Askerlik tecili ve yüksek lisans

Yüksek lisansa 2015 Eylül'ünde başladım. Şu an 1 Ocak 2019'a kadar tecilim var diye biliyorum (Başlangıç tarihinden sonra 3 yıl 4 ay). Normalde bu aralar tezi sunup okulla ilişiğimi kesecektim ama hem hocam genellikle ABD'de oluyor (ve gelecek dönem komple orada olacak), hem de ben başka bir şehre taşındım iş sebebiyle. Bu yüzden tez savunmasının Haziran'a ertelenmesi söz konusu olabilir. Haziran'da savunmayı yaparsam da doktora başvurularını kaçırmış olacağım vesaire. Sorumu en basit haliyle şöyle sorayım:

Yüksek lisanstan 2 yılda değil de 3. yıl mezun olmam durumumda, yüksek lisansın bitimine takiben 1 sene daha askerliği tecil ettirmem mümkün mü? Yoksa bu sadece 2 senede mezun olanlar için geçerli bir kural mı?

Yüksek lisans yapan ve bitirme niyetinde olan birinin faydalanabileceği maksimum tecil süresi yüksek lisansta geçen 3 yıl ve onun üstüne mezuniyet sonrası gelen 1 yıllık tecil süresi ile beraber toplamda 4 yıl mı yani? Yoksa her şey dahil 3 yıl 4 ay mı?

Net bilginiz varsa bu konuyla ilgili paylaşırsanız sevinirim. Resmi bir açıklama daha da iyi olur. Herkes nasıl yüksek lisans zinciri yaparak askerlikten yırtıldığından bahsetmiş ama biri de mezun olduktan sonraki tecil sürecinden bahsetmemiş doğru düzgün.

şu an benzer bir durumdayım. Yüksek lisansa başlayalı 3 yıl 2 ay oldu. Ocak 17 2017'ye kadar yükseğimi bitirirsem bir sene daha tecil alma planı yapıyorum.

kaynak:www.boun.edu.tr

'Yüksek Lisans öğrenimini tamamlayan yükümlülerin askere sevkleri Askerlik Şubeleri tarafından mezuniyet tarihlerinden itibaren 1 yıl süreyle ertelenmektedir.'
  • yilki ati  (05.11.17 22:09:49)
öyle bir tarih kıstası mı var ya?

ben de 2015'te başladım yükseğe.aynen 2019 ocağa kadar tecilim var. henüz tez aşamasında dahi değilim, yani 4 yılda bitirmeyi planlıyorum totalde yükseği ve bittirkten sonra da direkt 1 yıl hakkım var diye biliyorum.
  • body electric  (05.11.17 22:29:41)
@body electrik, toplamda max 3 yıl 4 ay tecil ettirebiliyorsun. sonrasında ya askerlik, ya yeni yüksek lisans, ya da mezun olup 1 yıl tecil.

  • yilki ati  (05.11.17 22:33:21)