirençleri ihmal edilebilecek kadar küçük değil.

i1.wp.com
  • 2enkucukasalsayidir  (07.11.17 13:56:08 ~ 14:00:07)
bunlardan bağımsız bir tavsiye, arduino güçü ile lad vb dışında bişey çalıştırmayın. ilk başlarda ben de hep yaptım o hatayı. sonra arduino zarar görüyor. yani güçü bağımsız verin aruinonun sadece kontrol sinyali vermesini sağlayın.

  • vassal  (07.11.17 15:02:09)
1. potansiyometrenin şeyinde led için takılan direnç duruyo olabilir

2. step motorların türüne göre tetikleme kombinasyonu farklı oluyor (içten yanmalı gibi 4 zamanlı mı ne mıknatıs çalıştırılıyo), programın sırası falan değişitirlerek halloluyor o mevzu.
  • yuto  (07.11.17 15:34:29)
dediklerinizin tamamını anlayamıyorum (pwm ile sürmek vs), çünkü acemiyim, pek bilmiyorum. ama şunlara cevap vereyim.

ilk durumda örnek devredeki ledi çıkardım, breadboard'daki aynı deliklere motorun ucundaki kabloları soktum, o şekilde bağladım. ledin direncini de çıkardım etkilemesin diye. yani dediğiniz gibi potun mininmum direncinin sıfır olmamasından kaynaklı gibi. en sona kadar da açsan sıfırlanmıyor gibi. yani eğer öyleyse sebep aramiycam, olabilir. sadece mantığını kavramaya çalışıyorum.

devre de aynen ilgili sitedekinin aynısını kurdum işte. şöyle: maker.robotistan.com

kütüphaneyi de, ilgili programı da aynı yerden indirdim.

arduino bozulursa bozulsun önemli değil. çocuk gibi potu açınca motorun hızlanmasıyla falan eğlenmek hoşuma gidiyor. kendimi bi halt yapmış gibi hissediyorum.
  • kibritsuyu  (07.11.17 16:52:40 ~ 17:00:09)
İlk durumda motoru direk arduino'ya bağlamışsınız sanırım arada motor sürücü olması lazım ve hatta motor enerjiyi başka bir kaynaktan almalı. Mesela robotistan da örnekte gücü arduino üzerinden almış. Eğer power jack ile besliniyorsa oluru var yine ama usb ile besleniyorsa ayrı bir kaynak kullanmak lazım en sağlıklısı odur.

  • reactionic  (07.11.17 17:53:59 ~ 17:54:30)
arduino ile gerçekten eğlenceli oyuncaklar yapabilirsiniz. ama işin teknik kısmına biraz kafa yormak zorundasınız. mesela şu siteye göz attınız mı? :

arduinoturkiye.com
  • izole  (07.11.17 18:29:29)
arduino pinlerinin çıkış akımı 20 ma. haliyle motoru sürmek için çok çok yetersiz kalıyor.

pwm > pulse with modulation.

yani enerjinin darbeli palsler halinde sisteme verilmesi. mesela ledi yakarken lede gene 5 volt gidiyor ama bu voltajın pals genişligi %30 oluyor bu durumda da ledin parlaklığı %30 oluyor.
  • orpheus  (07.11.17 19:29:41)
step motorun vızladığı halde dönmeme sebebi, motordan çıkan kabloların ucunda bulunan beyaz dişi soketin kablolara ters sırayla takılmış olması. yani o soketi sürücüdeki erkek soketlere taktığımda üstte mavi, altta kırmızı kablo olması gerekirken, üstte kırmızıi altta maci kablo olacak şekilde takılıyor. soketin tek taraflı yapısı nedeniyle çıkarıp ters de takılamıyor. yani ürün hatalı. bende bir kabahat yokmuş. soketi sürücüye ters takamadığım için erkek-dişi jumper kablo kullanarak tam ters sırada bağladım çalıştı.

  • kibritsuyu  (07.11.17 23:00:43)
1. potansiyometre zaten dirençtir. tam açık halde bile iç direnci vardır. yani arduino'dan gelen 5v gerilimi sınırlar.

2. step motor bağlantılarında problem yoksa sürücüyü ayrı besleyin. arduinodan gelen güç yetmiyor olabilir. bazen basit dc motorlarda bile yetmiyor.
  • lancelot du lac  (16.01.18 22:26:50)