istanbul'dan uludağ'ın görünmesi

bununla ilgili yıllardır internette tartışılan konu sona erdirilmişti, görünüyor. hatta engebesiz düz bir arazide cismin boyuyla kaç metre uzaktan görünebileceğine ilişkin denklem de var.

peki türkiye ve çevresinde bununla ilgili deneyimlediğiniz ve duyduğunuz nereler var. mesela sinoptan karadenizin karşı kıyısının görünmesi efsane midir, yahut mersin 52 kattan kıbrıs ın görünmesi ? bildiğiniz yeerleri yazar mısınız.

bana sinop'ta ukrayna kıyıları diyerek bir kayalıklar göstermişlerdi gittiğimde . gökyüzü açık ve güneşliydi deniz durgundu .dikkatli bakınca görünüyordu .
istanbul'dan uludağ'ı görmeye çalışmadım ama konya o kadar düz ki merkezden ılgın'a araçla giderken ankara'yı göreceğimi düşünmüştüm

  • devilone  (06.11.17 10:22:54)
Kuzey Kıbrıs'ta Kaçakçının köşkü denilen evden kuzeye doğru bakınca Türkiye'nin Toros dağları gözüküyor.(Özellikle açık havada karlı zirveler şıp diye seçiliyor.) Ayrıca yaz akşamlarında da gece saatlerinde Anamur'un ışıkları da seçiliyormuş uzaktan.(Aklımda Silifke diye kalmış ama haritaya bakınca bu mümkün gözükmüyor.)
Hatta gelen kişiler için ayırt edici olması için fotoğraflı bir şekilde örneğini de koymuşlar. Giderseniz görebilirsiniz Türkiye'yi.

  • ceyhan prensi adana  (06.11.17 10:24:42)
Yılda birkaç gün hava pırıl pırılken İstanbul’dan Uludag görünür. Çok uzak da değil, niye görünmesin?

  • fever  (06.11.17 10:26:22)
Geliboludan Avşa ya da Marmara adası gözüküyor sabahın erken saatleri ya da havanın güzel olduğu zamanlar

  • Tersidüzükilec  (06.11.17 11:09:33)
Benim Maltepe 17.kattaki evimden cok rahat gorunuyor. Her gunesli gun yasadigim olay.

  • Traveller  (06.11.17 11:44:36)
Ben de gördüm Uludağ'ı. Tam zaman hatırlayamıyorum ama, kar yağdıktan sonra hava pırıl pırıldı ve gayet görebiliyorduk.

  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (06.11.17 12:08:26)
Evliya Çelebi seyahatnamesinde İskenderunu anlatırken:

BU LİMANIN BATI TARAFINDA 260 MİL UZAKTA, KIBRIS ADASININ ANDROS BURNU VARDIR. AÇIK VE GÜZEL BİR HAVADA KIBRIS ADASININ KARLI DAĞLARI GÖRÜNÜR DİYORLAR AMMA, BEN GÖREMEDİM." der.
  • 1adam  (06.11.17 12:08:41)
Anamur'dan çıplak gözle deniz kıyısından Kıbrıs görünüyor, bazı havalarda özel olarak dikkatli bakmayı gerektirmeyecek derecede net hatta. Kapadokya'dan Erciyes gözüküyor ama o sayılmaz sanırım, zira çok yakınlar.

  • elikası  (06.11.17 13:03:34)
ben izmir karataş'tan iyte'nin üzerindeki rüzgar enerji santralleri'ni görebiliyorum. karayolu ile 50 küsür kilometre mesafe var körfezin etrafını dolaştığınız için.

  • rain when i die  (06.11.17 13:38:06)
yozgat merkezden kayseri erciyesi ıpıl ıpıl görmüşlüğüm var. dünya küçük.

arası 149km rekor bende sanırım. görmesem biri anlatsa inanmazdım :)
  • vassal  (06.11.17 13:43:17 ~ 14:46:55)