ikea'dan ev düzmek?

yakında evlenecek bir çift için soruyorum, öyle düğünlü dernekle evlenmeyecekler zaten, ailelerinin de durumu çok iyi değil. böyle perdeden dolaba, halıdan yatağa, koltuktan bardağa herşeylerini ikea'dan alsalar ne olur fiyat/performans açısından? kızın bir miktar çeyizi var tabi ama ikisi de ailelerini zora sokmak istemiyor.

şimdi kızcağızla birlikte oturup bakıyoruz da -tanıdıklarım arasında salondaki koltuğudur ya da yatak odasındaki dolabıdır vs alan var ama hiç tüm evi ikea'dan düzen yok- yani enza mobilya'ya da baktık, kelebek'e de baktık, ne bileyim bir kuzenim işbir ve seray'dan aldı çoğu şeyini ikea'nın yanısıra, ikea tabi ki daha ucuz fiyat olarak (ne bileyim ektorp koltuklara baktık misal, orta kalite gibi diye düşündüm ben fiyatlarının ortalığından dolayı, ama tam da fiyat olayından anlamıyorum ikea'nın birazdan göreceğiniz üzere) daha ucuz yani bilindik markalara göre. duyurudan da bazı sorulara baktık, özellikle yatak ve karyola/baza için misal, kimi al demiş kimi alma demiş. genelde orta-yüksek fiyatlı ürünler için alınması tavsiye edilmiş ama orta-yüksek fiyatlı olanlar tam olarak ne oluyor misal? kızcağız zaten hiç anlamıyor, benden beter, alt tarafı sevdiceğiyle mutlu mesut yaşamak istiyor, bıkmış bu olaylardan XD

fikir verebileceklere teşekkürler şimdiden.

biz tüm evi o şekilde hallettik, bizde bizden önce evlenen arkadaşların yorumuna güvenerek o işi yaptık.

neden bunu yaptık bir kaç maddeyle açıklayayim
1. sade ev malzemesi bulmak zor sade derken orasından püskül olmayan sağından taş çıkmayan gibi var olanlar ya çok çok kötü yada çok pahalı ikea iyi geldi.

2. biz çok kısa zamanda karar verip evlendik (cidden) ve bir çok mobilyacı bize 15-20 günlerden bahsetti ürünlerin teslimine 3 arkadaş gidip tüm evi aldık 1 tam günü harcayarak kurdu (şarjlı matkap önemli onu sevin)

3. üstediğimiz yapıda koltuk ikeada vardı

4. istediğimiz gibi masa sandalye takımı en uygun ikeadaydı.

5 ve en önemlilerinden evin bir çok ürününü aynı renk aynı yapıda ürün şekilde aldık ve ihtiyacımız olan miktarda aldık ama atıyorum 5 ay sonra dolap ufak gelirse hiç görüntü kiriliği olmadan büyütme imkanı olması baya çekti bizi.

birde 1000tl 100 tl hediye çeki tüm evi aldığınız zaman tüm ıvır zıvır sayılan malzemeleri almaya yetiyor insana beleş gibi geliyor (evet biliyorum aslında gelmiyor)

kısacası bizden önce evlenen yakın arkadaşlarımız bunu yaptı bizde yaptık şu anda herkes memun durumundan öneririm.
  • exodia  (03.11.17 12:49:27)
ben evli değilim ama istanbula taşınırken bütün evi ikeadan aldım
ben de çok memnunum
hem varaklı takımlar yok ikeada hem de rahat ve kullanışlı :)
hem de nerdeyse 3 sene oldu hala baya sağlamlar.
  • interview with the vampire  (03.11.17 12:52:43 ~ 12:53:53)
Ben mobilyanın vs evladiyelik olması gerektiğini düşünmeyen bir insan olarak evimdeki yatak (döşek yani) hariç her şeyi İkea'dan aldım. Neticede işimiz değişiyor, evimiz değişiyor, o mobilyalar da değişebilir diye bakıyorum. Aldığım koltuktan da çok memnunum, yatak mobilyasından da, ufak dekoratif şeylerden de, kitaplıktan da.

Yatak rahatlığı çok önemli, neticede kötü uyku insanın moralini, çalışma performansını vs her şeyi etkiliyor. Bana bu düşünceyle ikeadaki yataklar fiyat performans açısından olumsuz geldi. Bellona'dan yatak aldım. Çok da iyi oldu.

Ayrıca tencere- tava da sağlık açısından önemli detaylar olduğundan bence onları da kaliteli, ne olduğu bilinen bir mağazadan, markadan almalarını tavsiye ederim.

Hediye çeki kısmına da katılıyorum, benim birkaç bin liralık alışverişim oldu sadece, 200 liralık herhangi bir koşulu olmayan hediye çeki verdiler. Onunla da ıvır zıvırları aldım.
  • sopiro  (03.11.17 12:53:06 ~ 12:54:05)
beğeniyolarsa neden olmasın, sonuçta oturacak olan onlar.

ama bence ikeadan daha uygun fiyata daha kaliteli ürün alabilirler. böyle marka olmayan ama gerçekten kaliteli ürün yapan yerler var, öyle yerler bulup bakabilirler ama yapım aşaması 1 ay kadar sürer.
  • contavolta  (03.11.17 12:57:35 ~ 14:13:56)
Malzeme kalitesi bakımından kelebekten falan iyi olur. Görüntü olarak da iyi olur.

El becerisi yoksa montajı zorlayabilir. Bir de modeller çok bilindik olduğu için ev öğrenci evi gibi durabilir.

Bir alternatif de iyi bir marangoz bulup pazarlık yapmak olabilir.

Her halukarda tavsiyem eşya adedini ve tasarımlarını olabildiğince sade tutmaları. Evleri ağzına kadar mobilya doldurmaya gerek yok.
  • chavezding  (03.11.17 12:59:31)
Bu biraz tarz meselesi. İkeadaki mobilyaların tarzını dışarıda bulmak pek mümkün olmuyor. Bir de koltuk vs. açısından kılıfları yikanabilen ve değiştirilebilen modellerin olması ayrı bir cazibe oluşturuyor. Mesela ektorplar gayet sağlam ve rahat koltuklar. Kılıflar yıkanabiliyor ve değiştirilebiliyor.
Ucuz etin yahnisi, ikeada da yavan oluyor. Ucuza kaçmamak lazım. Ama bana göre, fiyat ortalamaları diğer markalardan çok pahalı değil kalite vs.yi göz önüne alınca.
Bakılması gereken, kullanım amacına ve zevke uygunluk. Bunlara dikkat edilirse, ikeadan pek ala bütün ev düzülebilir, çok da zarar edilmez, kanaatimce.
Tabi, nakliye ve montaj işi biraz can sıkıyor ve ek masrafa sebep oluyor, bunu da hesaplamak lazım.
  • tingen  (03.11.17 13:01:02)
bizim de tüm ev ikea. tavan lambasından kitaplıktaki kutusuna hatta havlusuna kadar. daha önceleri bekar evinde de ikea kullandım ve haliyle en ucuz ürünlerdi hep. ucuz segmentteki ürünleri bir iki seneden sonra dağılmaya başlıyor ama orta-üst segmenttekilerde hiçbir sorun yaşamazlar.

istikbal, bellona, yataş vs. mobilyaları ikea'nın minimal tarzına alışınca çok kro geliyor. almayı bırak, tahammül bile edemiyorum öyle evlere. özetle ikea iyidir.

bununa ilgili şunu yazmıştım zamanında:
eksisozluk.com
  • sir gawain  (03.11.17 13:07:19 ~ 13:09:38)
çoook teşekkürler, yahu benim bile evlenesimi getirdiniz bea! (dur bizim sevgilitoşkoya diyim ailksdaidka) ama cidden, kızla şimdi bakıyoruz, çoğu marka yeni gelin evleri facebook sayfası gibi, zaten o sayfa da komple çingene pembesi kelebekle dolu :D eğer pembe yoksa da altın varak var :( gerçi bir-iki yerde hoş mobilyalar vardı, enza'da bir koltuk takımı beğendi misal, ama ikea'daki fiyattan 2000 tl daha pahalıya geliyor.

bir de şu aralar ikea'da gidip yerinden alırsanız yatak odası ve oturma odasını taşıma ve montaj bedava oluyormuş, bu da ilgi çekici cidden. biz de mesela fi tarihinde bir banyo dolabı almıştık ama herşeyini kendimiz yapmıştık, taşıma-montaj vs. işin içine taşıma girince benim babam ifrit kesiliyor misal :D babamın o tepkisinden beridir ikea'dan korkuyordum ama bunlar bedava ise bu da bir tercih sebebi tabi.
  • pasp  (03.11.17 13:13:59)
anlattığın insanların tarzına bakarak naçizane önerimi şuraya koyayım.

koltuk, karyola, avize, yemek masası, dolap, tv ünitesi gibi ihtiyaçları için sahibinden'de ve letgo'da ikinci el ürünlere bakabilirler. arama kısmına "ikea" yazıp ikinci el ürünleri işaretlemelerini öneririm. ikea olmayanlar genelde garip garip şeyler oluyor. tabi güvenip bildikleri diğer markaların da adını yazıp aratabilirler.

ben geçen aylarda bir koltuk aldım, ikea'da 2800 liraya satılıyordu, ben 600 liraya aldım. ev arkadaşım karyola, yatak ve dolap aldı. sıfır alsa hepsine toplamda 2250 lira ödemesi gerekecekti, 400küsür liraya halletti. ürünler de gerçekten çok temiz kullanılmış, sıfırdan bir farkları yok. birçok insan evini boşaltırken, başka bir şehire taşınırken vs eşyalarını üç kuruşa bırakıyor sırf elden çıkarabilmek için. biz de öyle insanlardan aldık bu eşyaları.

üstelik mağaza mağaza gezmelerine gerek de kalmaz, bilgisayar başında oturdukları yerden hallederler alışverişlerini. bir de hazır kurulmuş ürünler olduğu için kurmakla da uğraşmazlar.

not. ikinci bir arama yöntemi olarak, örneğin ikea'deaki "malm" model yatağı beğendilerse ikinci el eşya satan sitelerde arama kutucuğuna "malm" yazarak arattıklarında tam istedikleri modelleri bulabilirler.
  • istanbul kanatlarimin altinda  (03.11.17 13:20:02 ~ 13:23:44)
Ben her seyin tek yerden alinmasina karsiyim, magazada oturuyor hissi geliyor bana, genel olarak yasanilan evin biraz kisisellestirilmesinden yanayim. "Bi anda gideyim de bitsin hepsi hemen" olmamali bence.

Ha benim yatagim, bazam, yatak odamdaki sifonyer ve komidin ikea. Ama yatak odamdaki masam, sandalyem ve koltugum ikea degil.
Zaten ikea nin da farkli serileri, malm ve brimnes.

Bir de ayakkabiligim ikea.
Misafir odamda baza ikea, dolap ve sifonyer baska bi marka.

Salonumda 1 tane ikea sey yok. Genel olarak begendigim ikea koltuk yoktu cunku. Ikincisi begendigim 1-2 modeli (kotunun iyisi) avusturya'da bile ust fiyat gibi oluyordu, daha dogrusu diger markalardan begendigim koltuklarla ayni paraya ya da bir tik daha pahaliya geliyordu (avrupanin en ucuzu denir ya, degil iste arastirmak lazim)

Banyom tamamen ikea, lavabo, lavabo alti ve dolap, cunku cekmece dizayni ve lavabo hosuma gitmisti, yine ikeadan begebdigim ayna da uyuyordu.

Ben de evladiyelik olsun diye dusunenlerden degilim ve ikeayi da cok severim ama tum evi ikeadan dosemek cok gereksiz.
Tavsiyem kendi evlerinde kolaya/tembellige kacmasinlar, turkiyede cok iyi mobilyacilar var. (kro olanlar da cok ama genel olarak dunya trendlerini takip eden de cok! Biraz arastirmayla, masko vb gezmekle bulurlar.) ve insan kendi evi icin vakit ayirsin biraz.

En sonunda bakar, yoktur istedigi gibi bir sey ya da hakikaten ikeayla arasinda dev fiyat farki vardir, o zaman ikea katalogu gibi doseyebilir evini tabi :D
  • kuehles blondes  (03.11.17 13:28:32)
tarz meselesi +1

bana da ikea evi cok prototip geliyor. artik ezberledim cogu urununu. her gittigim evde en az 3-5 ikea parcasi goruyorum. cirkin degil ama cok sik gormek fazlasiyla baydi beni. bir zamanlar tum evlerde kelebek mobilyanin takimlari olurdu. simdi ikea var.

ikeanin alternatifi varakli ayna, puskullu koltuk demek degil. eger evlerine ozeniyorlarsa, zamanlari da varsa alinacak her esya icin daha saglam ve daha ucuz alternative kesinlikle var.
  • jimicik  (03.11.17 13:34:22)
biz de yatak odası takımını ve salonu (koltuk hariç) ve mutfak masasını ikeadan aldık. bunun en büyük etkisi diğer mağazaların ürünlerinin tarzını beğenmememiz beğendikleirmizin de (mesela classi) hayvan gibi pahalı olmasıydı. 1 yılı geçti, çok memnunuz. hem kullanış açısından iyi (mesela ikeanın şifonyerlerinin çekmeceleri derinken enza'nınkiler onun 3te 1i derinliğinde hep sığ idi).

sade ve minimalist insanlarsa bence çok memnun kalırlar.
  • 111111  (03.11.17 13:50:54)
Bizim temel mobilyalar için ikeayı terci etme sebebimiz evimiz küçük olduğu için, bize güzel alternatifler sunmasıydı.
Mesela altı sandıklı kanepe, çekmeceli yatak, yemek masası olarak da kullandığımız raflı mutfak adası vs. Bunlar kurtardı bizi mesela.
Malzemesine göre değişiyor düşük-yüksek fiyat olayı; meşe ağacından masa vs sunta masa.
İkeanın düşük kaliteli malları çok uzun ömürlü olmasa da yine de idare ediyor, öğrencilik dönemimde kullandım. Eşimin yine bekar döneminde kullandığı 6-7 senelik ucuz ikea dolap şu an ıvır zıvır dolabı olarak hala iş görüyor, 2 kere taşınmaya rağmen.
  • peggy  (03.11.17 15:34:44 ~ 15:35:54)
ikea nın konsepti artık çok bilindik. sıradan görünecek hep. ayrıca ürünleri kaliteli değil. bence az ürün alarak evi geniş tutmak daha mantıklı. mesela, büyük bir köşe koltuk ya da 3+1+1 koltuk yerine sadece bir üçlü koltuk ortaya sehpa üstüne güzel bir lamba daha iyi.

  • silver apple  (03.11.17 15:52:23)
Evdeki mobilya ıvır zıvır vs. %70 i IKEA. Hem kolay, hem de sağı solu kırılsa çatlasa ağlamazsın, hem fiyatından hem de yedek parça desteği var gider alır yenisiyle değiştirirsin. Gayet keyifle kullanıyorum, sadece dolap vs. ürünlerde kapak takarken yamuk olmaması için biraz yetenekli olman lazım, onun dışında rahatlıkla tavsiye edebilirim.

  • ardolf rendall  (03.11.17 15:53:43)
ben büyük çoğunu ikeadan düzdüm eşimle. ıvır zıvırları da zevkimize göre sağdan soldan topladık. çok muyluyum.

ev çok ucuza çıktı ve çok ama çok güzel gözüküyor.
  • tchuck  (03.11.17 19:00:07)
İkeada sunta olanlar ucuz ve dağılmaya müsait. Oturduğu evden taşınana kadar idare eder. Sonra taşınmaya dayanamaz atarlar. Biz sade olsun kaliteli olsun bilmem ne ağacı olsun diye düşündüğümüz için mobilyacıya yaptırdık ama çok çok pahalıya geldi. İkeayla şu anda günü kurtarırlar ileride maddi durum rahatlayınca iyisini yaptırırlar isterlerse.

  • jazzabel  (03.11.17 19:20:00)
En temizi ikea. Bazı şeyler gereksiz pahalı onları başka yerden alabilirsiniz ama koltukları karyolaları gardropları sandalyeleri efsane. Ev tekstili tırt. Sehpalar biraz pahalı. Kullandıkları seramiklerin kalitesi kötü. Kütahya ya da güral almanızı öneririm. Sonraaaa bence iyi ya ikea. En iyi hatta. Gidip tepehomedan 20.00ü liraya da koltuk alabilirsiniz ama başka kalite o ikea başka.

  • Batuhanolabilir  (03.11.17 19:23:43)