cok uzulen bir tek ben miyim?

tarsus'taki kazi bitmis, aciklamaya gore pismis kaplar bulunmus... muhtemelen oradan cikan sey coktan yurt disina gitti bile.

ote taraftan tadilatta olan istanbul arkeoloji muzesinden yuzlerce eserin yurt disina satildigi haberleri aliyorum.

zeugma desen de oyle.

her taraf defineci dolu, tarihi eserleri bir bir yurt disina satiyorlar.

misira bakiyorum, tum tarihi eserleri dunya ulkereli tarafindan yagmalanmis.

cok uzuluyorum ya, keske her ulke kendi tarihi eserlerine sahip cikabilse. keske uluslararasi bir yasa taninsa da her ulkeye calinan eserler iade edilse... cok uzucu,

bu duruma uzulen bir tek ben miyim?

umarım ucuza gitmemiştir.

  • doxanikee  (04.11.17 22:02:07)
bence boşuna üzülüyorsun gittikleri yerlerde o eserlere daha iyi bakıyorlar

  • Sir Anthony Hopkins  (04.11.17 22:03:30)
konuya baska bir acidan bakalim.
ornegin palmyra'nin basina gelen belli. ya da pakistan'daki iki bin yillik budist heykellerin.

tarihi eserler gelismis ulkelerdeki koleksiyonerlerin elinde daha guvende olur belki.
  • cedex  (04.11.17 22:04:17)
"üç beş çanak çömlek" muamelesi görmeyeceği bir yere gitsin, değeri bilinsin daha iyi.

işidçi köpekler bombalasın, başka maymunlar kırsın parçalasın, kepçelerle dozerlerle üzerinden geçsin... başlarına bunlar geleceğine gitsinler.
  • runagain  (04.11.17 22:04:46)
Beni de oldukça uzuyor bu durum. Gavurlar daha iyi bakıyorlar bırakın çalsınlar gibi bir düşünceye de asla katılmıyorum. Yani caldiklarinda bizim değerlerimizi korumak için çalmıyorlar kendi çıkarları için kullanmak için çalıyorlar. Her türlü zarardayız. Binlerce yıllık bilgi ve kültür birikimini mok etmişiz, cahil verimsiz insanlar haline gelmişiz maalesef...
www.google.com.tr

  • scorpion37  (04.11.17 22:09:06 ~ 22:15:33)
konu aptallık değil. para.

bilmiyor mu adamlar tarihi eserleri satmamayı ? sadece öncelik olarak ilgilerini çekmiyor. gitsin para gelsin iki diplomasi puanı alırız diye bakıyorlar. hep böyleydi.

@3 olayı özetlemiş işte. trdeki müzelerdense oralarda kalsın ya.
  • liriamer  (04.11.17 23:50:11)
ben üzülmüyorum çünkü türkiye'de kalsa da rezil olacak.
bari doğru düzgün bir yere gitsin de hakettiği muameleyi görsün.

  • kayranin kedisi  (05.11.17 00:29:17)
tarihi eser çıktığını sanmıyorum.
onlarca kazı yapıldı hangisi sniper'larla korundu ?
orayı basıp mermeri, mozaikleri mi çalacaklardı ?

muhtemelen altın çıkmıştır, onu da eritmişlerdir.
canım türkiyem. öpücük.
  • herhaltibiliyoring  (05.11.17 00:36:25 ~ 00:43:53)
senin ve ulkenin bir degeri yok abi gelismemis sapik ve cahillerle dolu insanliktan uzak bir ortadogu ulkesindesin o eserlere avrupada daha iyi bakarlar bosver

  • the rainmaker  (05.11.17 00:59:19 ~ 01:00:27)
Bence hak etmiyoruz biz o tarihi eserleri.

Truva'daki atın içinde 'Ayşe <3 Mehmet', 'Mahmut hepinizin a... koyar', 'Cemile was here' yazmayan 1 santimetrekare yer yok. İyi ki at orijinal değil. Efes desen pislik içinde. IŞİD dibimizde, gelip heykelleri parçalıyor. Bu ülkenin cumhurbaşkanı sanat eserine ucube dedi. Metro sırasında bulunan kalıntılara '3-5 çanak çömlek bulundu' dedi; İnönü Stadı'nın yapılışı sırasında bulunan tarihi eserler parçalandı, yok edildi. Kırşehir'de 4000 yıllık taş anıt parçalandı. Sit alanları imara açıldı. Kalenin tekini Sünger Bob'a çevirdiler, tüm orijinalliği gitti. Yani halka bıraksan bilinçsizce, yönetime bıraksan sistematik olarak yok ediliyor.

Ne kadar tarihi eser veya kültür adına gezilecek yer varsa %90'dan fazlasını zamanında Yunanlar yapmış, biz devralıp itina ile ağzına ediyoruz. Köklü bir değişim gelip eğitimle bu zararın önüne geçilmeden ya da geçici çözümle 'Eserlere çizik atana iyi hal affı olmaksızın en az 10 yıl ağırlaştırılmış hapis' gibi bir yasa çıkmadan, mümkünse ne varsa götürsünler. Hatta Yunanistan'a, asıl sahiplerine verelim, 'Biz beceremiyoruz, siz bakın' diyelim. Kimin kazanç sağladığından daha önemlisi eserin korunması. Koruyabilene, sahip çıkabilene kadar hak etmiyoruz eseri, kültürü falan. Üzüldüğüm tek şey de hak etmememiz, anca talan ediyoruz. Eser gidince rahatlama geliyor bana.
  • aychovsky  (05.11.17 01:03:50 ~ 06.11.17 15:50:24)